Creveti ??

Creveti ?? | Autor: liliana29s

Link direct la acest mesaj

I-mi poate recomanda cineva o reteta buna buna cu creveti. Mi-am cumparat creveti congelati o punga de 500g dar nu am nici cea mai vaga idee cum sa-i gatesc. In cit timp fierb crevetii??

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca ai luat din cei congelati si decorticati vezi ca unii sunt si prefierti. depinde ce vrei sa faci cu ei:
daca sunt pentru salata ii fierbi in apa cu sare fara a-i decongela cam 5-7 minute, apoi ii scurgi, racesti si ii amesteci cu diferite lugume crude taiate foarte subtire, maioneza, sos cocktail, usturoi si ii servesti pe salata verde. asta ar fi una dintre cele mai simple retete.
poti face paste cu ei, ii decongelezi, apoi ii pui la calit intr-o tigaie cu un catel de usturoi in 2-3 linguri de ulei extravirgin de masline, ii lasi 5-7 minute pana devin albisori, adaugi apoi 50ml vin alb sec si il lasi sa se evapore. intre timp fierbi tagliatelle dupa instructiunile de pe cutie, le scurgi si cand sunt gata le arunci in tigaie peste creveti, le amesteci de 2-4 ori, presari oregano si patrunjel tocate, un pic de parmezan, si la masa.
ii mai poti face insirati pe frigarui si pusi pe gratar, sau cu rosii mici cherry...multe retete.
mai spune ce fel de mancare vrei sa gatesti si mai scriem.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbi spune:

eu una ma gandeam la pizza cu creveti sau la orez cu creveti si legume.

maria si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Am facut cu paste dupa reteta lui roxanaz dar am pus si smintina iar linga creveti am calit si citeva inele de calamar. iam iam iam

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Merg excelent cu paste si sos carbonara.
http://www.animalutze.com/images/messa/food/creveti-carbonara.jpg

Mergi la inceput