Sarcina cu risc crescut pentru Trisomia 21

Sarcina cu risc crescut pentru Trisomia 21 | Autor: gabiarama

Link direct la acest mesaj

Aceasta a fost concluzia dr-ului in urma ecografiei de la 12 sapt .Valoarea masurata a pliului nucal a fost de 2,5 mm , iar riscul recalculat post-ecografie e de 1/202 .

Recomandarile dr-ului au fost sa fac o amniocenteza si cariotipul fetal intre 16-18 sapt , in Bucuresti .

Am citit pe net ca valoarea de 2,5 este relativ mica .Cazuri in care s-au depistat probleme genetice in urma amniocentezei aveau aceasta valoare mult mai mare .

As vrea sa stiu daca mai e cineva care s-a confruntat cu o asemenea situatie.

GABI12+ ,de 3 ori mama
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

gabiarama,
eu sint o viitoare mamica de noiembrie-decembrie.... am facut triplu test si mi-a iesit cu risc de sindrom down... se zice ca dupa 35 de ani... mai la toate gravidele iese asa...
am facut amniocenteza in cluj.. a fost ok... nu doare, dar trebuie sa ai grija sa iei ceva ptr contractii.. eu nu am luat, desi am avut, si am avut bafta ca nu am patit ceva (risc de avort spontan).
in cluj m-a costat 8.000.000 si am asteptat plina de emotii rezultatul vrei 3 sapt.. dar a iesit bine...
sfatul meu, este sa faci si triplu test, corelat cu inca o ecografie....
sper sa fie totul bine... bafta in continuare...
daca te mai pot ajute cu ceva, ma poti contacta..
pupici Yagmur 35+ bebe Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

gabiarama daca esti in continuare interesata de amniocenteza ti-am raspuns la mamici de martie-aprilie.

Eu am facut amniocenteza in saptamana 16 din cauza riscului de 1/50, pentru trisomia 21, calculat la bitest. La mine ecografia, facuta la dr. Pop, este absolut normala. Dar eu am 38 de ani asa ca amniocenteza se impunea oricum in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Gabi - si eu am avut dupa TT risc de trisomie 21 cu valori de 1:50, am 32 de ani, la echo pliul nucal era 1.5 mm. Cel mai sigur a fost - dupa cum m-a sfatuit dr. mea - sa fac amniocenteza.
Am facut-o la 20 de saptamani, la Sp. Sf. Constantin si Elena din Bucuresti, la Dr. Predoi. A costat 6 milioane, am asteptat 10 zile fix si ... uite ca am un bb sanatos. Nu a trebuit sa iau nimic impotriva contractiilor deoarece mi s-a pus o perfuzie care sa relaxeze uterul, deci nu avea ce sa se intample rau

Aurasa Alexandru 23+ si Catalin (3.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Multumesc de raspunsuri tuturor.

Ma gindeam sa fac si un TT inainte de amnio , dar din cite vad la voi , valoarea de risc e mult mai mare in urma acestuia decit cea pe care o am eu in urma ecografiei .Off, ar insemna un stres in plus pentru mine .Cred ca pina la urma voi face doar amniocenteza .

Val , multumesc de detaliile pe care mi le-ai dat si la Mamici de martie-aprilie

GABI12+ ,de 3 ori mama
Poze

Mergi la inceput