se pune fularul la gura copilului sau nu ?

se pune fularul la gura copilului sau nu ? | Autor: dienutagraviduta

Link direct la acest mesaj

luca a racit luni si pana acum am tinut-o numai in
muci si febre, asa ca atunci cand vom iesi din nou afara cu caruciorul ma bate gandul sa-i pun fularul la gurita, ca prea sta cu ea cascata. parca auzisem niste pareri contra, are cineva idee de ce ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Dienuta nu e recomandat sa pui fular ptr ca se umezeste din cauza diferentei de temperatura si respira aerul ala umed si rece care nu e deloc bun.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Exact, fara fular la gura, eventual doar la gat. Bb respira cu gura deschisa, fularul se umezeste si apoi inspira aerul umed si poate face pneumonie sau alte alea. Si nu face rosu in gat daca sta cu gura deschisa sau tipa pe afara cand e frig, asta mi-a spus dr. pediatru.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Dienuta, asa o fi cum zice Madau, eu i-as pune ca si a mea a racit de 2 ori cu rosu in gat, muci si tot tacamul, cu 2 antibiotice pana acum la 4 luni si la 5 luni, fix la cate o luna, acum suntem la a 4a conjunctivita...dar a mea nu sta cu fularul pe nas. Eu ii mai trag paturica mai pe fata, asa ridicata, mai ales daca o ia somnul in carut.

Lasa ca trece ea si iarna asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Eu nu i-am pus niciodata fularul la gura fetitei mele (chiar daca a fost forte frig ,viscol sau vant puternic).

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Cand a auzit dr Stanciu ca nu i-am pus fular la gura fetitzei mele care avea numai 1-2 luni a facut ochii mari si mi-a explicat: "la varsta asta nu are plamanii destul de puternici pentru a incalzi aerul rece de afara. Trebuia protejata." Si uite asa mi-a mai demontat un "mit" al DC-ului
Nici nu-mi dadeam seama de ce nu poate respira dupa 20 de minute de plimbare
Insa, din cate m-am informat, la varsta asta nu pateste daca nu are fular. Chiar as vrea sa-l intreb pe dansul ca stie ce zice.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Feli, Luca are deja 1 an, e altceva decat la bb de 1 luna. Cu toate ca eu nu i-am pus Mirunei nici cand era asa mica. Ii trageam paturica mai pe nasuc si n-am avut probleme

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Eu nu i-am pus Alexiei niciodata fular la gat, de fapt nici nu are fular.Si prima ei raceala a fost la 1 an si o luna si aceea foarte usoara doar cu mucisori si nas infundat.Intr-o saptamana a trecut.
Daca o sa-i cumpar fular il voi pune la gat, in nici un caz la gura.

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

aha, deci era vorba despre aer umed de la respiratie ... chestia e ca, acum sa fiu sincera, si mie imi mai vine sa-mi pun ceva la gura cand e foarte frig afara ... pentru iesirile mai lungi, cu caruciorul ma ingrijorej eu, nu pentru astea de la bloc la masina si invers ... anul trecut tin minte ca ieseam iarna si era asa de frig ca inghetam eu pana in parc, dar era altceva, luca era mic de tot, dormea sub paturica si protejat de copertina de la carucior, infofolit bine de tot; acum sta in fund si ia tot aerul in fata; ma gandesc ca daca i-as pune fularul doar peste gurita nu ar mai fi pericol de chestia asta cu aerul umed, nu ?
oricum, cred ca de curiozitate o sa incerc si eu, sa vad daca respirand printr-un fular simt ceva deosebit. sper sa nu ma trezesc cu vreo pneumonie ...
totusi logica (si experienta proprie) imi spune ca daca merge cu gura cascata si ia tot aerul rece in gat are toate sansele sa raceasca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Nu i-am pus niciodata fular la gura, si am iesit pana la -5 iarna trecuta intr-o veselie. De acord cu prima explicatie a lui Madau, care e fte logica. Daca e prea frig, mai bine nu o scot, dar nu i-as pune fular decat dc ne lasa masina in pana la -20 in camp, si nu din prima.
Nu sunt o mama lejera, nu o imbrac subtire sa o calesc, dar nici nu trec in extrema infofolirii inutile.
Feli, si pe mine m-a socat reactia dr-lui tau, si am intrebat-o pe a mea azi si a zis no way fular, face mai rau

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

si ai mei erau plimbati fara fular.

ex- gabibarta

Mergi la inceput