ESEC IN CONTROL GINECOLOGIC

ESEC IN CONTROL GINECOLOGIC | Autor: sign74

Link direct la acest mesaj

Buna,

mai sunt persoane carora nu li s-a putut face control ginecologic?
oare lipsa de relaxare a pacientelor sa fie de vina?..sau incompetenta, lipsa de respect si comportamentul anumitor medici ginecologi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Un medic bun stie cum sa te faca sa nu te simti penibil si cum sa te relaxezi. primul meu control ginecologic a fost groaznic, si doctorita (deh, cautasem o femeie... mare greseala) m-a tratat ca si cum as fi fost un animal, m-a durut groaznic. Fiind primul control, am crezut ca este normal sa fie asa, si timp de 4 ani nu m-am mai dus. anul acesta in schimb am fost lunar la doctor si la inceput mi-a fost foarte teama pana cand am vazut ca un control ginecologic poate fi ok din toate punctele de vedere, si fara jena. Sa nu te gabdesti ca ai avea tu o problema (prea stramta, cu probleme, etc, pt ca trebuie sa te gandesti ca muschii vaginului sunt de la natura elastici pentru a permite sa treaca un copil prin ei ), este numai vina medicului... care poate fi brutal sau sa te faca sa te simti prost... Schimba medicii pana gasesti pe cineva cu care sa te poti simti in largul tau, chiar daca pozitia si situatia in sine pot parea ca nu se potrivesc cu expresia "a fi in largul tau". Curaj, va fi bine...

Pupici,
Angelique

pozele mele, povestea nuntii, luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Si la mine a fost ingrozitor primul control ginecologic. A tipat proasta aia la mine sa ma relaxez ca isi pierde timpul, etc. Oribil. Am plans cand am plecat de acolo. Bine ca majoritatea doctorilor, competenti sau nu, macar se poarta cat de cat acceptabil si abordeaza controlul cu delicatete si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Doctorita mea e super.Tot timpul zambeste,vorbeste tare frumos,imi spune puiutule,lasa fundicul moale...tot felul de chestii dinastea...pacat ca nu o sa pot naste cu ea,pt ca merge la o maternitate din afara Clujului,in Huiedin...dar e super!!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nici pentru mine nu e o amintire placuta primul control gine. Sunt unii medici care vorbesc urat si te trateaza ca pe un animal, daca mai trebuie sa suporti si asta pe langa situatia care e nasoala in sine...
Nici acum nu ma simt in largul meu, dar macar medicul vorbeste frumos si reusesc sa ma relaxez cat de cat.

Ramonella, la ce doctoritza mergi tu?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Alynutza,eu ma duc la Diana Stefan,de la Radusan.Ti-o recomand cu placere.Nu vei regreta.Daca vrei iti dau nr de tel de acolo.

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

uite aici
http://www.radusan.com/consultatii.aspx

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Si eu tot la Radusan merg. Dar la dl. dr. Vesa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Primul meu control gine a fost cam acum 2 saptamani. Ce pot sa zic. De cum am urcat pe masa de "lucru", am inceput sa plang. Nu stiu de ce. De frica, de rusine, de incarcare emotionala. Nu ma simteam deloc confortabil, medicul se grabea (nu stiu de ce). A vorbit frumos cu mine, n-a tipat, dar tot nu am simtit cum ca mi se acorda vreo atentie. Si totusi era cabinet particular si am dat ceva banutzi pentru o consultatie de 5 minute si analizele de rigoare.
Iar cand l-am sunat pentru a-mi spune rezultatul, tot asa grabit era si cand l-am intrebat mai exact ce am parca ma facea prosta in fata "nu stii ce e colpita" (sau cum i-o fi zis el).
Apropo, e ceva nasol asta?
Cert este ca nici pana in ziua de azi n-am ajuns sa-mi ridic reteta.
Tare as vrea sa-mi gasesc un doctor/doctorita care sa imi arate respect. Cred ca multa lume duce lipsa de respect. Si nu ma refer doar la medici, ci asa in general.
Ufff, mi-am spus oful.
pupici


http://photos.yahoo.com/ph/oprea_kata/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Sign74, nu te lasa influentata de badarania unora dintre ginecologii nostri autohtoni!!!! Am avut si eu o experienta nereusita cu o doctorita, si pe urma si de frica (a tipat la mine), si de rusine ( am cazut de pe masa!!!), nu m-am mai dus o buuuunaaa perioada de timp la doctor...si acum, trag ponoasele nesimtirii mele fata de propria persoana, ca am niste probleme care puteau fi detectate din timp, asa caaaaa...oricum du-te din timp, nu-ti fie jena, si cauta un doctor care in primul rand sa stie sa fie si...OM. Puup, Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

R.Cata, colpita micotica inseamna ca ai o ciupercutza. Neaparat du-te sa-ti dea tratament ca nu-i ok sa o lasi netratata. In general in cazurile astea trebuie sa faca si partenerul tratament.
Sanatate!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput