Ce ceara folositi pt depilatul acasa?

Ce ceara folositi pt depilatul acasa? | Autor: dianas

Link direct la acest mesaj

Dupa ce m-am convins ca nu o scot la capat cu epilatorul (pt ca doare prea tare si operatiunea necesita prea mult timp) am decis sa ma intorc la ceara. Imi place ceara de unica folosinta de la cabinete insa... inghinal, sincera sa fiu... nu ma pot epila la cabinet

Asa ca, am trecut la testarea mai multor tipuri de ceara, incepand cu batrana ceara din piata si terminand cu benzile depilatoare de unica folosinta. Nu am fost prea multumita, am folosit Strep si nu mi-a placut, nu zmulge cum trebuie, in plus plasticul ala nu e tocmai usor de manevrat.

Acum am descoperit o ceara in genul celei de la cabinetele cosmetice, se incalzeste foarte putin la microunde sau in bain marie, are spatula si fasii din hartia aia speciala care se foloseste si la cabinete. Maine o s-o testez Se numeste KARAVER, daca a folosit cineva, astept pareri.

Daca a folosit vreuna dintre voi vreo ceara super, dati-ne de stire si noua, celor care nu ne putem cracana la cabinetele cosmetice...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

da eu am folosit ceara clasica de al Karaver. Mi s-a parut cea mai buna dintre toate.E scumputza , dar f buna.Nu stiu cum e cea cu fasii, dar da-ne de stire ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolutza spune:

dupa ce m-am tot dus la cabinetele cosmetice si mi-am dat seama ca a devenit o practica tot mai costisitoare, am gasit in magazin ceara tip roll-on, SESU se cheama, e ieftina( in jur de 130000), se incalzeste putin la microunde, procedura e la fel ca la cosmeticiana. m-am epilat de citeva ori si am fost f multumita, nu dureaza mult, nu miroase in casa. eu zic ca merita d eincercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Eu o cumpar de la Apicola. E ff buna. Am 30 de ani si ma epilez de la 13 ani, nu am avut niciodata problema cu ceara cumparata de acolo si nici nu e f scumpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Oare se gaseste de cumparat ceara de care se foloseste la cosmetica? Tipa de la cosmetica are un aparat care se baga in priza si doua tuburi roll-on cu ceara pe care le incalzeste tocmai bine. Pt tuburile alea ea cumpara mereu rezerve cu ceara. A.......si benzi. Mi-a fost jena sa o intreb pe ea....Nu se gasesc si pe net?

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Am rezolvat Imi place ceara asta, singurul defect pe care i-l pot gasi e ca a trebuit sa o intind e piele cu spatula... da, cel mai comod ar fi o ceara intr-un dispozitiv roll-on, o sa ma uit de ceara SESU de care spunea Nicolutza, daca ne spune si la ce farmacie (sau supermarket) a gasit-o ar fi super!

Ceara Karaver a luat tot, pielea a ramas fina, urmele de ceara le-am indepartat cu fasiile din dotare (am fost in culmea fericirii utilizand fasiile alea ca la cabinetele cosmetice!) iar borcanelul mi-a ajuns pt un epilat lung si unul inghinal, in plus mi-a ramas pt inca o tura (poate chiar 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

quote:
Originally posted by tyaa

Oare se gaseste de cumparat ceara de care se foloseste la cosmetica? Tipa de la cosmetica are un aparat care se baga in priza si doua tuburi roll-on cu ceara pe care le incalzeste tocmai bine. Pt tuburile alea ea cumpara mereu rezerve cu ceara. A.......si benzi. Mi-a fost jena sa o intreb pe ea....Nu se gasesc si pe net?

tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/tyaa2002




Tyaa, eu am intrebat cosmeticiana daca as avea vreo sansa sa gasesc in comert ceara si dispozitiv ca al ei insa mi-a spus ca "tehnica" respectiva se vinde doar saloanelor si nu se gaseste pe piata asa ceva... acum nu stiu daca e adevarat sau nu, oricum nu am vazut pe nicaieri aparatul ala si nici rezervele cu ceara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larra spune:

Dianas si eu folosesc ceara de care spui tu de multi ani .Resturile de ceara se indeparteaza la dus cu apa calda, nu te mai chinui in alte feluri . Eu sunt foarte multumita de ea, pielea ramane fina destul de mult timp. Intr-adevar inconvenientul este acea spatula cu care se aplica si te mai doare uneori pentru ca ceara e mai eficienta cu cat e mai rece .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

quote:
Originally posted by tyaa

Oare se gaseste de cumparat ceara de care se foloseste la cosmetica? Tipa de la cosmetica are un aparat care se baga in priza si doua tuburi roll-on cu ceara pe care le incalzeste tocmai bine. Pt tuburile alea ea cumpara mereu rezerve cu ceara. A.......si benzi. Mi-a fost jena sa o intreb pe ea....Nu se gasesc si pe net?

tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/tyaa2002


Eu am un astfel de aparat.Il am de vreo 4 ani, si ma descurc cu el foarte bine. Intr-adevar,la epilatul inghinal mi-ar prinde bine un mic ajutor.
L-am luat de la o firma care vinde numai pt. saloanele de cosmetica, dar dupa ce i-am zis ca nu vreau factura, n-a mai fost nici o problema.Mi-a vandut.dar trebuie sa iei:aparatul, ceara , banda epilatoare si crema de curatat.
Am cautat pe net si am gasit cum se numeste firma (ca uitasem): Contrast Impex(este pe str. mamulari nr. 2, bl. C1, sector 3 - in spatele halei Unirea)

Mergi la inceput