Declarare nou nascut unde?

Declarare nou nascut unde? | Autor: crangutalil

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare urgenta:Daca sotul sta in sectorul 2 si sotia sta in sectorul 4, unde se declara noul nascut, la ce sector?Stie cineva?E urgent deoarece copilul nu are certificat de nastere si nu poate beneficia de alocatie, ajutor nastere, retete gratuite si asa mai departe.Plus ca stiam eu ca daca nu declari copilul intr-o anumita perioada de timp se plateste amenda.Va rog spuneti--mi.Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Melon spune:

A nascut acasa sau cum? Ca se declara in sectorul unde e spitalul si acolo ii face certificatul. Pe urma pentru drepturi cere mamica in sectorul unde are domiciliul insa va trebui sa ia negatie de la sectorul unde a fost inregistrat bebe si probabil ca si de la cel unde locuieste tatal ca nu beneficiaza si el.
Sper sa iti fi fost de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Nasterea copilului se declara la Oficiul Starii civile al sectorului unde s-a produs nasterea. Adica la sectorul de care apartine spitalul unde s-a nascut bebe. Nu are importanta unde locuiesc parintii.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
Poze
Poze mai noi
Vacanta Antalya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Multumesc, fetelor.Asteptam acum sa iasa buletinul mamei cu noul nume, adica ca al tatalui si apoi o sa mergem in sectorul 1 unde s-a nascut bb ca sa scoatem certificatul.Iar apoi pt drepturi, probabil ca tb negatie si de la sect tatalui, o sa ne interesam, daca stie cineva poate ma ajuta, sa nu mai alerg eu, ca am si eu copil mic si mie greu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Da, cum ai iesit din spital fara sa fie declarat copilu?

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

pai am iesit.De fapt nu e vb de mine, ci de fina mea care a nascut la Elias pe 6 nov.luni, si joi i-a dat drumul.Acum dureaza 15 zile certificatul de nastere, asa ca va dati seama ca nu te tine nimeni atata in spital.Si buletinul ei dureaza minim 10 zile, asa ca...Asteptam sa iasa buletinul, ce-l mai devreme joia viitoare si apoui alte 15 zile certificatul.Asta e Romania.Dar nu m-ati ajutat cu restul actelor, pe unde tb sa mai alergam?Pt indemnizatie nastere, alocatia aia de 240.000, la ce sector?Si cu ce acte, tinand cont ca parintii nu au acelasi domiciliu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Nici eu cu sotul nu avem acelasi domiciliu si la noi a fost asa: pentru indemnizatia de nastere am depus actele la Directia pentru protectia copilului (ceva de genul asta nu mai stiu de numirea exacta) din cadrul primariei sectorului unde am eu domiciliul. Pentru alocatie am depus actele pe numele sotului tot la Directia de protectia copilului de la domiciliul lui, dar inainte de asta a luat sotul negatie de la sectorul unde a fost declarata nasterea lui bebe.
La indemnzatia de nastere stiu ca am avut nevoie de buletinul meu, de certificatul de nastere al copilului, de certificatul de casatorie (noi nu avem nici acelasi nume), de livretul de familie si de o declaratie pe care a trebuit sa o dau in fata celor de la primarie. La alocatie parca au trebuit: buletin mama, buletin tata, certificat copil, certificat casatorie, livret de familie, negatie de la celalalt sector si cerere tip de la ei. Toate actele in original si copie. Toate astea au fost in 2004, e posibil sa se mai fi schimbat cate ceva. Sper ca am fost de ajutor. Sa-ti traiasca finuta!

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
Poze
Poze mai noi
Vacanta Antalya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Multumesc, Paloma, sa-ti traiasca si tie copilul.Si am un fin mititel, nu o finuta, Fina e mama bb-ului pe care am luat-o eu in spatiu ca sa pot sa-i fac buletin si apoi certificat micutului.Multumesc oricum inca o data.

Mergi la inceput