Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Do mersi pentru PM.Vroiam sa te intreb,dupa operatie ai fost dusa la reanimare tot in maternitate,aproape de bebelusi?Auzisem ca este o camera cu 2 paturi?Eu nu stiu unde este pentru ca dupa operatie m-au dus la reanimare la alt etaj pentru ca eu nu mai aveam nici o treaba cu maternitatea,din pacate.
Nici eu nu imi amintesc mare lucru din timpul operatiei,auzeam voci si stiu ca la sfarsit, mi-a zis Nayel zambind "ce faci ma?"Apoi s-a rupt firul!




Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Do spune:

Da, Blueeyes. Reanimarea are doar doua paturi si se afla in maternitate, la doi pasi de sala de operatie si de salonul bebelusilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Mirela, am ramas destul de tarziu dupa operatie la aprox 2 ani, in urma unui tratament si a unei HSG.
Eu am fost treaza pe tot parcursul operatiei, nu simteam durerea, dar auzeam tot ce se petrece si a asistat si as. Luminita Munteanu


Martha & Darius
ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Do si Martha va multumesc pentru raspunsuri!
Va




Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Buna fetelor!
Do: Multumesc mult de tot pentru mesaj.
Sunteti toate foarte dragute si ma bucur ca exista acest site si putem sa ne discutam temerile si problemele. Asa parca trecem mai usor, si capatam mai mult curaj.
Am tot citit ca ati luat de undeva de unde a scris tot o fata care a nascut ce trebuie sa contina bagajul.
Do, imi cer scuze ca, dar te rog daca poti sa-mi spui si mie ce anume trebuie sa contina "bagajul" (in mare mi-am facut idee, dar imi este teama sa nu-mi scape ceva).
Multumesc inca o data si multa sanatate si la mamici si la bebici!

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Stiti cumva cand este de garda in luna februarie?

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Do , ne ajuta mult raspunsurile tale.

34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Salutare la fete!
Do, multumim de relatarile de la fatza locului. Sunt foarte utile!
Eu am o revolutie in burtica de o saptamana incoace.... cred ca ia lectii de dans cineva.
Apropo de nastere normala dupa cezariana, sincera sa fiu nici nu m-am interesat in mod special, dar nici nu am auzit de asa ceva la noi in tzara.

Pupici,


Shine 36

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Do - imi pare rau ca nu ai avut o experienta tocmai placuta la CF 2, iti inteleg frustrarea, mai ales ca totul se rezuma la sanatatea lui bebe, iar daca mi s-ar fi intamplat la fel, m-ar fi scos din mintzi. Eu am avut o experientza putzin diferita, cred ca depinde si de perioada in care are loc evenimentul.. cand spitalul are alte lipsuri decat a avut la un alt moment. De exemplu, in salon cu mine erau doua mamic care facusera cezariana si ai caror copii primeau formula cu seringa. Le dadeau Humana insa nu le-a cerut mamicilor sa cumpere, se pare ca avea spitalul, sau poate ca era ramas de la altcineva care a patit ca tine!
Cat despre pampers si servetele, ale mele au stat tot timpul in tavitza de la patutz si nu am vazut sa fi disparut din ele. Un lucru pot sa-ti spun insa... eu in prima zi am folosit aproape un pachet mare de servetele. Mie mi l-au adus pe bebe dupa cateva ore si a fost de ajuns sa-l schimb de 3-4 ori si sa consum o mare cantitate. Asta pt ca primele scaune ale bebelusului sunt tare ciudate, au consistenta smoalei, sunt negre si lipicioase... eu abia am reusit sa-l curat, asha de tare se lipise de funduletz.

Asistentele de la neonato mie mi s-au parut ok, insa eu nici nu am avut cum sa le contest profesionalismul pentru ca nu m-am confruntat cu nici o problema deosebita. Singurul bai a fost fractura de clavicula cand au trebuit sa-mi arate cum sa-i bandajez bratul lui bebe iar cand au facut-o nu am avut de facut vreun repros.

Oanamada, eu am nascut cu epidurala atat la prima cat si la a doua nastere. Dupa prima nastere, cand anestezia a fost mult mai puternica si a fost administrata pe o perioada foarte lunga (travaliu de 31 de ore) singurele efecte adverse au fost ca timp de alte 24 de ore am avut picioarele si fatza umflate iar acum, la a doua nastere cand mi s-a administrat o doza dubla de anestezie decat era normal insa nu mi-a prins decat pe partea dreapta si acolo nu total - nu am avut nimic, nu m-a durut capul, un pic ametzita am fost doar cateva ore dupa (insa starea aceea putea fi si din cauza ca eram obosita si slabita dupa nashtere).
Cat despre impresia pe care ti-a facut-o Nayel, si eu zic sa mergi o data la cabinet sa te convingi ca acolo este cu totul altfel. Eu il intzeleg pentru ca am vazut cum se desfasoara o zi cand este de garda... Eu am nascut pe 26 dimineata, pe la opt seara m-a chemat la control, inca era la spital iar a doua zi a intrat de garda 24 de ore...

Cosmogirl, nastere usoara! Sper sa vi cu o poveste frumoasa, sa ai un bebe frumos si sanatos!

Bagajul de spital- va spun ce am avut eu cu mine si ce mi-a folosit mai exact:
-o camasa de noapte pe care am folosit-o doar cateva ore dupa care m-am schimbat in pantaloni colanti si tricou. Cand m-am internat am cerut o camasa de la spital si bine am facut pentru ca nu cred ca as mai fi putut sa o folosesc vreodata daca era de-a mea, dupa ce am nascut m-am schimbat tot cu una de la ei, pe care am pastrat-o cateva ore, apoi m-am schimbat cu a mea. Mie mi s-a parut mult mai comod sa stau in pantaloni in spital, mai ales ca toaleta mi-au facut-o de doua ori cat am stat in spital, apoi nu m-am mai dus.
-doua perechi de papuci - dintre care o pereche de plastic pe care am folosit-o la baie cand am facut dus
-halat
-2 pachete de vata (portionata de acasa in tampoane invelite in fasha sterila)
-1 pachet de absorbante (am folosit cate unul sub tamponul de vata si astfel am evutat sa ma patez pe chiloti)
-3 perechi de chiloti mai plini
-2 sutiene de alaptat
-sosete
-cosmetice, in functie de necesitatile fiecareia
-prosop
-o cana, o lingurita, 2-3 pahare unica folosinta
-spray oximed (eu am avut unul adus de afara- dermoplast - este extraordinar de bun, asta numai in cazul nasterii normale cu epiziotomie, il foloseam ori de cate ori mergeam la toaleta)
-in loc de hartie igienica eu am luat servetele umede pt igiena intima, sunt mult mai practice
pt bebe
-3-4 bodyuri
-2-3 perechi pantalonasi cu ciorapel
-1-2 costumase din bumbac (in spital e insuportabil de cald si cele de plus sunt prea groase - noi am stat numai in body si pantalonasi)
-prosop
-2-3 scutece de bumbac (le-am pus pe pat cand il tineam pe bebe lanaga mine, asta ca sa nu-l pun pe asternutul de la spital, plus ca le-am folosit si pt masa de infashat din salon)
-hainutele cu care il aduceti pe bebe acasa
-scutece
-servetele
-bepanthen, baneocin pudra, sab simplex
-sampon sau sapun bebe (in prima seara nu am avut si mi-a dat o mamica din salon)
Eu cam atat am folosit din ce am luat la mine. Ar putea fi cazul sa aveti nevoie de o pompa de muls (o mamica din salon a baut ceai de kimen cu anason pt. stimularea laptelui si apoi avea prea mult, o dureau rau sanii si incepuse sa faca temperatura - l-a sunat de urgenta pe sotz sa-i aduca si a venit cu una tip seringa cu care nu s-a ajutat deloc), mameloane de cauciuc, aparat foto, reviste...

Cam asta este lista... daca imi mai aduc aminte de ceva revin asupra ei.

P.S. Inca scriu la povestea nasterii insa imi dau seama acum ca vor fi multe lucruri despre care am scris deja...


Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Do spune:

Florentina, multumesc ptr replica.
Chiar nu vroiam sa se sperie de tot fetele care urmeaza sa nasca. Dar la mine asa au stat lucrurile.
Inteleg ca tu nu ai avut cezariana, ca ti l-au dat mai repede pe bebe in salon si ca ai putut sa te ocupi personal de el.
Eu n-am putut, am avut cezariana iar pe bebe nici acum nu-l ridic usor (are 6kg jumate si 65 cm la 2 luni si 3 saptamani)
Sunt curioasa, tie ti-au aratat cum sa ii faci baie si cum sa ii cureti buricul?
Lista ta este f completa, deci eu nu ii voi mai raspunde Dimalexiei. Fac o singura mentiune: eu am avut si medicamente, scria cineva ca a avut ghinionul sa nu aiba piafen in farmacia spitalului si l-au trimis pe sot sa cumpere. Prin urmare eu am avut, pentru orice eventualitate, si medicamente susceptibile sa imi foloseasca in caz ca as fi avut nevoie si nu s-ar fi gasit in spital: algocalmin fiole, piafen fiole, supozitoare cu glicerina ...Nu a fost insa cazul.
Oricum va doresc sa nu aveti pb si sa va intoarceti sa ne povestiti numai de bine.

va pup,
Do

Mergi la inceput