Mancare ora 17

Mancare ora 17 | Autor: steaua

Link direct la acest mesaj


Sunt mamica unui baietel de un an si 4 luni si am o problema. Poate ma ajutati voi cu sfaturi.

Ce sa mai papam la ora 17, ca in afara de iaurt Milli cu fructe nu vrea altceva! A, mai papa, o data la 3-4 zile omleta. In rest nimic: nici orez in lapte, nici gris (a mancat o data), nici mamaliga (a papat mai demault de cateva ori, dar acuma nu mai vrea); o data i-am facut si cascaval ecologic pane (esec total in a-l manca). Pana la un an si vreo 2 luni papa pireuri de fructe Humana. Dar acuma nu-i mai dau, ca nu vreau sa ii mai dau mancare de bb. Fructe simple nu i-as da, ca pediatrul mi-a recomandat sa nu manance hrana hipocalorica! E cam slabut!

Voi ce pregatiti copiilor pentru masa de dupa- amiaza?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

papanasi cu branza de vaci fierti
placinta cu mere
mere coapte cu orez (fiert in lapte)
papanasi cu malai
paste cu brinza
paste cu pesmet
cartofi la cuptor cu unt si cascaval
cartofi frantuzesti
budinca de paste cu brinza de vaci
sufle de conopida sau de dovlecel

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Si Alexandrtu are tot 1 an si 4 luni si papa branza de vaci (preparata din lapte gras 3.5%) si combinatii de fructe: banane, caise, fructe de padure, pere, etc, multe din ele din borcanalele Hipp pentru ca nu prea mai sunt de gasit fructele proaspete. Uneori mai adaug un biscuite. Nu trebuie sa manance foarte consistent la aceasta ora, este o gustare frugara, altfel seara nu mai mananca bine.

Grisul sau orezul cu lapte le-as lasa pentru seara inainte de culcare.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salma2005 spune:

eu ii pregatesc fetitei orez cu lapte, mere si ananas. e super delicios. si mai incearca eventual cu iaurtel natural simplu sau cu fructe (iti recomand Jogobella), branza de vaci cu biscuiti,etc.
pofta mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Steaua, noi de ex. mancam pe la 12-12.30 pranzul, pe la 16 mar cu biscuite, ceva usor si abia pe la 6.30-7 ii dau mancarea gen: mamaliguta, papanasi, cartofi frantuzesti, sunculita. Iar lapticul pe la 8.30.
Eu cred ca trebuie sa le dam sa manance impreuna

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steaua spune:

Multumesc pentru sugestii!Dar inca nu am reusit nimic.

Am uitat sa va zic ca nu papa branzica (cand era mic papa in pireul de legume si nu simtea); asa ca excludem papanasii;paste am incercat cu branza, spaghetti cu sos de rosii, cascaval si sunculita de pui, dar degeaba.
Mere cu biscuti nu a papat niciodata; cand era mai mic nu-i dadeam biscuti, din cauza ingredientelor nu tocmai naturale.
Cartofi si alte chestii papa la amiaza si nu as vrea sa repet, intr-un fel, felul doi pe la ora 17.

Nu stiu ce sa ma mai fac! Poate ultima ta sugestie, Codruta, e cea mai buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:


ma intereseaza si pe mine un meniu ptr.fetitza mea de 1 an si o luna.
Dimineatza si seara laptic cu cereale,
la ora 12 ciorbica cu carnitza(supa),felul 2-paste cu branza si smantana (mamaligutza cu smantana,ou fiert cu branza,pilaf,piure de legume...),suc de fructe 100ml.
iar la ora 16 mar cu biscuiti(iaurt 200ml.cu banana)


Ce altceva mai pot sa-i dau ca sunt in pana de idei de cateva sapt.incoace???

PS.nu-i plac cartofii,si nici cu branzica n-o are la inima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

alondra ce a scris ligia13 poti sa-i dai si tu micutzei tale.
incearca si cu brinzica de casa de la Covalact, paste cu lapte, fructe cu cereale sau biscuiti, piine cu Almette sau brinza cu verdeatza facuta de tine,papanasi fierti cu smintina si putin gem.

Ela2001 - bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)


http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca e o aiureala sfatul sa nu manince fructe simple, chiar daca e slabut. Fructele sint foarte importante pentru fibrele si vitaminele pe care le contin, copilul tau creste sanatos daca ii dai fructe chiar daca e slabut.

Eu la masa de la 18 ii dau sa manince fructe, cel mai mult ii plac merele pe care le maninca bucati.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Pe langa ce a scris Ligia :

-sandwich cald cu cascaval si sunca de pui(sau carnita)
-salata de fructe(taiate cubulete)
-clatite cu gem de casa
-fidea cu lapte
-ciulama de pui
-almette cu paine(preferata lui fi-miu)

Piureurile instant Milupa sau Humana sunt f. bune. De ce nu vrei sa-i mai dai? Au vitamine, cereale, fructe...iar daca e mai slabut sunt si mai bune.



Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput