despre coliva

despre coliva | Autor: Corina G

Link direct la acest mesaj

Buna!
Stie cineva o reteta usoara de coliva? De asemenea, cum se numeste in engleza ingredientul principal (graul)? Nu e wheat (cel putin pt. ceea ce se pune la coliva). Cred ca e barley dar nu sunt sigura...
Cu multumiri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Coliva se face din arpacas(grau decorticat).Arpacasul trebuie fiert foarte ,foarte bine(cateva ore,se completeaza mereu cu apa).Dupa ce a fiert si s-a racorit,se pune intr-un castron mai mare si se adauga nuca(eu pun si macinata marunt,si bucatele),zahar(eu il pun pudra),biscuit macinat,esenta de rom,zahar vanilat-toate dupa gust.Se framanta bine (se amesteca),apoi se aseaza pe o tava,se da forma,se presara cu biscuit macinat,apoi cu zahar pudra si se orneaza cu bomboane si ciocolata.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Eu asa fac coliva:

-arpacasul il spal in foarte multe ape pana ramane apa curata;
-apoi il pun la inmuiat ( cateva ore );
-dupa ce s-a umflat il pun la fiert, pun apa cat sa treaca cu 3-4 degete deasupra, si dupa ce l-am pus la fiert nu mai amestec deloc ;
-dupa ce a fiert iau oala de pe foc si o pun in paturi asa ca pe zacusca, pana dimineata.
Acum este gata de adaugat nuca (eu o prajesc putin in cuptor, intr-o tava, pentru ca sa nu mai aiba coaja ),bucati intregi ( adica zdrobesc nuca intr-o punga, nu miez intreg cum desfac nucile) sau macinata, esenta rom, coaja de lamaie, cacao, bombonele, zahar, vanilie, iar daca este cam moale compozitia mai pun si biscuiti sfaramati. Trebuie amestecata foarte bine, cel mai bine cu mana se face, iti pui manusi si spor la framantat.
Nu stiu dupa cantitati, eu o fac la ochi.
Pofta buna.

Nu stiu denumirea in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Multumesc mult.
Intre timp am aflat cum se numeste arpacasul: pearled barley. :)


Mergi la inceput