mai vreau un bebe dar am RH NEGATIV

mai vreau un bebe dar am RH NEGATIV | Autor: robotel22

Link direct la acest mesaj

Mai vreau un bebe dar am rh negativ. imi este frica am deja o fetita frumoasa si dupa auzite la al doilea copil este mai complicat,de acea va rog sa imi dati un sfat o parere.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Buna. Suntem in aceiasi situatie.
Am mai discutat problema asta aici. Depinde de ce rh are fetita ta si daca ti s-a administrat dupa nastere vaccinul imunoglobulina anti d (asta in cazul in care are alt rh)...

Maria





“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

dar daca tatal are rh negativ?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotel22 spune:

Fetita mea are tot rh negativ dar de vaccin nu-mi aduc aminte sa-mi fi facut dupa ce am nascut tocmai de acea imi fac probleme.

Sotul meu are rh pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

daca tatal are rh negativ ca si mama este totul normal, daca tatal are rh negativ si mama rh pozitiv nu este tocmai bine dar oricum este mai bine decit invers..la mine a fost invers..eu am rh negativ si tatal are rh pozitiv..prima fetitra are rh negativ si a doua nu stiu ca nu i l-am facut...va spun eu ca totul sint povesti ca nu este adevarat ca al doilea copil are probleme din cauza asta..totul e ca al doilea copil sa fie si a doua sarcina..deci aici aveti grija...
la mine asa a fost primul copil-prima sarcina al doilea copil a doua sarcina..nu am avut absolut nici o problema, sarcinile au fost foarte usoare, nasterile la fel, amindoua prin cezariana...nu mi s-a facut nici un vaccin la primul copil desi eu citisem de el si am atentionat pe toti in spital dar nimeni nu m-a bagat in seama, acum cica s-ar face...singura problema a fetitelor mele a fost ca ambele au avut un icter prelungit..de vreo 2-3 saptamani dar care s-a rezolvat cu fenobarbital..in rest multumesc lui Dumnezeu sint perfect sanatoase, frumoase..destepte...asa cum isi vede orice mama puiutii...
ia ginditi-va pe vremuri cind nu se faceau atitea analize..mai stiau bunicile noastre de rh negativ si altele? si faceau la copii si avorturi pe ruptelea..chiar eu am o matusa care are rh negativ si are doi copii sanatosi desi a facut si inainte de ei si intre ei multe avorturi..si cite sint care au rh pozitiv si copii cu probleme? eu nu amcrezut in asta si nici nu cred...asa ca succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbi spune:

daca tatal are Rh negativ si mama Rh negativ sau pozitiv nici o problema cu copilul.

daca mama are Rh negativ si tatal Rh pozitiv, atunci e o mica porblema.
pacat ca doctorii nu prea informeaza si despre riscuri sau despre ce ar trebui facut.
asa cum zicea maria, se recoamnda in primele 72 de ore de la nastere Ig D, o injectie. aceasta se administreaza si daca persoana a facut avort si vrea copii( daca are Rh negativ, iar tatal Rh pozitiv).
pe timpul sarcinii se masoara anticorpii si functie de rezultat se poate face si in timpul sarcinii. riscul copilului e de a dezvolta eritroblastoza fetala.
si eu am Rh negativ, tatal Rh pozitiv, avem 2 copii cu Rh pozitiv. cand i-am nascut am facut Ig D si nu am avut vreo problema.
de obicei e gratuita in spital sau daca nu, pe la farmacii, costa vreun milion.

maria si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotel22 spune:

sotul meu chia isi mai doreste un bebe, ar fi in stare sa ia acasa toti bebelusii care ii vede dar avem aceasta retinere din cauza incompatibilitati de rh.daca ati trecut prin asa ceva va rog sa ma sfatuiti si pe mine.Binenteles ca voi merge la doctor cand ne vom face acest pas dar pana atunci orice raspuns imi va da mai multa incredere.Va multumesc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotel22 spune:

Aveti dreptate.Dar totusi acum sunt alte concepti si tot felul de boli de care poate bunicile noastre nici in ziua de azi nu stiu prea bine ce inseamna.Si totusi e mai bine sa te informezi.E adevarat pe vremea acea totul era mai simplu dar am evoluat si totul s-a transformat ,e din ce in ce mai complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

quote:
Originally posted by robotel22

Fetita mea are tot rh negativ dar de vaccin nu-mi aduc aminte sa-mi fi facut dupa ce am nascut tocmai de acea imi fac probleme.

Sotul meu are rh pozitiv.

voicu



Daca fetita ta are tot rh negativ nu este nici o problema pt ca nu ai dezv anticorpi. De aceea nu ti s-a facut nici vacinul dupa nastere. Eu am gasitwww.eva.ro/sanatate/articol181.html" target="_blank">aici mai multe informatii.
Ca sa fii linistita poti face o analiza de sange pt a vedea daca ai anticorpi. (costa doar 9 RON)
Nu mai sta pe ganduri, la treaba. Succes.

kiss

19+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotel22 spune:

Multumesc din suflet,este foarte interesant ceea ce mi-ai trimis inca o data multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niko31 spune:

Nu are rost sa iti faci probleme, daca fetitza are rh negativ ca al tau nu trebuia sa ti se administreze imunoglobulina.Eu am tot rh negativ am o fetita de 7 ani acum ea are rh pozitiv de aceea am primit imunoglobulina iar dupa 6 ani am nascut un baietel care e bine mersi dar el are rh negativ si nu am mai luat imunoglobulina bb avand acelasi tip de sange cu mine nu necesita.Am facut insa cu amandoi in fiegare luna testul pentru anticorpi dar nu a intervenit nici o problema.Nu iti fa probleme eu zic ca il poti face si pe al doilea linistita.
Spor la treaba!

Mergi la inceput