Ce pregatiti in forma de guguluf???

Ce pregatiti in forma de guguluf??? | Autor: Steluta

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Mi-a cumparat sotul o forma de guguluf din silicon de la Tescoma. Uitati si o poza aici. Imi puteti da cateva retete pe care sa le folosesc???



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Puteai sa ma omori si nu stiam ca am in casa asa ceva!!!

Colac umplut cu ciocolata

1 kg faina
3 galbenusuri+1 ou
300 gr zahar
vanilie
30 gr drojdie
1/2 l lapte
125 gr unt
200 gr ciocolata
2 linguri cacao

Dupa ce a dospit maiaua, incepi sa framanti adaugand putin cate putin faina de pe margini si galbenusurile pe rand, laptele cald in care ai topit zaharul, vanilia si untul . Framanti pana nu se mai lipeste de vas, apoi il imparti in doua. Asezi o parte din aluat intr-un vas la loc cald ca asa dospeasca, iar jumatatea ramasa o amesteci cu cacaoa si ciocolata, rasa. Lasi si aceasta jumatate la dospit. Dupa ce au crescut faci din aluatul simplu un sul. Din cel de cacao intinzi o foaie pe care pui ciocolata ramasa si rulezi. Impletesti cele doua suluri, asezi colacul in forma si il ungi cu ou batut. Il dai la cuptor, la foc potrivit, pentru 50-60 minute.


Mai poti face si alte retete, in general, de savarina.

Pofta buna!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu fac toate chec-urile in forma asta....ca m-am plictisit de forma clasica

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Multumesc pentru ajutor!

Cristina, reteta colacului parca se aseamana cu cea de cozonac, nu??

quote:
Originally posted by roxanaz

eu fac toate chec-urile in forma asta....ca m-am plictisit de forma clasica



Dar in forma intra compozitia de la 2 checuri sau trebuie sa injumatatesc reteta???



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Ptr ca mi-am adus aminte ca zarisem subiectu' asta undeva, am zis ca sa va arat si guguluful meu de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

aime-mmm ,poate ne pui aici si retetele ..multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Steluta, de unde ti-a luat sotul forma? M-ar interesa si alte modele de silicon. Mi-am luat si eu una, de la firma www.rgcom.it/nuovipr/.img/stampi" target="_blank">Golosine (aia cu floricele), din Gima, dar vreau sa stiu ce varietate de forme din silicon mai exista in Bucuresti.
Acum raspuns on topic: din cite stiam eu, in forme din guguluf se coc checuri care au un aluat mai pretentios, din ala ce are tendinta sa ramina crud pe mijoc, daca il coci intr-o forma obisnuita. Exista o prajitura traditionala americana, numita Angel food cake, se coace anume in asa tip de forma. Exista f. multe retete pe net, am si eu una in arhiva mea de retete, daca te intereseaza, o pot traduce.

Aime, m-am uitat pe nemincate la poza ta si am salivat la greu.
------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

balbina-asa am zis si eu ,asteptam sa ne dea si noua retetele ca mi ploua in gura .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Fetelor multumesc...
E reteta de cozonac de la bunica pe care si eu o fac si care zice sotul meu ca seamana in procent de 99.99% cu cozonacul dragei mele bunici.
Deci, ptr 1 kg faina Dobrogea (de cozonac), pun 4 oua, 150 ml ulei Unisol, 250 g zahar, 50 g drojdie proaspata, 1 cartof fiert, cam 1.5 l lapte, nuca macinata muuuulta, cacao muuuulta, rom, stafide, un paharel cognac. Cern faina, pun separat drojdia la inmuiat cu o lingurita de zahar si un pic de lapte caldut. Galbenusele le bat bine cu zaharul, apoi adaug doar 2/3 din albusele batute bine. Restul de albuse le pun la compozitia de nuca, sa nu aspreasca alautul, asa-mi spunea bunica. Peste faina cernuta, intr-o gaura pun drojdia care a crescut frumos (am tinut-o undeva la cadurica), cartoful sfaramat ca ptr piure (tine aluatul fraged, este un secret tot al bunicii), galbenusele frecate cu zaharul,laptele si paharelul de cognac (care ajuta celora care, dupa ce mananca cozonac au arsuri). Incep sa amestec bine si sa framant.Cand aluatul este legat cat de cat, incep a-mi imnuia mana in uleiul pus intr-un castronel (deci nu torn) si cu mainile unse framant. Incorporarea uleiului dureaza cam 30 min, dar eu incerc sa mai framant putin, bunica mea framanta si o ora si cred ca facea cel mai pufos cozonac. Cand e gata, presar putina faina, ii fac aluatului o cruce (tot de la bunica stiu) acopar cu un stergar curat si-l pun undeva unde e caldut si sa "nu-l traga curentu" . Cat creste aluatul, fac umplutura, nuca macinata, cu zahar, albusele ramase, 2 sticlute de rom, stafide, cacao si o bobita de drojdie. Portionez aluatul intind si umplu, fac rulouri si le impletesc. Le mai las cam 20 min sa creasca in tava apoi la cuptor ptr 50 min, o ora. Cozonacii in ung cu ou si presor mac, iar cand ii scot de fierbinti ii ung cu un sirop gros de zahar, ca sa fie luciosi.
Dupa cum vedeti nu folosec alt fel de grasime decat ulei vegetal, nu margarina, nu smantana, nu untura, asa am invatat de la bunica, acestea cica aspresc aluatul si cozonacul nu tine mult timp proaspat. Daca ma credeti sia cum mai am cozo de la Craciun si e la fel de bun. O sa va pun poze si cu sectiunea colacului.

Eu mai fac in forma aceea painea studentului, un fel de pandispan cu stafide, ff bun, chiar de mult nu l-am mai executat.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Mama face in forma aceea cidata crema de zahar ars.
..o sa-i spun ca se pot face mult mai multe chestii in ea..
..in forma de guguluf..habar n-aveam ca asa-i zice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

M-ai terminat cu gugulufu ala . Io-mi imaginam ca este ceva asa, ca un mot. Acuma ca-s proaspat luminata, imi permit sa-ti sugerez jeleurile, panna cotta, orice crema sau sarlota gelatinoasa. Raciturile ar putea sa iasa de-a dreptul interesant.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput