La ce sporturi merg copii vostri?

La ce sporturi merg copii vostri? | Autor: Sorina-Alexa

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit,
Doresc sa va intreb ce sporturi practica copii vostri,ma intereseaza foarte tare acest subiect si orice parere este binevenita.
Fetita mea are 6 ani,de un an merge la dansuri,de Craciun va avea al 2-lea spectacol.La inceput mergea cu mai multa placere,insa de la o vreme da semne de plicitiseala si nu mai prezinta acelasi interes.
Noi incercam s-o stimulam in continuare.
Ma gandesc,de la anul,sa incercam si altceva,potrivit varstei.Consider ca este foarte importanta miscarea pentru copii,ii ajuta foarte mult sa se dezvolte frumos si totodata sa se cultive.
Nu vreau sa faca neaparat performanta dar incercam sa evitam,pe cat posibilul,orele interminabile la calc. si tv.
Asadar,impartasiti-mi,va rog,activitatiile preferate ale copilashilor vostri.
Multumesc anticipat,
Sorina.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Pe baiatul meu, din acelasi motive ca tine, sa faca miscare si sa nu stea la calc si la desene l-am dat la Karate de un an si ceva, e la a treia centura, si de 2 luni l-am dat si la fotbal.Nu va face performanta la nici unul, e clar, dar nu zice ca nu merge, ii place.Chiar cand ne-am apucat de fotbal eu am zis ca nu va putea merge la amandoua, dar n-a vrut sa renunte, a zis ca e pacat de anul muncit la karate si merge in continuare.Eu sunt multumita ca in zilele in care are antrenamente cum vine de la scoala face lectiile, n-o mai lalaie pana tarziu, constient ca n-are timp prea mult si tb sa le termine pana pleaca la antrrenament.Inotul e o alta solutie buna, noi am mers in vara ca sa-i ocup timpul si a invatat sa inoate.Dar acum mi-ar fi f. greu sa-l duc zi de zi, si lectii si un alt copil de un an jumate de carat dupa noi.Iti doresc succes sa gasesti sportul potrivit pt fata ta.Intreab-o si pe ea ce i-ar place, ca daca ei nu-i place degeaba o duci oriunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Crenguta,multumesc pt raspuns.
Karate a facut si Alexandra la gradi anul trecut si era destul de incantata,noi n-am vrut s-o dam in continuare si,ulterior,am optat pt dansuri.Am considerat ca este un sport mai mult pt baieti.
Inotul iarasi mi se pare o idee buna,la mare,anul asta,avea chiar tendinta sa renunte la colac,atat de bine se simtea in apa.Eu abia anul asta am invatat sa innot si-ar fi pacat ca ea sa nu invete de mica.
Noi,cand o intrebam ce vrea sa faca,spune ca vrea sa cante,se prosteste in fel si chip,ma gandesc ca este influentata si de spectacolele vazute la tv. si nu stiu daca este intr-adevar hotarata.

Pe mine m-ar incanta sa faca pian,vioara,dar nu stiu daca nu-i prea devreme si sa n-o chinuiesc.

O zi buna va doresc si astept si alte pereri,daca mai sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Sorina, daca ei ii place la Karate de ce n-o lasi?Sunt o gramada de fete, plus ca e bine in ziua de azi pt o fata sa stie sa se apere.Iar cu cantatul, baiatul meu in vara de dinainte de a intra la scoala a vrut la pian.L-am dus, o gramada de bani ora, fetita avea 3 luni si o caram dupa noi, a fost un vis, dar dupa vreo 2 luni el singur n-a mai vrut.Ii dadea de invatat notele,lucru normal zic eu, sa deseneze note etc.Si singur a renuntat.Asa ca poti incerca si asta.Iar cu inotul sigur e o idee.Iti doresc succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu vreau , nush daca Giulia va vrea, inot, karate si baschet.


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

M-ai pus pe ganduri cu datul din nou la Karate,recunosc ca noi am fost un pic egoisti si n-am ascultat de dorintele ei.Acum ma gandesc ca la personalitatea ei un pic colerica poate o mai domoleste,si la ce vremuri traim,ai dreptate,Crenguta,nu strica chiar deloc sa se apere.
Am sa ma interesez daca se mai fac cursuri de karate la gradi daca nu am un club al copiilor la un liceu langa mine si sa vad ce cursuri organizeaza acolo.
Iar cu muzica ca vad daca mai insista.
Te admir ca te descurci atat de bine cu 2 copii,eu nu ma vad cu bb 2.
Dar este tare greu sa fii singur la parinti.

Daria!

Saracii copii,cu mame asa ambitioase n-or sa mai aiba timp nici sa respire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacam spune:

Aici Alex are in fiecare dupa orele de scoala , activitati extrascolare, asa ca in fiecare zi cate 1 ora dupa programul de scoala incearca cate ceva nou (karate, initiere in ale sportului,fotbal,teatru), Asa nu se plictiseste, iar peste 1-2 ani va putea decide care este sportul pe care vrea sa il urmeze in continoare.

Mirela 33+ si Alexandru 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

buna fetelor
baietelul meu are 4 ani si a facut 1 luna inot.zic o luna pt ca dupa acea a facut conjunctivita si otit si am fost nevoiti sa renuntam ;lui i-a placut foarte mult;tocmai ne dotasem cu casca ,ochelari,halate,ne obisnuisem si cu regulile impuse de antrenor cind a trebuit sa renuntam;acum ne gindim si noi unde sa-l mai dam deoarece toata ziua vrea calculator si play station
va doresc succes
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

quote:
Initial creeata de Sorina-Alexa

Bine v-am gasit,
Doresc sa va intreb ce sporturi practica copii vostri,ma intereseaza foarte tare acest subiect si orice parere este binevenita.
Fetita mea are 6 ani,de un an merge la dansuri,de Craciun va avea al 2-lea spectacol.La inceput mergea cu mai multa placere,insa de la o vreme da semne de plicitiseala si nu mai prezinta acelasi interes.
Noi incercam s-o stimulam in continuare.




Sorina, si eu am avut aceeasi experienta cu dansurile, cu fetita mea Ioana (8ani). A mers un an si nu a mai vrut, apoi s-a repetat povestea la badminton. Problema a fost, la dansuri, ca prietena cu care a mers de la inceput s-a mutat la alta grupa, iar la badminton cred ca nu se prea descurca, si cum e cam perfectionista de felul ei, a preferat sa nu mai mearga deloc.
Acum merge la baschet, si deocamdata e OK, are cateva fetite cu care s-a imprietenit si ii face mare placere sa mearga chiar daca nu e un as in ale baschetului. Ideea cu baschetul a fost a ei, eu cautam un club la care sa faca scrima. Parerea mea e ca, pentru copiii nostri, generatia asta "lipita" de calculator si televizor, orice sport e bun, atata vreme cat merg cu placere. Daca nu mai vrea la dansuri, cautati impreuna altceva, vezi printre prietenele ei, cine, ce sport face, poate i-ar placea sa mearga cu cineva cunoscut.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Mirela,baietelul tau este norocos,la noi mai avem pana sa evoluam si sa se gandeasca cineva la copiii nostri,ma refer la cei care au puterea sa faca ceva schimbari.

La inot doresc neaparat s-o dau,dar la vara.
Iar baschetul iarasi mi se pare o idee buna,mai ales ca-mi doresc sa creasca si ea mai inalta,nici si nici sotul nu excelam la capitolul asta.Dar peste vreun an,doi.
Ca baschetul o va solicita f mult si sa fie si ea un pic mai "matura" si mai responsabila... Acum sa vedem si ce aptitudini are.
Tocmai de aceea ceream mai multe sfaturi, sa ma ajute sa iau o decizie si s-o sfatuiesc intr-o directie sau alta.

Multumesc,sa auzim numai de bine,



Sorina&Alexa

Mergi la inceput