ajutor

ajutor | Autor: eryka_elle

Link direct la acest mesaj

am doar 18 ani si in urma unui control la ginecolog `am aflat k am o rana pe col si o secretie abundenta si m-am cam speriat. am urmat un tratament cu meclon iar maine trebuie sa ma duc la cauterizare.am inteles k nu e dureroasa si da dureaza putin.sexul dupa cat timp este recomandat?care st cauzele aparietiei acestei rani?imi puteti raspunde,va rog?sunt ingrijorata!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Eryka, din cate stiu eu, sexul e recomandat dupa o perioada de 2 luni...interventia nu e dureroasa...despre cauzele aparitiei ranii pe colul uterin, cel mai bine ar fi sa vb. cu dr. la care te duci sa te cauterizeze...Nu te speria din cauza secretiei vaginale, dar si in acest caz tot doctorul te poate sfatui cel mai bine, pentru ca difera foarte mult de la femeie la femeie...Ar fi bine sa nu mai porti chilotei din lycra (asta daca obisnuiesti), ci sa devii fan chilotei din bumbac...materialele astea sintetice+transpiratia pot fi premizele aparitiei feluritelor secretii vaginale, datorita mediului in care se pot dezvolta bacteriile. Andreea

Andreutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Cum s-a ajuns asa repede la cauterizare? Dupa tratament rana era inca acolo? De obicei tratamentul medicamentos se tine mai multe luni...

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Ai sa gasesti mai multe subiecte pe tema asta daca dai dupa ora16 o cautare si chiar aici la femina intim pe la pg 2 este un subiect deschis. Mie mi-a interzis sexul cred ca 1 luna, parca. In ceea ce priveste aparitia nimeniu nu stie cu exactitate, cauzele fiind multiple si in functie de fiecare persoana. Ceea ce ti-a spus Andreea mai sus e foarte bine, pe langa asta control periodic pt ca diversele infectii netratate la timp pot facilita aparitia acestei rani. Daca ai avut o infectie ai grija ca ea sa fie vindecata pt ca daca faci cauterizarea pe un loc cu infectie o cam faci degeaba. Intreaba medicul daca a trecut.
Bafta!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput