iaurtul care nu e iaurt

iaurtul care nu e iaurt | Autor: diana21

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu intotdeauna evit iaurturile cu fructe si TOATE iaurturile Danone.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu cu fructe iau Jogobella ca din ce am citit eu la ingrediente sunt cele mai ok, dar poti sa stii
Danone nu mai cumpar de mult. Fara fructe cel mai "curat" iaurt este de la dorna, nu are conservanti dar pe de alta parte cand am luat ultima data l-am tinut vreo 2-3 zile in frigider, cum eram obisnuita si cand l-am desfacut avea oaresce mucegai inflorit la suprafata, alb, aproape invizibil. Deci trebuie mancat imediat ce-l cumperi.
Chiar sunt curioasa care sunt regulile in uniune cu E-urile astea in iaurturi.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Iaurtul la borcanel era autentic. Dar era o singura problema: trebuia sa ai borcanel la schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by Androix

Eu cu fructe iau Jogobella ca din ce am citit eu la ingrediente sunt cele mai ok, dar poti sa stii
Danone nu mai cumpar de mult. Fara fructe cel mai "curat" iaurt este de la dorna, nu are conservanti dar pe de alta parte cand am luat ultima data l-am tinut vreo 2-3 zile in frigider, cum eram obisnuita si cand l-am desfacut avea oaresce mucegai inflorit la suprafata, alb, aproape invizibil. Deci trebuie mancat imediat ce-l cumperi.
Chiar sunt curioasa care sunt regulile in uniune cu E-urile astea in iaurturi.

Andreea si mie imi plac iaurturile de la Dorna si cele de la Napolact, iar preferata este bifidus de la Prodlacta. Noua pediatra ne-a recomandat sa evitam iaurturile cu fructe, mai bine sa-i adaugam noi fructe in iaurtul simplu.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Eu am incercat de cand era Luca mic sa-l obisnuiesc cu iaurtul natural dar nu am nici cea mai mica sansa (nici mie nu-mi place deloc...). Asa ca....noi ce facem? Ce mancam in locul iaurtului natural dar in acelasi timp evitand "iaurtul" cu fructe?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by alina023

Eu am incercat de cand era Luca mic sa-l obisnuiesc cu iaurtul natural dar nu am nici cea mai mica sansa (nici mie nu-mi place deloc...). Asa ca....noi ce facem? Ce mancam in locul iaurtului natural dar in acelasi timp evitand "iaurtul" cu fructe?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)






Cumperi iaurt simplu si il mixezi cu fructele preferate.Scapi astfel de coloranti,conservanti,arome artificiale.

Eu nu cumpar niciodata Danone,mi se pare cel mai nasol.Cumpar Prodlacta,Covalact,Brenac,Milli.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

nici nu mai stii ce anume sa cumperi, toate sunt fara conservanti dar de fapt sunt pline de consevanti...


Fetita mea Diana-Maria are de acum, 5 anisori!
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Danone am evitat de la bun inceput, la sfatul dr. care a fost la un wokshop la fabrica. Trebuia sa tina cateva zile dar dupa 2 zile nu mai era nici un dr. acolo, au plecat cand au vazut din ce era facut si ca de fapt incercau sa-i lamureasca ce bun e si ce sanatos. Si cand colo e numai chimicale. De atunci mi-a spus sa evit produsele speciale pt copii, au f mult zahar ca sa placa la pitici si coloranti ca sa arate frumos.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Fetelor, eu nu vreau sa fiu off-topic, dar in primavara cand am fost la cursuri, am avut o materie de tehnologia industrializarii produselor alimentare( TIPA), si acolo am facut to felul de analize la iaurtusi, smantana, cascavaluri, doar produse lactate, si vreau sa va spun ca nici o analiza nu a iesit cu ce scria pe hartie, si multe dintre ele nu corespundeau cu ceea ce se supune ca inseamna anumite produse.Vreau sa va spun ca fiecare produs, iaurt, smantana, cascaval, mezeluri, au anumite retete si paramentrii in care trebuie sa se incadreze, si multe produse nu corespund exact cerintelorSunt si produse care se incadrau in limitele cerute, dar multe care nici urma, si vorbesc de firme importante.Nu as vrea sa fac publicitate pozitiva sau negativa vreunui produs, dar eu zic sa aveti grija ce cumparati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by olim

Fetelor, eu nu vreau sa fiu off-topic, dar in primavara cand am fost la cursuri, am avut o materie de tehnologia industrializarii produselor alimentare( TIPA), si acolo am facut to felul de analize la iaurtusi, smantana, cascavaluri, doar produse lactate, si vreau sa va spun ca nici o analiza nu a iesit cu ce scria pe hartie, si multe dintre ele nu corespundeau cu ceea ce se supune ca inseamna anumite produse.Vreau sa va spun ca fiecare produs, iaurt, smantana, cascaval, mezeluri, au anumite retete si paramentrii in care trebuie sa se incadreze, si multe produse nu corespund exact cerintelorSunt si produse care se incadrau in limitele cerute, dar multe care nici urma, si vorbesc de firme importante.Nu as vrea sa fac publicitate pozitiva sau negativa vreunui produs, dar eu zic sa aveti grija ce cumparati

Nu cred ca esti off topic si poate ar fi bine sa scrii numele firmelor, ca sa stim si noi.
Daca totusi nu vrei poate-mi scrii mie pe PM, sau mail? Te rog.
Desi dupa cite vad nu esti in tara. Era vorba de firme romanesti sau straine?

Eu te cre, probabil ca toate sint cu chimicale, dar macar sa incercam sa le cumparam pe cele mai putin nocive. Nu poti sa faci chiar totul in casa. Iaurtul facut in casa de ex., nu iese deloc la fel, adik are gust mai mult de lapte batut decit de iaurt


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput