Aminocenteza-Riscuri,costuri etc.

Aminocenteza-Riscuri,costuri etc. | Autor: CHOWPERSA

Link direct la acest mesaj

Fiind o metoda agresiva, as vrea sa stiu ce riscuri sunt pt un avort in cazul amniocentezei, care am auzit ca costa cel putin 10 milioane de lei.
am inteles ca triplu test sau ecografia ar putea fi nerelevante pentru depistarea sindromului Down.
Astept parerile voastre.
15+

DANNA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Dana eu mi-am facut amniocenteza la fostul Spital Titan, la Centrul de medicina materno-fetala. Acolo amniocenteza o face dr. Predoi care face cam 1000 de amniocenteze pe an.

Trebuie sa mergi dimineata cu adeverinta de la serviciu, trimitere de la medicul de familie, acte medicale care au legatura cu decizia de amniocenteza si cele de trebuinta pentru ca vei fi internata o jumatate de zi. Ar fi bine cam pe la 8,00 sa ajungi acolo pentru ca fac cam max 5 amniocenteze pe zi si sunt multe solicitari.

Iti fac analize, iti recolteaza secretie vaginala ca sa vada daca sunt scurgeri de lichid amniotic, iti pun perfuzii si iti fac ecografie inante. Apoi urmeaza amniocenteza care dureaza foarte putin si peste vreo 3 ore iti faca alta ecografie dupa care poti pleca acasa daca totul este OK. O sa iti spuna probabil sa iei nos-pa timp de 3 zile.

Pe mine nu m-a durut de loc, si nu am avut nici un fel de contractii, chiar m-am apucat sa fac curatenie a doua zi ca s-a si suparat sotul meu pe mine.

Costul este 6 mil, cu chitanta (la jumatate fata de toate celelalte variante) si cred ca este singurul loc unde te interneaza si urmeaza toata aceasta procedura. Oricum nu au avut nici un avort pana acum si au facut ceva amniocenteze.

Daca mai vrei si alte informatii te ajut cu placere.

Apropo, desi eu am sunat dupa rezultat in 9 zile de la amniocenteza, am vazut apoi pe buletinul de analiza ca fusese gata in 3 zile. Chiar nu cred ca ti-l da in alta parte atat de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Multumesc!!! daca mai am nevoie de detalii am sa te contactez.

DANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Hm, 3 zile? Aici dureaza intre 2 si 4 saptamani rezultatul...

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Mie mi-au propus aici analiza asta si nu am vrut sa o fac. Nu am vrut sa stiu de ea pentru ca auzisem cazuri de avort spontan de dureri pana la sfarsitul sarcinii etc. Dupa mine nu conteaza cat de bun e medicul ci cum reactioneaza corpul tau la toata chestia asta. Si mai stiu o persoana care a facut amniocenteza si medicii de aici i-au spus ca fatul va avea sindrom Down. Tipa a riscat si a zis ca ea e prea batrana sa mai faca experiente de genul avortului si-si asuma responsabilitatea de a avea un copil cu acest sindrom. Si .......stupoare copilul a fost bine sanatos. Dupa 6 luni de la nasterea copilului dupa ce mama a vazut ca e totul ok a cam clacat nervos si a trebuit sa faca un tratament de revenire. Sa stai 6 luni cu frica de faptul ca are nu stiu ce sindrom si inca 6 luni sa vezi ca e ok nu prea e de colea. Si eu am 39 de ani si am nascut un copil perfect sanatos de 4,100kg. Acum la 2 luni are 6.300 si il alaptez si in parte le zic da medicilor de aici dar il cresc mai mult dupa cum scrie cartea romaneasca si mama.
Aici nu am vrut sa o fac desi m-au cam presat. Primul doctor l-am schimbat cand am vazut ca ma sacaie iar la al doilea i-am spus-o de la inceput ca e riscul meu si cu asta basta. E adevarat ca dupa 35 de ani riscurile sunt mai mari dar nu ma intereseaza statisticile lor. Atata timp cat sotul meu nu cunoaste boli genetice in familia lui, eu nu cunosc de asemenea eu raspund si-mi repetam in fiecare zi in oglinda ca copilul meu e sanatos si frumos si nu are de ce sa se teama sa vina pe lume.
Iti doresc succes si sa iei cea mai buna decizie.

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Decizia mea este de a nu o face tocmai din cauza riscutilor de care am auzit, iar ecografia nu a indicat ca ar fi necesar.Va multumesc oricum pentru sfaturi.

DANNA

Mergi la inceput