Sangerare intre menstre - motive?

Sangerare intre menstre - motive? | Autor: adimercedes

Link direct la acest mesaj

Va , fetelor. Problema despre care va vorbesc este a prietenei mele. A fost pe la mine sambata si era tare ingrijorata ca a sangerat intre menstre deja in 2 luni consecutiv.

Ea ia anticonceptionale Microgynon de vreo 5 ani parca si a zis ca sangerarea a avut loc in ziua 7-8 si a tinut-o cateva zile. Initial a crezut ca a racit. Apoi a mers la medic, dar a dat peste un doctor cam dubios care fara sa ii faca analize de nici un fel i-a pus diagnostic de endometrioza, in contextul in care ea nu are nici un fel de simptome in afara de sangerarea de care v-am zis. A facut echo si doctorita a zis ca totul e super curat si ca ea nu vede nici urma de endometrioza.

Ma intrebam care ar fi alte motive ale sangerarii intre menstre. Stiu ca parca si nivelul scazut de progesteron provoaca sangerari, insa ma gandesc ca daca ea ia AC...

Va rog sa imi dati vreo idee ce sa ii zic sa faca. Pana una alta am trimis-o la ginecologul meu la un alt control, ca fata e f stresata.

Va multumesc.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ursuletul spune:

Mie mi s-a spus ca am o dereglare hormonala si mi-a recomandat duphaston. Cel mai bine e sa mai consulte un medic ginecolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

mie dr. mi-a recomandat sa fac pauza de pastilute, adica din 12 luni, 9 luni sa iau pstile, 3 luni pauza...asa am facut si nu am mai avut probleme...

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Multumesc, fetelor. Se va duce la ginecolog oricum. Dar se perpeleste pana ajunge la medic si de aceea am intrebat.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curlyeirina spune:

Cred ca sangerarea prietenei tale e de la pastile daca alte simptome nu sunt....se mai intampla chiar si dupa 5 ani si chiar mai multi sa apara.Mi s-a intamplat si mie chiar luna trecuta dar medicul nu mi-a zis sa le opresc ci sa le continui in urmatoarea luna.Acum sunt bine.Totusi un consult ginecologic nu strica .

Multa sanatate tie si prietenei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alebazi spune:

Si mie mi-a aparut tot dupa 5 ani de Microgynon. Timp de 5 ani totul fusese perfect. Dupa aceea au aparut si nervi si kg in plus si irascibilitate si dureri, etc. Cand mi-a aparut sangerarea (m-a tinut vreo 10 zile) am mers imediat la Contraceptie si mi s-au schimbat cu Yasmin. Acum sunt la a 2-a folie de Y si deocamdata e totul OK. In paralel am mers si la ginecolog.
Deci, o vizita la ginecolog sau la un cabinet de contraceptie rezolva totul. Sanatate multa.

Mergi la inceput