Blat de tort cumparat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Dar de ce sa cumperi blat? Am eu piticii mei pe creier care nu ma lasa sa dau banii pe asa ceva. In primul rand mie mi se pare scump, si apoi cat iti ia sa faci un blat?Unde mai pui ca gustul nu se compara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

si eu am cumparat de cateva ori <2-3ori> blat , dar nu era bun.
am invatat sa fac un blat foarte bun si-acum nici sa nu mai aud de blaturi cumparate! e foarte simplu si foarte gustos.
aseara sotul meu a facut singur un tort de banane. a iesit delicios. el a facut si blatul, singur,fara nici un ajutor. el...caruia nu-i placea la bucatarie...statea cu caietul in fata...
deci, nu este asa de greu,poate sa faca oricine, plus ca nici nu se compara cu cel cumparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by didi-anda

e foarte simplu si foarte gustos.



didi-anda, ne spui si reteta???

Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

steluta sper sa-l faci si sa-mi spui cum ti-a iesit. eu <mai nou si sotul > il insiropez fff mult < se rupe cand il tai> , c-asa imi cere sotul. zice ca i-i se topeste in gura
m-a intrebat sotul ce reteta vreau sa scriu si mi-a zis ca sa-ti transmit sa-l faci exact asa, ca vei fi foarte multumita. lui ii vine sa-l manance gol
eu ti-l scriu cum l-am scris pt mine:eram incepatoare atunci . o sa ti-i se para c-am scris mult, dar citeste si vei vedea ca nu-i greu de facut.


BLAT : 6 oua, 6 linguri ulei, 1 cana zahar, 1 cana faina, un varf de lingurita de sare.


Se separa galbenusurile de albusuri;
Albusurile se bat spuma < cu mixerul>, dupa care, se adauga zaharul treptat.
Galbenusurile se amesteca separat cu sarea si uleiul <eu le invart cu lingura>
Dupa ce-am obtinut spuma din albusuri, se opreste mixerul, se adauga treptat galbenusurile peste albusuri <spuma> si se amesteca < bate> ca la cozonac < cu lingura de lemn>. dupa, se adauga faina in ploaie si se amesteca ca la cozonac, pana se incorporeaza toata faina.
Se incinge cuptorul la 200 de grade. pe urma se deschide cuptorul sa se racoreasca cateva minute, dpa care se coboara temperatura la 150 de grade.
Se pune blatul intr-o tava tapetata cu faina si ulei. se lasa in cuptor pana se rumeneste. se verifica cu scobitoarea.
POFTA BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

quote:
Originally posted by didi-anda

si eu am cumparat de cateva ori <2-3ori> blat , dar nu era bun.
am invatat sa fac un blat foarte bun si-acum nici sa nu mai aud de blaturi cumparate! e foarte simplu si foarte gustos.
aseara sotul meu a facut singur un tort de banane. a iesit delicios. el a facut si blatul, singur,fara nici un ajutor. el...caruia nu-i placea la bucatarie...statea cu caietul in fata...
deci, nu este asa de greu,poate sa faca oricine, plus ca nici nu se compara cu cel cumparat.




se ia de mana cu sotul meu, de Craciun a facut un tort de fructe cu frisca ,as pune poze aici dar nu stiu cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

GABRIELLE inceputu-i mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Multumesc mult didi-anda!!

Il voi incerca, dar peste vreo 2 saptamani . Doar ce am facut unul de Boboteaza.

Eu aveam reteta cu 7 oua, 7 linguri zahar, 7 linguri faina, 1 praf de copt. A iesit bun, dar as mai incerca si alte retete.



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

quote:
Originally posted by didi-anda

GABRIELLE inceputu-i mai greu.



asa este ,dar ma crezi ca eu am aflat multe de la el.
-maioneza
cozonac
chek si lista poate continua
soacra mea cred ca a gresit sexul ,trebuia sa iasa fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

STELUTA sper sa-ti placa

Mergi la inceput