chist_ovarian

chist_ovarian | Autor: madalici

Link direct la acest mesaj


Acum doua zile am fost diagnosticaa cu chist ovarian.
Este putzin cam mult pentru mine, pentru ca de-abia de 3 saptamani am scapat de o piatra la rinichi. Scapi de una dai de alta..
Povestea incepe in modul urmator: in urma ultimului control ecografic pt rinichiul unde a fost piatra(ecografia fiind buna, dar existand totusi dureri in partea dreapta),s-a descoperit un posibil chist la ovarul drept.Diagnosticul a fost apoi confirmat(dupa 4 zile) de medicul ginecolog.

Am cateva nelamuriri in legatura cu aceasta problema, si multumesc fiecaruia imi poate impartasi din experienta proprie referitoare la acest diagnostic.
1. Din luna februarie a acestui an pana la sfarsitul lui octombrie am luat anticonceptionale JEANNINE, pentru antisarcina. Ultimul control ginecologic l-am facut la sfarsitul lui octombrie si ecografia a fost buna(fara chisturi, scurgeri sau alte probleme).Iar acum , dupa aproximativ o luna jumatate, a fost gasit acest chist de 2,5 cm pe ovarul drept.
Stiti cumva daca este posibil ca un asemenea chist(de asemenea marime) sa apara intr-un scurt atat de timp?Care ar fi cauzele posibile?
Se poate oare ca acest chist sa nu se fi vazut la controalele anterioare?
2. Pentru tratarea chistului, mi s-a prescris tratament cu anticonceptionale DIanne-35, in timpul menstruatiei care se poate sa trebuiasca provocata.Exista si alte tratamente posibile?
(am auzit de interventia chirurgicala, se aplica pt orice chisturi, are influente asupra viitoarelor sarcini dorite?)
3. Cel mai neplacut este ca am niste dureri in partea drepata, asa ca niste junghiuri?Aceste dureri sunt efectul chistului?Se poate ca un chist de o luna sa provoace asemenea dureri?

Sunt foarte confuza, pentru ca am facut controale des zic eu, la o luna jumatate, si tot m-am trezit cu acest chist. Este oare doar cauza intreruperii anticonceptionalelor si abstinenta(timp de o luna!), un asemenea chist, sau este poate o eroare de alt gen.

Va multumesc tuturor si multa sanatate,
madalina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Salut
Ce coincidenta.
Eu cam la fel am patit. Aveam dureri, mai bine zis de doua ori dureri acute. Prima data a fost cu voma si durerea burtii, insa adua oara numai intepaturi si durere in partea dreapta. Cind mi-au facut un control de fiecare data imi spuneau ca am singe in urina dar in rest totul e ok (nu imi facuse ecografie). La al doilea acces mi-au facut si radiografia si mi-au spus ca s-a depistat pe partea dreapta un chist pe ovar de 2 cm si piatra de la rinichi in uretera. Si mi-au spus ca nu stiu care ar fi cauza dureri piatra sau chistul. Si nascusem cu 1,5 an in urma. Ca tratament nimica nu mi-au dat. Au zis ca chistul nu se trateaza. Dar pentru piatra mi-au dat un preparat impotriva durerii. Eu nu iau anticonceptionale. Si nu stiu care ar fi cauza aparitiei chistului.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

continuati discutia aici.
Multzumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput