Chlamidia si E-Coli

Chlamidia si E-Coli | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Servus.
Am o prietena care a descoperit acum putin timp, la o cultura de col, ca are Chlamidia si E-Coli.
Eu nu stiu prea multe despre ele, ea are acum un tratament dat de medic care i-a dat cam putine detalii. Si cum nu are acces la Internat m-a rugat sa ma interesez ce riscuri sunt si cum se scapa de ele.
M-am gandit sa intreb si aici, voi intra si pe Net. Mi-e mila de ea. Este speriata.
Multumesc.
Nicoleta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

De scapat se scapa de ele cu tratament, si ea, si partenerul.Dupa tratament ar trebui sa repete analiza de secretie vaginala, cultura adica. Exista mai multe scheme de tartament, diferite ca durata si ca pret, medicul este cel care hotaraste ce si si cum. Problema cu chlamidia este ca poate conduce la infertilitate prin obturarea trompelor, ceea ce este posibil sa se fi intamplat deja, depinde de cat de veche este infectia. Dupa tratament sdi repetarea nalizei pote sa verifice daca trompele sunt OK prin histerosalpingografie (HSG), asta discuta tot cu medicul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu as face si o urocultura pentru ca E. Coli se gaseste in urina si mai rar in secretia vaginala. In cazul acesta probabil ca proba a fost contaminata.
Asa cum s-a spus trebuie tratate amandoua cu antibiotice la care acestea sunt sensibile dupa antibiograma. Si binenteles si partenerul trebuie sa se trateze cu aceleasi medicamente.
Antibioticele respective sunt bine tolerate si nici nu sunt foarte scumpe.
NU trebuie sa se sperie dar trebuie sa fie putin mai atenta cu metodele de protectie pentru ca Chlamidia se transmite sexual.
A si antibioticele vindeca infectia dar nu sunt vaccinuri sa ofere imunitate impotriva unei noi reinfectii.
Sanatate!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput