NU ,NU,NU o problma mare

NU ,NU,NU o problma mare | Autor: calina73

Link direct la acest mesaj

Nu este cuvantul care o poate caracteriza pe fata mea.Are 3,6 luni si de ceva vreme ea nu raspunde decat cu NU.Am inceput sa cedez nervos la toate raspunsurile astea.
Oare e ceva trecator sau trebuie eu sa reactionez intr-un fel?
Pana iesim afara cand o imbrac trebuie sa zica nu vreau sa ma imbrac,nu vreau ciorapi,nu mananc,nu si iar nu...
De cateva zile mama a venit la noi ,nu vreau sa-mi dai tu apa,nu vreau sa ma imbrati tu,nu mai vorbi,tagi din gura....astea sunt cuvintele care le aud de la ea toata ziua....


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

O sa-i treaca .Ai un pic de rabdare .A avut si fii-miu o faza de asta

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Noi n-am ajuns inca la aceasta etapa, deci n-am citit f. mult despre asta. In cartea "Totul se intampla inainte de 6 ani" aceasta faza este numita "prima adolescenta". Copilul descopera ca este o personalitate diferita de mama sa, si incepe sa-si manifeste independenta si sa testeze limitele. Din cate scria acolo in jur de 3 ani trece etapa asta (in cazul in care incepe pe la 2 ani).
Pentru tine rabdare, rabdare si iar rabdare. E o etapa normala in dezvoltarea copilului.



Andreea, mami de baiat cucuiat (muuuult prea des) - 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Acum este varsta lui NU. Trebuie sa ai rabdare si sa o ignori si vei vedea ca va face asa cum vrei tu. Dar nu trebuie sa o fortezi, nu trebuie sa vada ca te-ai enervat, ii spui o data, de doua ori si apoi pleci si vei vedea ca daca nu o mai bagi in seama va veni ea si va face cum vrei.
Iti doresc multa rabdare!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Emma a avut frumoasa perioada a lui NU cam pe la 2 ani si un pic si a trecut cam pe la 3 ani. Cum procedam eu? Pai in mai multe feluri:
- ii distrageam atentia cu altceva (o poveste, o jucarie etc) si pana la urma uita de inversunarea ei si facea ca mine
- ii explicam cu rabdare (cu argumente) de ce e bine ca mine si nu ca ea
- ziceam ca ea si o lasam asa. Dupa cca 5 minute venea la mine si facea ce ii cerusem putin mai inainte


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anin spune:

La noi a dat rezultate bune atunci cand procedam la fel ca ea ,cand imi spune la ceva NU ,in primul rand ii respectam decizia luata si ii spuneam ca am sa fac si eu la fel cand o sa imi ceara ea ceva si o lasam in pace pana cand puteam sa ii raspund la fel ca ea chiar si ca mimica daca era cazul, bineinteles ca ii aminteam ca a facut si ea la fel si nu mi-a placut nici mie.Fetita mea are 3ani si 2luni si acum ne intelegem bine .Poti pe parcurs sa o recompensezi daca te asculta dar nu de fiecare data sa nu ramana obicei,de exemplu cu o steluta lipita pe usa, frigider etc.La noi faza cu stelutele functioneaza bine la ori ce ,le lipeste chiar ea si noi o laudam.Bafta

Mergi la inceput