Hemoroizi

Hemoroizi | Autor: mmireille

Link direct la acest mesaj

Ce parea spre sfirsitul sarcinii,mic si suportabil,ieri si-a dat arama pe fata:o frumusete de hemoroid de marimea unei unghii(de la degetul mic).Deranjeaza la mers,sezut si de scaun..nu mai zic!Inca alaptez ,iar pe unguentul Hemorzon scrie ca nu e indicat in aceasta perioada.Mi-am luat si Proctolog , dar nu stiu cit va fi de eficient.Nu-i asa ca ati patit si voi?!Oare cu ce v-a trecut...daca au trecut.

mmireille

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Proctologul, din cate stiu, e foarte bun, la unele persoane a dat rezultate mai bune decat Hemorzonul. N-am avut probleme de genul asta, dar am o prietena care a suferit mult atat in timpul sarcinii cat si dupa din cauza hemoroizilor. Trebuie sa ai mare grija cu igiena locala (spalat dupa fiecare scaun), sa folosesti supozitoare cu glicerina pentru a evita constipatia (si sa reglezi si alimentatia in consecinta, atat cat iti poti permite din cauza alaptatului) si sa incerci sa stai cu popoul in ceai de galbenele caldut. Trece, nu te speria! Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

eu am patit asta la 7 luni dupa ce am nascut si nu am scapat decat cu PROCTO-GLYVENOL. Am luat si supozitoare si crema. Costa mai multisor, dar merita.Le folosesti pe amandoua in acelasi timp. Rezultatul apare in doua zile. Nu folosi hartie igienica si pastreaza igiena locala cat mai strict.

Nu stiu daca sunt compatibile cu sarcina sau alaptarea.

Sanatate si sa auzim numai de bine!

Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Eu am folosit unguentul Hemorzon imediat dupa nastere [adica dupa cele trei nasteri ] si nu am avut nimic.
Iti recomand sa cumperi un colac pe care sa stai cind alaptezi ai sa vezi cit este de comod, sa te speli de fiecare data cind folosesti toaleta sa nu folosesti hirtie igienica cit despre tampoane schimba-le cit se poate de des pentru ca si ele influenteaza de multe ori negativ.
Inca ceva sa ai grija si dupa ce iti trece sa nu fii nici constipata dar nici da ai diaree.


ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput