picaturi pentru colici

picaturi pentru colici | Autor: lory32

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
Vreau si eu un sfat de la voi: ni se termina picaturile de sab simplex ( care in afara de faptul ca potolea spuma laptelui praf cand le adaugam in biberon mare lucru nu prea faceau) si am vrea sa incercam si noi altceva: Bonnisan sau Espumisan, sau amandoua alternativ; daca ati folosit spuneti-mi si mie cum sa fac( cate picaturi, inainte, in timpul sau dupa mese etc.) Mersic!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Buna,

Noi am folosit pana acum numai Bonnisan, ii dau cate 5 picaturi de 3 ori pe zi, in timpul mesei...adica intr-o lingurita in care am muls putin lapte de la mine (eu alaptez exclusiv la san). N-as spune ca face minuni, dar cat de cat se mai remediaza situatia... merg pe el in continuare pt ca e din plante si stimuleaza si pofta de mancare...

Off topic: in ce zona a Constantei stai, poate ne si cunoastem odata la plimbare?

Lucia de Serban-Alexandru (07.11.2006)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Draga Lucia,
Mersic pentru raspuns, si eu am observat ca Bonnisan face pofta de mancare, dupa cum am spus il folosesc alternativ cu sab simplex, dar pun cate 10 picaturi de 3 ori/zi, iar in restul zilei si chiar si noaptea sab simplex.Vroiam sa stiu cate ceva despre Espumisan, ca Debridat nu vreau sa ii dau inca, nu mai face crize atat de puternice ca la inceput...Stau momentan la parintii mei la Casa de Cultura, tu unde stai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Si parintii mei stau la Casa de Cultura... noi stam la Boema... activeaza-ti PM sa mai vorbim...

Succes in lupta cu colicii!

Lucia de Serban-Alexandru (07.11.2006)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

lucia, spune-mi si mie cum se activeaza PM-ul ca sunt in pom...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

salut constanta...! o sa fiu putin of topic, dar dc tot v-am prins pe amandoua aici, voiam sa va intreb dc scoateti bebelusii afara. darius are 2 sapt dar nu l-am scos si nici nu stiu dc sa o fac sau nu. Mie mi se pare cumplit de ger, dar ma gandesc k poate asre si al nvoie...
lweagat se subiectul colici, amluat bonisan si Baby calm si ii dau asa preventiv k nu au inceput inca.oare fac rau?
va pup

Lory , ce lapte folosesti tu de face spuma k al meu nu face asa ceva. eu ii dau Nan 1...
Madalina +Darius Cristian

poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Noi am procedat asa a propos de iesitul la plimbare, la sfatul pediatrei: de la 2 sapt. l-am tinut la geam, in prima zi 5 minute, apoi am crescut progresiv durata, iar de la 3 sapt. am iesit afara zilnic, tot asa, mai putin la inceput... indiferent cat de rece a fost... uneori am stat si 2 ore afara, alteori, cand a fost mai rece, mai putin...

Lory, ca sa activezi PM, mergi in stanga la Meniu, jos, penultima rubrica este "mesaje private", intra acolo (bineinteles ca trebuie sa fii logata) si activeaza, apoi vei putea primi si tu PM... sper ca m-am facut inteleasa...

Lucia de Serban-Alexandru (07.11.2006)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Lucia,
Mersic pentru ajutor, am reusit, astept sa ne cunoastem mai bine, tu cum ii dai bonnisan? inainte sau in timpul mesei? ca pe prospect u specifica, si pediatra mie mi-a zis ca in timpul mesei cu putin laptic
Madaluta,
eu folosesc lapte Topfer, care se prepara in doua etape: mai intai pun in biberon jumatate din cant de apa care a fost incalzita la temp de 55 grade ( eu o incalzesc si o tin in termos), se adauga cant de lapte praf, se agita cu putere de cateva ori, apoi se adauga si restul de apa, dupa care se mai agita o data- ede doua ori. Chiar daca la sfarsit nici al meu nu mai are cine stie ce spuma, dupa ce pun sab simplex dispare si ultima basicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Lory, si eu ii dau Bonnisan tot in timpul mesei, exact asa cum spui tu, cu putin laptic (eu alaptand exclusiv la san, ma mulg putin intr-o lingurita si adaug cele 5 picaturi de Bonnisan), de obicei ii dau cand il schimb de la un san la altul.

Vezi ca ti-am trimis PM.

Lucia de Serban-Alexandru (07.11.2006)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Draga Lucia,
Mersic pentru raspuns, o sa ii dau in continuare Bonnisan in alternanta cu sab simplex, doar ca am marit doza de picaturi de bonnisan la 15-20 picaturi, ca m-am uitat pe prospect in interior si spune ca la sugari de la 1-6 luni poti sa ii dai cate 15-20 picaturi de 3 ori/zi. Aseara mi-a facut o criza groaznica cum nu s-a mai intamplat demult,a fost si foarte obosita si nu a putut sa ragaie deloc dupa masa si a tipat saraca jumatate de ora ca nu mai stiam ce sa ii facem. Zilele astea a fost cam agitata, nici cu somnul nu a stat deloc bine, cred ca ne-a simtit si pe noi cu pregatirile astea ca am fost nervosi si obositi. Nu am primit nici un mesaj de la tine, mai trimite-l odata. Te pup!

Lory, mamicutza de Delia Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamr spune:

daca te hotarasti sa-i dai debridat trebuie sa stii ca aprox 1 sapt va plange mai mult decat de obicei(doare mai tare burtica)dar apoi ii trec colicii.ai grija sa eructeze dupa fiecare masa;aerul inghitit in timpul mesei da dureri mari.noi am scapat de colici(are 4 luni) succes si rabdare

Mergi la inceput