URGENT!!!!!! iritatie accentuata fundulet

URGENT!!!!!! iritatie accentuata fundulet | Autor: Taty

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!
Zilele trecute din comoditate am inceput a folosi pt curatarea funduletului servetele umede si ne-am trezit seara trecuta cu o iritatie de imi vine sa pling! Zona scutecului este inrosita iar pielea nu mai este fina ci are aspect de "scoarta de copac"...si toata dupa-masa cind a plins m-am tot mirat despre ce poate fi vorba si cind ajungem la capitolul scutec sa cad jos nu alta...
Nu mi-a trecut prin cap altceva decit sa spal cu apa calduta si sa dau cu crema de galbenele, mai am o crema Bephantol dar mi-a fost frica sa o pun sa nu mai patim ceva! Iar astazi e simbata si la medic nu se poate ajunge, doar la urgente unde trebuie facuta o coada mare si de unde ne putem intoarce cu raceala si alte asemenea...
Voi ati patit asa ceva? Cum ati tratat? Va multumesc anticipat daca mi-ati raspunde !!!!!!!!!!!
Tatiana si bb Maria (4 luni si o sapt)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Si fetita noastra e sensibila la fundulet. Tot asa, o spalam la fundulet, mai lasam liber - la aer. Crema Bepanthen (asa se numeste cea din RO) e foarte buna, pe ea numai asta a ajutat-o.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Multumesc mult, Ramona!
Pe crema asta a mea, Bepanthol, scrie ca este "lotiune" pt regenerarea pielii iritate si sensibile si are la baza DEXPANTENOL, asa este si Bepanthenul din Ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da, e acelasi lucru. Sper sa functioneze, oricum foloseste-o cu incredere ca rau nu face.
Daca vezi ca ajuta pastreaz-o pentru situatii de genul asta. E bine sa stii ca ai gasit un remediu.
Fiecare copil e altfel, trebuie sa gasesti ce e bun pentru voi.
Sanatate multa.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

spala copilul cu apa si sapun ,sterge-l foarte bine .intr-o sticluta de sticla cu capac pune ulei si fierbe sticluta intr-un vas cu apa -bain marie ,foloseste uleiul fiert dar desigur in stare rece sa ungi fundul copilului.e cel mai bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Bepanten si pudra saprosan. Va trece repede, nu te nelinisti!

cristina si nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Cutaden si Crema cu extract de ulei de catina, alternativ, va face minuni.

DORY & ALEXANDRA DENISA
http://photos.yahoo.com/dory232002

FILMULETE : http://www.dropshots.com/dory232002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Eu folosesc servetele umede ptr.micuta,apoi o ung cu ulei fiert si racit.Cutadenul este f.bun ptr.iritatii.

Deci pe viitor...mai mare grija,se intampla si la case mai mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu folosesc cu succes crema de galbenele cu propolis si bebelusul meu nu s-a iritat niciodata desi nu il schimb nici f des si nici dupa fiecare cacuta mereu, ptr ca uneori se intampla sa adoarma imediat si nu il deranjez. Eu servetelele umede le folosesc f rar, prefer sa il spal cu apa si sapun de fiecare data. Tot bun mi se pare uleiul de masline.
In primul rand tu trebuie sa ajuti la vindecarea iritatiei acum, asa ca lasa-l cat mai mult fara scutec si incearca cateva remedii din cele spuse aici. A, f buna ptr iritatii este crema de la Mustela cea cu verde, are zinc si usuca brobonelele. Eu i-am dat baietelului pe fata si a fost super buna.


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Cat mai mult sa o lasi cu funduletul la aer, e un bun remediu.

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Baietelului meu ii trecea cel mai bine si foarte repede cu sprayul Aloe First de la Forever Living.

Inex ,de 2 x mamica

Mergi la inceput