15 zile...concediu paternal?!

15 zile...concediu paternal?! | Autor: matahut

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma lamuriti si pe mine....Am nascut acum 7 saptamani iar sotul meu s-a dus inca de acum o luna la angajatorul sau (Universitatea Bucuresti) cu diploma de absolvire a cursului de puericultra de la Spitalul Filantropia pentru a-si cere dreptul la 15 zile de cocediu. Pana acum l-au tot dus cu vorba, ba ca sa aduca exact nr legii...a adus-o, ba ca cei de la juridic inca n-au dat nici un raspuns...Cert e ca pana acum nu am obtinut nimic iar vineri se fac cele 8 saptamani in care ar fi putut sa isi ia aceste zile. Intrebarea mea e daca mai poate sa isi ia acum sau cele 15 zile trebuiau incluse in cele 8 saptamani. Adica poate incepe concediul in cele 8 saptamani sau trebuie sa il si termine in cele 8 saptamani? Banditii de la Univ nu l-au pus sa faca nici o cerere, ca se intereseaza ei si il anunta....Daca merge acum sa faca cererea oare mai poate obtine ceva?

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)
POZE CU PUI DE CUC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

A, copie dupa diploma de absolvire a cursului a ramas la ei inca de acum o luna...dar el nu are nimic la mana pentru a demonstra lucrul asta, ca a fost acolo de atunci. El a mers la serviciul "state", cei care se ocupa de concedii, salarizare etc....Dar intre "state" si "juridic" se pare ca e o mare prapastie!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)
POZE CU PUI DE CUC

Mergi la inceput