Alunite!

Alunite! | Autor: tyaa

Link direct la acest mesaj

I-am numarat aseara vreo 6 alunite fetitei mele......la 2 ani are deja 6!
Si noi suntem plini de alunite.....dar auzeam ca nu e bine daca ai multe.
Ai vostrii au?

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Si pe mine ma streseaza aceasta problema. Noi avem destul de multe si am vazut ca si baiatului meu, care are doar 2 ani si 3 luni, i-au aparut vreo doua.Chiar nu stiu ce-i de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabella spune:

Si al meu la 2 ani si jumatate are 4 alunite si mi-am facut si eu griji. Intotdeauna cand am stat la soare l-am facut cu crema protectoare pentru ca are un ten deschis si chiar m-am gandit ce as mai putea face sa nu-i mai apara altele.
Si eu am destul de multe si probabil ma mosteneste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si tati al nostru are multe alunite, si el nu a patit nimic. Sper ca bb sa nu semene cu el..


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Bianca , are o alunita (aparuta pe la 7 luni) si un semn din nastere maroniu-pe spate. Sper sa nu-i apara prea multe alunite, ca eu am destule(si pentru ea zic eu)



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)
Bianca si noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Fetita mea avea doar o luna si ceva cand i-am descoperit 2 alunite (acum are aproape 9 luni). Tot urmaresc sa vad daca mai apar si altele, mi-e teama sa nu ma mosteneasca pe mine, ca eu sunt plina si continua sa-mi apara . Trebuie avut mare grija, evitata expunerea la soare, folosite creme protectoare, evitata iritarea zonelor de piele cu alunite. Eu imi fac griji pentru ca una din cele 2 alunite pe care le are ea, si care e deja destul de mare, este chiar pe genunchi, deci va fi expusa la julituri, zgarieturi... cred ca o s-o duc la un dermatolog sa vedem daca nu se poate indeparta.

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMarisa spune:

Tyaa!
Si eu, si sotul meu avem foarte multe alunite, asa ca nici fata mea (7 ani) nu a scapat de povara. Ale mele sunt foarte mari, dizgratioase chiar, imprastiate mai ales pe spate. Unele dintre ele au baza mare, sunt liptie de piele, altele sunt "mobile", adica au baza mica si cresc asa, cam ca niste mure (se numesc nevi pigmentari). La sfatul medicului am extirpat vreo 4 deoarece erau in zone expuse si le agatam mereu la pieptanat, cu hainele, cu lantisoarele sau cu unghiile, lucru mult mai periculos decat extirparea. Dar, repet, era vorba de acele alunite "mobile", mari cu baza ingusta.
Ce poti face este sa iei toate masurile de precautie: evitarea expunerii la soare (mai ales), folosirea de creme protectoare cu filtru UV, evitarea agresarii lor. Daca incep sa isi schimbe culoarea sau forma, daca ai zgariat/taiat una accidental sau daca au inceput sa te doara e bine sa consulti de urgenta un medic. Se face si biopsie dupa extirpare, de aceea am impresia ca se intervine doar chirurgical, nu cu laser (dar nu sunt 100% sigura).
Mai in gluma, mai in serios, hai sa nu ne facem sange rau, sa avem grija si sa zicem despre noi si fetele nostre ca suntem "insemnate".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Exista o vorba in popor (nu stiu cat e de adevarata!) ca daca numeri alunitele se inmultesc.....
Lasati-le in pace si incercati sa protejati pielea copiilor cu creme si putina expunere la soare.... Sa fiti sanatosi!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Si fetita (1 an)mea are doua alunite, aparute nu demult.Chiar vroiam sa o intreb pe pediatra.Sper ca nu este nici o problema.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

deci sa nu le mai numar. Noi nu avem alunite din alea cu baza ingusta (nevi) doar din astea care nu ies in relief. Am eu vreo doua mai bombate din care cresc si cateva fire de par, una sub barbie si una pe mana.
Ale fetei is micute, dragute inca..Pe ale mele nu as putea sa le numar ca nu as termina veci desi nu ies in evidenta prea tare pe nicaieri. Eu la soare nu am stat de ani de zile..
Ma intreb de ce or aparea?

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Fetelor, m-ati speriat! Si fetita mea in varsta de 3 ani are mai multe alunite fff mici, cat un varf de ac, dar nu m-am gandit ca ar fi o problema. Pana la urma toata lumea are mai multe sau mai putine alunite, nu? Eu stiu ca daca nu sunt cu forme neregulate, foarte mari sau de culoare neobisnuita nu reprezinta neaparat un pericol.
Si cu varsta la care apar care e treaba? Nu trebuie sa apara prea devreme sau cum?
Hai ca numai grija asta nu o mai aveam!!!

Mergi la inceput