iaurtul care nu e iaurt

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

Si noi am patit-o de la iaurtul Danone Gigantino. Desi stiam ca nu este bun ii mai cumparam din cand in cand pana acum doua saptamani cand dupa ce l-a mancat cam la vreo ora a inceput sa vomite in jeturi numai iaurt. A vomitat toata noaptea iar a doua zi a facut si diaree. Si am tinut-o asa cam o saptamana. Nu mai voia sa manance nimic dar acum si-a revenit. Eu de obicei ii dau sa manance Campina, Dorna, Prodlacta simple. Iar ca sa le poata manca ii mai pun si putine cereale in ele. I-am mai facut si in casa dar din lipsa de timp mai si cumpar.

Mami de Sebi<18.07.2005> si Cătă<06.03.1997>
Foto cu noi A doua stelută

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

stau in spania, dar imi termin facultatea in romania, la cluj.Si anul acesta am fost acasa 4 luni, pentru pregatire si pentru sesiuni.Si cum avem 4 saptamani de pregatire la faculta, adica facem toate laboratoarele, pe care colegii nostrii de la zi fac intr-un semestru, am facut analize la carne, mezeluri , etc in iarna,si acum in vara am facut la produse lactate.Deci cunosc multe si despre produsele din carne si mezeluri.
Am fost si la Napolact, si asta tot in cadrul laboratorului.Acolo am facut o gramada de teste la iaurturi cu fructe si inghetata, lucru care nu il pot face decat cei de acolo, si noi , studentii de la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina veterinara, anul 5 sau 6, deci nu scriu doar de dragul de a scrie.
Cum am scris ca nu vreau si nici nu pot sa dau nume, de firme, cu toate ca sunt si romanesti si straine, si vorbim de nume consacrate.Pot sa dau un sfat, evitati cat puteti orice produs de acest gen din comert.Daca asta va ajuta, va spun ca noi nu mancam iaurturi aproape deloc, mai ales cu fructe, cumpar cascaval dalia si rucar si altceva nimic, NU CUMPAR BRANZA TOPITA DE NICI O MARCA,incerc sa nu cumpar budinci, crema de zahar si alte produse lactate gata facute, nu cumpar lapte amestecat cu sucuri de fructe, sau cu bucati de fructe.
Mai cumpara al meu cateodata cand are pofta, dar de 3-4 ori pe an, dar la noi in casa nu gasesti asa ceva niciodata, mai ales ca sotul e medic veterinar, stie mai multe decat mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Daca numai iaurtul nu ar fi iaurt ar fi bine! In goana lor dupa profit cu orice pret jigodiile sunt in stare de orice. si nu le face nimeni nimic. Am vazut "pate de ficat" care contine 5% ficat si restul este orice altceva, "pate de gasca" cu o concentratie minuscula de carne de gasca, "crema de somon" care nu continea DELOC somon, ci aroma artificiala de somon si multe altele. Ca sa nu mai vorbim de mezelurile care nu prea contin carne, de carnea care se produce indopand animalele cu hormoni si antibiotice, de verdeturile crescute artificial pe substrat de plastic si indopate cu chimicale... etc etc etc. Mai e ceva asa cum ar trebui sa fie? Dar la toate li se face reclama de cat de naturale si sanatoase sunt! Doar cancerul si alte boli zic altceva, inmultindu-se in ultimii 20 de ani intr-un ritm fara precedent. Dar e biiiine! Suntem in plin progres si proces de civilizare! Stati sa vedeti dupa minunata aderare ce misto o sa fie!

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by ymcar
Stati sa vedeti dupa minunata aderare ce misto o sa fie!


Ce sa fie? EU (European Union). Adica Euri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Intotdeauna m-am ferit e iaurturile cu fructe .
Lui Andrei numai campina i-am dat pana acum si ii place f mult.

Anca si Andrei

Pozele Noastre
Buburuzul Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ce ma enerveaza cel mai mult este ca si produsele destinate copiilor, Danonino, Danette orez cu lapte, etc. sunt facute la fel si producatorii nu au scrupule! Indemana mamicile sa le dea acopiilor, faimosul Danonino pt. ca are vit. D, Actimel pt. ca intareste sist. de aparare al organismului, etc.. Eu stiu mamici care le dau copiilor si cate 3 Danonino pe zi tocmai pentru ca il considera foarte sanatos.

Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

De Actimel vroiam sa intreb si eu cum este..dar m-am lamurit..Eu ii dau in fiecare zi Actimel si Danone natural...Cred ca am sa iau o pauza dupa ce am citit pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

e normal ca producatorii sa nu scie chiar tot, ca daca ar scrie nu ar mai cumpara nimeni,de aceea cheltuiesti sume enorme in publicitate, si noi credem tot ce spun ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu ii dau lui andrei foarte rar gama de produse danone, si asta numai pentru ca vede la tv. si ii este pofta.
Oare le este atat de greu sa faca niste iaurturi fara porcarii in ele?

Alt produs care este ingrozitor ca si compozitie chimica este margarina. Atat de mediatizata si cu tinta special pentru copii, acest produs este otrava curata pentru organism. Cum spunea cineva intr-o emisiune
" margarina este la o molecula diferenta de plastic".
Eu nu stiu cum este voie sa se faca reclama la asa ceva.
E clar ca nu ne putem tine copii intr-un glob de sticla, si nici nu este indicat, dar sunt produse care prin compozitia lor chimica, ar ucide orice animal.


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Iaurtul "acru" nu le place, cu fructele nu se omoara (poate doar borcanelul de piersica). Ce sa fac? Eram fericita ca reuseam sa-i dau 1 danonino-2. Acum nici asta nu e bun. Cu ce sa-i hranesc? Recunosc, nu au avut pana acum probleme digestive de la Danonino, dar si sa-i umplu cu E-uri nu-mi convine. Mai rau e cu cei mai marisori (3 ani) care tot ce vad in reclame vor si ei...

Mergi la inceput