Cursuri de desen pentru copii

Cursuri de desen pentru copii | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Stie careva unde l-as putea inscrie pe baietelul meu la cursuri de desen.?
Mi s-a recomandat acest lucru inca de cand era la gradinita iar acum si invatatoarea mi-a spus acelasi lucru. Ca are talent foarte mare de a se exprima prin desen.
Am incercat la Palatul Copiilor dar nu aveau decat cursuri de pictura. Ce-i drept am intrebat mai demult nu asa recent.
E careva din voi care are copilul inscris la astfel de cursuri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Nu am retinut de unde esti , dar in aproape toate orasele mari exista posibilitatea de a urma cursuri de desen la scolile populare de arta , dezavantajele sunt ca aceste cursuri sunt mai scumpe decat la Palatul Copiilor ( dar nu exagerat de scumpe) , iar grupele , in general , nu sunt prea omogene, adica sunt cursanti cu varste cuprinse intre 5 si 60 de ani , dar asta nu este neaparat un dezavantaj. Eu am facut un astfel de curs , si aveam un coleg de 6 ani si jumatate , care putea sa ne dea lectii noua , celorlalti ,iar evolutia lui a fost fantastica , chiar ma gandesc sa-l urmaresc in timp, sa ma pot lauda la primul lui vernisaj ca am fost , la un moment dat , colegi...Indiferent cat costa , fa un efort pentru un copil atat de talentat incat toata lumea din jur il remarca.Si cheama-ne apoi , si pe noi , la expozitii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La scoala de arte plastice si muzica nr. 1 de pe Al. Ioan Cuza, in apropiere de de gara de nord. Acolo se fac cursuri foarte frumoase. Acum 15 ani si mai bine (doamne, cat timp a trecut de-atunci...) erau doi profesori: el de pictura, dl. Neamtu, artist plastic si ea pe care nu mai stiu cum o cheama care era profa de sculptura si desen. Au pregatit multi copii care veneau si de placere dar erau care veneau sa se pregateasca pentru admiterea in Tonitza. Eu m-am dus de placere si pana la urma am intrat si la Tonitza
Tot acolo este si scoala de muzica, se fac cursuri de vioara si pian.
Chiar ma intrebam daca o mai exista si am trecut acum cateva zile si am vazut in treacat ca inca mai aveau "firma" pe cladire, deci inca exista si merita sa incerci acolo. Daca stati si prin zona sau are cine sa-l duca ar fi si pacat sa nu incercati.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Mirela...
nu stiu ce varsta are pustiul. Dar felicitari!
Eu posed o fetita de trei ani careia ii place sa deseneze mai ales animale....poate-ti folosesc uite si cursuri online.

Aiputea pune si cateva poze cu desenele lui?

Mai copilaresti faza pustoaica mea:
http://peelbooks.com/123_draw_series/index.html
unde la fiecare carte ai si cateva lectii free on-line
unele chiar complexe pentru ea http://peelbooks.com/123_draw_series/43.htm

tot copilaresti

http://www.artistshelpingchildren.org/howtodraw.html

mai serioase aici.

http://drawsketch.about.com/library/weekly/
http://drawsketch.about.com/od/drawinglessonsandtips/Drawing_Lessons_and_Tips.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Sunt din Bucuresti, sector 4.
Baietelul meu are 8 ani si 8 luni.
I-a placut desenul inca de cand era in grupa mica la gradinita.
Tot timpul imi spunea educatoarea ca deseneaza frumos.
Nu-i reusea chiar orice (de exemplu nu deseneaza bine oamenii, la asta nu are talent ) dar peisaje, orase, masini, etc...super si plus ca are si viziune in spatiu.
Am topuri intregi de hartii desenate de el. Multe le-am aruncat, altele le pastrez.
Acum e clasa II si invatatoarea m-a sfatuit sa-l inscriu la cursuri.
La pictura insa nu e talentat ....asa ca din cauza asta nu l-am inscris la Palatul copiilor.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Incearca sa vorbesti cu profesorul de la Palatul copiilor, sa-l lasa sa asiste la vreo 2-3 ore, si iti va spune chiar baiatul tau daca ii place sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Se incepe , in mod logic , cu desenul , iar la culori se ajunge mai tarziu . Toti marii pictori au inceput sa deseneze , inainte de a picta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

si pe mine m-ar interesa cursuri de desen pentru pitica mea ( 5 ani ). Ii place in mod deosebit sa deseneze. Din pacate nu am scanner si singurele desene pe care vi le pot arata sunt facute cu mult timp in urma cand avea 3 ani: dinozaur
balena



Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Iete la mine a fost invers: talentul meu era culoarea. Dar merita incercat in sensul asta. La tonitza sa stii ca sunt si clase I-VIII.
Iar cu desenul ca punct forte se poate evolua catre design catre arhitectura. Daca e asa talenta si mai ales daca ii place atat de mult incat face topuri intregi de desene merita cultivat.
Mult succes! Sa ne povestesti daca reusesti sa-l inscrii undeva.
Alexxia, nu am retinut daca esti in Bucuresti dar asa micuta fiind fetita ta nu cred ca o poti inscrie unde am scris eu langa gara de nord. Dar peste un an poti.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput