Face kk moale si de 15 ori pe zi

Face kk moale si de 15 ori pe zi | Autor: anca_teohari

Link direct la acest mesaj

Buna, am o fetita de 5 luni si jumatate si de luni dimineata (adica de vreo 3 zile), face kk foarte moale si cum mananca cum face kk. Deci deja nici nu mai stiu numarul scaunelor. Mananca san, dar greseala mea a fost ca i-am dat de prima oara supa sau mai bine zis pireu de legume nu sucuri de fructe sau legume din cauza ca nu ii priau. Am facut cam repede trecerea de la supa la pireu si i-am dat cam mult de prima data( aproape un biberon). Si intre timp i-am bagat si fierul 6 picaturi si cu asta am pus capac probabil. Nu are temperatura si nici nu vomita, doar ca face intruna si foarte moale. Am fost la doctor si mi-a spus sa ii dau numai san, sa opresc fierul, si sa ii dau ceai de menta indulcit cu o lingurita de glucoza praf, si lapte praf Milupa NH25 si bineinteles san( cu care nu prea se mai satura si din cauza asta mi-a recomandat laptele praf). Am facut asa dar observ ca tot degeaba nici o ameliorare. Laptele i-am dat prima zi 30 ml, a doua zi 60 si cresc in fiecare zi cu cate 30 ml. Eu sunt cam speriata cand vad ca nu ii trece, a slabit destul de mult si vreau sa va intreb oare trebuie sa treaca mai multe zile, ca sa inceapa sa faca kk mai tare, sau deja este un semn de intrebare ca nu i-a trecut pana acum?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Eu mi-as permite sa-ti sugerez sa-i dai strict san (atentie la ce mananci si tu - sa nu fie cu efect laxativ) si cereale FARA lapte speciale pt bb (daca gasesti numai orez simplu ar fii perfect - Humana, Milupa, etc) preparate doar cu apa fiarta si racita. Opreste piureurile de legume si fructe pe moment. Ceai de menta eu zic ca ar fii mai bine neindulcit. Eventual, atunci cand bb incepe sa aiba scaune un picut mai legate, incearca sa-i dai suc de morcov facut de tine in casa cu storcatorul electric.
Multa sanatate,
lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_teohari spune:

Buna, multumesc pt raspuns. Da Milupa NH25 ce am citit pe cutie este special pt copii cu probleme(diaree), si regleaza scaunele, are morcov in compozitie, orez, deci este ceva facut special pt copii deranjati la burtica, dar vad ca degeaba. Multumesc mult si multi pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Si noi am avut probleme cu kk moale. Deja intrasem in panica. Am sunat imediat medicul pediatru si mi-a recomandat o lingurita de LOPERAMID. I-am dat o singura data iar a doua zi deja incepuse sa se regleze kk. Intreaba medicul tau daca poti sa ii dai ca este super bun in problema asta( cel putin pentru noi a fost)

sanatate multa si sa va faceti bine cat mai repede.
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_teohari spune:

Scuze am gresit denumirea laptelui, este HN 25.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

San cat mai mult, scoate toate legumele care sunt laxative si fermenteaza, fa supa numai din morcov si orez (zeama de orez e f buna). Eu stiam ca fierul constipa...ciudat!

Si da, Loperamidul e f bun dar nu stiu daca e permis la varste asa mici.

Claudia
Poze parinti
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

buna
am
intiminat si eu aceasta problema eu i-am dat la fata mea HIDRASEC sunt pliculete cu praf sunt mai bune cred eu decit SMECTA poti sa-i dai ori intrebi med. ori citesti prospectul.
eu am rezolvat-oin 2 zile,vezi ca fata mea nu le bea dizolvate in apa i le dadeam direct in gurita si le minca asa frumos
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Nici noi nu suntem prea departe...Baietelul meu are 8 luni si avem(zic eu)cam multe scaune,adica 4unori 5 pe zi.Scaunul apare in timpul mesei si nu este moale(bebe chiar se screme).E normal?
Curand o sa arate ca un chinezoi ,pentru ca mancam mult orez si o sa fim si portocaliu de la morcov.Probabil ca fara astea scaunul ar fi moale.Inca ii dau san.
Nu ia prea mult in greutate:in ultima luna a luat 400g,luna dinainte 300g.

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Probabil ca le-ai baat prea repede. Nu este o regula sa incepi cu sucurile de fructe. Eu una nu am inceput cu sucurile de fructe ci cu piureurile de legume si fructe coapte cat despre ciorba Mihnea nu a mancat niciodata zeama chioara de la supa. Cam la 2-3 zile trebuie sa bagi cate ceva si daca ii dadeai doar san nu prea trebuia sa te grabesti pana la 6 luni. Eu am inceput intai cu introducerea laptelui praf, apoi cu cereale si apoi cu piureul de legume si fructe.

Acum mergi cum au zis si fetele pe supa doar din radacinoase morcov, telina si albitura si pe orez fiert sau cereale de la nestle doar de orez simplu. Si intreaba medicul ce se poate da la o varsta totusi asa mica ptr diaree.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Eu iti recomand sa duci caca la analize de coprocultura, la un laborator.
Poate are ceva luat de prin maternitate? E bine sa te asiguri ca nu e ceva care provoaca asta...si atunci doar alimentatia ar ramane...

Noi am patit asta cu Andrei luna trecuta, la un an si 11 luni, si i-a iesit bacili Klebsiella si Candida......

Multa sanatate!!!

Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Mai fetelor, Milupa asta are lactoza! Nu stiu cum de e special, ca nu i-a mers deloc bine copilului meu, nu era nicio ameliorare, pana nu i-am dat nan fara lactoza n-am scapat. Bine, acum nu stiu cum e cu laptele de la san, el era oricum pe formula.

Mergi la inceput