nu as vrea antibiotic

nu as vrea antibiotic | Autor: aniroc77

Link direct la acest mesaj

Fetitei mele de un an a inceput de ieri sa-i curga nasul.Alte simptome nu are -nu tuseste ,nu face febra.M-as duce la medic dar sigur ii da antibiotic si nu as vrea decat daca nu i-ar ceda cu altceva.Voi cum ati scapat de muci fara antibiotic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Pivalone sau Colargol.

Totusi fa o vizita la medic: sa se uite in gatut, sa nu fie alte semne pe care o mamica nu le poate vedea, etc...
Se apropie sarbatorile si nu ai sa gasesti medici disponibili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

e posibil sa fie doar o rinita. exact la fel a avut si fiica'mea, saptamana trecuta. pana am reusit sa ajungem la pediatra, i'am dat panadol si picaturi in nas (vibrocil). pediatra a consultat'o, si fiindca nu avea nimic la plamani si nici rosu in gat (deci doar rinita) mi'a zis ca nici n u mai are sens sa'i dau panadol. nici nu s'a pus problema de antibiotic !!! ar fi si culmea !!!
ii aspir bine nasucul tot timpul si ii pun picaturi cu ser efedrinat cu putin biseptol, si e muuuuuuuuuult mult mai bine. plus noaptea karvol in patut.
cum sa'i dea antibiotice doar pt mucisori ?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Poti sa incerci cu Oscillococcinum, 2 tuburi pe zi (unul dimineata si unul seara, cum scrie in prospect). Pe noi ne ajuta, scurteaza mult evolutia bolii.
In rest... spray nazal (depinde si ce varsta ere bb), in caz de febra Panadol sau Nurofen... e bine totusi sa mergeti la doctor, la copii mici se complica repede si racelile usoare

Sanatate

Ingrid si Cristi 3 ani si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca iti da antibiotic poti foarte bine sa nu i-l dai. in perioada asta 80% dintre problemele ORL sunt de natura virala asa ca oricum i-l dai degeaba. fluimucil, paracetamol, un sirop de tuse, apa de mare sau vibrocil in nasuc...si in cateva zile trece. sanatate multa!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

pai cum sa-i dea antibiotic pentru ca ii curge nasul???? la viroze nu se da antibiotic. vad ca e o isterie cu antibioticele in Ro...
pentru curs nasul ii dai ceai si suc de portocale si astepti sa ii treaca, simplu
daca o doare in git si face febra e altceva, dar nici atunci nu e sigur ca e vorba de infectie bacteriana care necesita antibiotic.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_h_25 spune:

Am observat ca esti din Vaslui. Si eu sunt din acelasi oras. Iti dau un sfat: sa nu te duci la medic in Vaslui ca astia iti omoara copilul cu zile. Ei stiu sa prescrie numai antibiotice.
La 6 saptamani copilul meu a inceput sa planga in gura mare. M-am dus la urgenta si era doctorul Lupu. A spus ca are otita. Am stat internata 3 zile, timp in care l-a indopat cu ampicilina si fenobarbital. Aparent totul a fost bine. Saptamana trecura (bebe are 6 luni acum)a facut o alta criza de plans. Iar la spital am dat tot de doctorul Lupu.
A spus ca are tot otita si bineinteles i-a facut imediat o doza de ampicilina si un fenobarbital. Si m-a internat. In spital un frig cumplit.
Asa ca m-am externat un 5 minute la cerere si m-am dus la Iasi la spitalul de copii. Si aici m-a internat. I s-au facut copilului o multime de analize si investigatii (inclusiv la ORL). Doctorii au ajuns la concluzia ca bebelusul meu nu are nici urma de otita (si nu cred ca a avut vreodata). Are un reflux gastro-esofagian, si din cauza asta are o mica iritatie pe esofag. De cand am incepu tratamentul copilasul meu se simte foarte bine.
Va rog frumos, care sunteti din Vasluinu va duceti la doctorii din acest oras. Pentru sanatatea copiilor vostri. Am mai fost si la doctorul Gafton pentru ca ii curgea nasul si tot antibiotic mi-a prescris. Oamenii astia nu au habar de medicina. Cred ca mai mult stim noi care ne informam in permanenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_h_25 spune:

La Vaslui se prescriu doar antibiotice. Chiar daca te costa 30 ron benzina pana la Iasi, cautati un medic bun acolo. Si cel mai slab doctor din Iasi tot este mai bune decat cei de aici.
Si asa de tare se bucura cand le dai un banut . . .si sunt asa zambareti . . . dar cand vine vorba sa-si faca treaba nu au habar.
Daca te duci la cabinetul particular al doctorului Lupu este o mizerie de nedescris, nu este maturat cu saptamanile, mobilierul tot este luat din spital, cu numar de inventar pe el (patutul unde sunt consultati copii, masa la care sta doctorul, cantarul pentru copii, scaunele, absolut tot). Nici macar cearsafurile de pe pat nu sunt curate si schimbate .
Eu una sunt scarbita de doctorii din orasul asta, parca suntem in evul mediu si toti codasii de la medicina au venit aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniroc77 spune:

Stiu cum sunt medicii de la noi de aceia nu m-am si dus cu fetita la ei. Am zis sa mai astept sa vad cum evoluiaza.Ii curge doar nasucut atat.Am fost si eu odata la dr Lupu si am aceeasi parere ca si tine despre el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Poti sa faci si infuzie cu ceai sau cu apa cu sare. O iei sub un prosop cu tine si stati 5 minute amandoua. E bun si ptr nas si ptr gat. Fara antibiotic ca in Romania si o intepatura de ac ti-o trateaza astia tot cu antibiotic. Mergi totusi la un dr sa nu faca vreo complicatie de sarbatori, sa o asculte la plamani si sa o vada bine in gat. dar daca iti da antibiotic nu i-l dai si gata. Si mie mi-a dat ptr bebe ptr rosu in gat antibiotic la o luna si nu i l-am dat.
Multa sanatate.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Si noi am avut mucisori sapt trecuta si dupa ce m-am asigurat ca nu are rosu in gat si nimic la plamani nu am tratat-o decat cu ser fiziologic pt mucisori care specific ca erau f putini.

Mergi la inceput