colesterol mic si trigliceride scazute...

colesterol mic si trigliceride scazute... | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

ce facem in acest caz???? cum remediem????

asta stiu ca inseamna sistem imunitar care lasa de dorit.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Remediem "problema" cu un tort cu frisca & ciocolata
Eu nu stiam ca cele 2 impricinate sa aiba vreo legatura cu sistemul imunitar iar valori mici au in general persoanele cu regim vegetarian dar am cunoscut si persoane care maninca multe grasimi si dulciuri si au valori scazute si invers care maninca doar "sanatos" si au aceste valori crescute.
Sfatul meu e Enjoy it!

„A scapa cu invatatura dintr-un necaz e mai folositor decat absenta necazului insusi” Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

asta nu stiu...dar pt sistemul imunitar face foarte bine o cura cu septilin.
si eu am cele 2 valori scazute, adr dr. mea a zis ca nu sunt probleme...

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

mie dr. mi-a spus ca s-ar putea daca nu remediez situatia, sa apara probleme...

eu una maninc si carne, dar recunosc ca maninc in general destul de sanatos si nu fac excese cu carnea, ca nu imi place in mod deosebit....

septilinul asta ce este??? o sa intru pe google sa vad si eu ce face....

multzumesc frumos!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

septilinul este din plante indiene, este foarte bun pentru imunitate.
uite ce am gasit eu:
INDICATII:
ƒÞ Prevenirea si combaterea gripei si altor viroze
ƒÞ Adjuvant in tratamentul infectiilor acute de cai respiratorii superioare
ƒÞ Infectii cronice recidivante (faringita, amigdalita)
ƒÞ Afectiuni dentare (gigivite, stomatite, paradontopati)
ƒÞ Infectii ale pielii
ƒÞ Afectiuni alergice (rinite alergice, astm bronsic, urticarie cronica)


alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

a, il stiu, e din gama Himalaia, nu????

mercic frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

da este de la himalaya...eu raceam des, cam la 2 luni si rau de tot...faceam pustule de puroi pe amigdale si febra 40 grade...am facut acum 2 ani o cura de 2 luni cu septilin, pe care o repet anual in lunile octombrie-noiembrie si nu am mai avut nici cea mai banala raceala...
ii dau si fetitei mele cate 1 pastila pe zi si nu a mai racit de...nu mai tin minte:)

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Bucura-te ca le ai mici. ce n-ar da altii sa fie in locul tau... Exceptand pacientii care au insuficienta hepatica (acuta sau cronica) si care au colesterolul (nu si trigliceridele) scazut, in rest nu e semn de boala. Si cu siguranta tu nu te afli in situatia asta. Asa ca, enjoy it! Si inca ceva, n-are nici o legatura cu sistemul imunitar scazut.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

a, am uitat...si leucocitele le am mici....probabil ca in acest context mi-a zis ca am probabil probleme cu imunitatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


E chiar foarte bine ! Problema apare cand sunt prea mari.Pentru leucocite incearca sa mananci multe legume,mai ales cele cu frunze verzi,fructe,carne rosie,ficat si in ultima instanta tablete cu fier.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Da intradevar un numar redus de leucocite, adica sub valoarea minima (care e cam 4.500 /mm3 la adult - din cite am citit) inseamna o imunitate scazute , adica te poti "lipi" mai usor de orice boala virala. Mamei mele i-a iesit mai tot timpul in ultimii ani valoarea scazuta la leucocite dar asta pe fondul unor boli cronice pe care le are
Poti lua septilin (la mine a avut efect 0 ca tot am racit de 5 x pe an)sau Echinacea capsule , eu am inceput sa iau din toamna si ma simt excelent . Adica nu am racit de anul trecut deloc, ceea ce-i mare lucru la mine ca eram ca un bebe in privinta asta.
Sanatate si sper sa-ti fi fost de folos.

Mergi la inceput