caderea dintisorilor de lapte

caderea dintisorilor de lapte | Autor: vrabiuta

Link direct la acest mesaj

buna ziua mamici

as vrea sa imi spuneti cand au cazut dintisorii de lapte ai copilasilor vostri. si sa imi mentionati si daca au avut probleme cu dintisorii inainte de asta.

multumesc mult.

cele mai frumoase

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Ceva asemanator se discuta aici, daca nu ma insel scrie acolo cand se schimba dintisorii! La fata mea cea mare, are 6 ani si in curand 9 luni, si abia acum se misca dintisorul de jos rau, cred ca in cateva zile va cadea. (de miscat se misca de catva timp!) Si n-a avut pb cu dintii niciodata, nici carie,nici nimic! Primul dinte i-a aparut la 8 luni si jumatate.



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

anuska - multumesc pentru raspuns. am citit pe diverse site-uri cand ar trebui sa apara dintisorii noi si sa cada cei de lapte. dar as vrea sa stiu experienta personala a mamicilor. noua ne-au aparut primii dintisori la doar cateva luni si avem probleme cu smaltul (am fost la doi stomatologi si ambii mi-au spus ca mugurii dintisorilor au fost afectati de un tratament cu antibiotic pe care l-am luat in timpul sarcinii pentru listeria). as vrea sa stiu daca au fost cazuri in care le-au cazut copilasilor dintisorii de lapte mai devreme (sau mai tarziu) decat graficele oficiale.

multumesc.

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Din cate am inteles daca dintii de lapte apar devreme se schimba mai devreme, cu cat apar mai tarziu cu atat se schimba mai tarziu. Vor cadea in aceeasi ordine in care au aparut. Baiatul meu are 5.5 ani, nu au inceput sa se miste insa am avut probleme cu ei, l-am dus aici la dentist si sub anestezie cu gaz ilar si apoi intravenos (nu simt nimc in timpul interventiei iar dupa aceeea nu isi amintesc nimic) i-au reparat problemele (trei plombe si o masea scoasa) ca sa nu fie afectati noii dintisori.



www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

asa auzisem si eu, ca daca apar mai devreme dintisorii de lapte, vor aparea mai devreme si cei definitivi. si tare as vrea sa fie asa.

edit: cred ca acest forum care are 5 ani de existenta are din pacate prea putine mamici ai caror copii au ajuns la caderea dintisorilor de lapte.

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri_andrei spune:

Andrei al meu are 5 ani si 9 luni si deja sintem la al 3-lea dintisor nou.Inca nu l-am dus la dentist pt.ca nu a avut carii,iar dintii au cazut singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza_pars spune:

Baiatul meu are 6 ani si o luna si nu i-a cazut nici un dinte. Si nici nu i se clatina vreunul.
Primul dintisor i-a aparut la varsta de 2 luni. Pana la 6 luni avea deja 4 dinti. Si are o dantura PERFECTA. Fara nici o carie, fara tartru sau altceva.
Aceasta dantura buna si fara probleme am pus-o pe seama faptului ca, in momentul in care i-a aparut primul dinte, am inceput sa-i dau Zymaflor. Am intrat in panica in momentul in care am observat ca incep sa-i iasa dintii atat de devreme, mai ales ca auzisem si eu povestile cu dantura proasta la copiii care au dinti de timpuriu.
Oricum, am cerut sfatul mai multor medici, am intrebat prietenii din strainatate, si pentru a nu ajunge in situatia de a avea copilul exces de flor in organism, am fost sfatuita sa-i dau Zymaflor din momentul in care ii iese primul dinte si pana se termina de iesit toti. Asa ca i-am dat vreo 2 ani cred ( sau mai bine), neintrerupt.
De asemenea, din momentul in care o sa vad ca incep sa-i iasa dintii noi, am sa-i dau din nou Zymaflor pana o sa-i iasa toti. Probabil ca acum perioada va fi mai mare, dar o sa ma orientez din mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

multumesc mult pentru raspunsuri. sper sa mai fie mamici cu puiuti mari, care sa ne spuna cand au cazut dintisorii de lapte.


cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulzseba spune:

Buna, am citit mesajul tau . Sint mama unui baietel de 7 anisori , lui i-au crescut dintisorii mai tirziu pe la 7 luni , iar pina acum nu a avut probleme cu dintii . Ca toti copii era inebunit dupa dulciuri , era in stare sa manince ciocolate intregi daca nu le mai ascundeam pe unde puteam si eu.Si ca de obicei el le gasea la fel de repede , cum le ascundeam eu. Pe la virsta de 6 ani si vreo 8 luni a inceput sa i se miste primul dintisor de jos.Atita l-a miscat singur cu limbuta sau mina . pina a cazut singur , fara nici o durere . Acum i-a picat cel de-al doilea de jos si deja i-a iesit primul dinte definitiv, ala care a picat primul. Poti sa-ti spun ca in perioada aia pina i-a cazut a fost cam miriit si nu prea minca , ii era frica ca-l durea cred. Ca o informatie pot sa-ti spun despre schimbarea dintisorilor ca ei cad in aceasi ordine cum au cresut, primii de jos si asa mai departe, si cu cit ies mai tirziu primii dintisori cu atit dantura este mai sanatoasa , binenteles daca ai grija de ea Multa sanatate tie si puiutului tau mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Vrabiutza....de curiozitate,care era antibioticul pe care l-ai luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Mihutza pars...io zic sa te mai interesezi daca e bine sa reiei zymafluorul.Daca tot i-ai dat trebuia sa -i dai fara intrerupere pana pe la 14 ani.Doza se adapta in functie de varsta(kilogramele copilului).Daca ai intrerupt,io zic ca ii faci mai rau daca ii mai dai.Mai intreaba..n-oi fi io doctorul cel mai cel.Cat despre sfaturile medicilor din strainatate...nu prea se potrivesc la noi pt ca la ei se fluorizeaza si apa,sarea de bucatarie.

Mergi la inceput