Zaharul si sarea

Zaharul si sarea | Autor: mely_nda

Link direct la acest mesaj

Dupa cum stim zaharul si sarea este exlus din alimentatia bebelusilor. Voi pe la ce varsta ati inceput sa le dati mancarica cu sare si zahar.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Eu i-am pus sare(f putin) in mancare inca de cand am inceput diversificarea.Zahar nu prea folosesc.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mie doctora mi-a zis sa-i dau mancarea cu gust bun, adica putin sarata sau dulce, dupa caz. De dat efectiv, fara teama, am inceput dupa 1 an.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Eu i-am dat piureul de legume fara sare si l-a mancat fara sa se strambe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Baiatului meu nu i-am dat sare si zahar deloc pana la un an si vreo 2 luni,apoi foarte foarte putina,si la fel voi face si cu fetita.Ea are 7 luni,am inceput diversificarea,nu pun zahar sau miere la nici un pireu de fructe/ceai sau altceva,si nici sare la pireul de legume,si mananca foarte bine.


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Se evita sarea si zaharul din cate stiu eu pana la 1 an. Iar faza cu mancarea care are gust mai bun daca adaugi putina sare mi se pare o aberatie pentru ca un copil mic oricum nu stie cum ar trebui sa aiba gust mancarea. Noi adultii stim pentru ca avem gusturi formate de-a lungul anilor. Fetita mea mananca si acum multe mancaruri si zarzavaturi fara sare, cat despre bomboane nici nu stie ce sunt alea, si are 2 ani. Credeti-ma ca nu s-a plans niciodata, din contra pare foarte multumita.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

puiul meu are 2 ani si o luna.
sare am inceput sa-i pun in papa dupa 1 an si ceva. dar sunt si dati cand nu pun sare in papa si o papa ff bine.
zahar ... doar cand mananca compot sau chec facute de bunica lui (mama mea). si alea au ff putin zahar brun.
bomboane, ciocolata, suc din comert nu i-am dat NICIODATA si nu sufera deloc. nu cere asa ceva. in general cere mar, gutuie, banana. imi pare rau ca nu-i place morcovul crud sa-l rontaie, dar il serveste cu succes in sucul preparat de mine din mere, sfecla rosie si morcovi, portocala, kiwi, struguri.

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Asa este, bebelusii nu au inca gustul format sa se strimbe la mincarea fara sare si e bine de evitat pina pe la un an aproximativ caci nu au rinichii suficient de bine dezvoltati ca sa o proceseze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

eu nu i-am dat sare sau zahar pana la un an. iar dupa un an, fructoza in loc de zahar, iar sare oricum destul de putina.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

De pe la 8 luni am pus putina sare in mancare,iar zahar dupa un an si foarte putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Zaharul si sarea dc este posiil tr introduse in alimentatie dupa 1 an

Mergi la inceput