Ulcior

Ulcior | Autor: FlorentinaE

Link direct la acest mesaj

Baietelului meu (6 ani) i-a iesit un ulcior (sper ca asa se spine ).Ce se poate face?

FlorentinaE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Initial creeata de FlorentinaE

Baietelului meu (6 ani) i-a iesit un ulcior (sper ca asa se spine ).Ce se poate face?

FlorentinaE




crek urcior! (desi nici eu nu sunt sigura, dar in orice caz nu ulcior)

la farmacie stiu ele ce sa iti recomande, ca sunt mai multe questii pt asta(unguente, picaturi)

sanatate!

Maria si
RAZVAN MIHAI – puiul meu drag




“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Daca intelege, pune-l sa se spele de cateva ori pe zi la ochi cu apa si sapun bine-bine si in cateva zile trece! Sau mai ii poti da cu un unguent, de ex: flucinolon. Eu asa procedez si la fata mare si la mine!
Hai ca trece daca e doar ulcior (sau urcior!).....

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80 spune:

BUNA cred ca ia trecut baiatului dar am vrut sa-ti dau si sfatul meu;eu stiu de la bunici si testat de mine de mai multe ori ,pe partea care are ulcioru ex;ochiul drept ii pui la mina dreapta la degetul inelar ata neagra ifasurat de 3 orci zilei pe deget si o legi si il las la deget 7 zile sper sa dea rezultat si la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
Originally posted by mihaela80

BUNA cred ca ia trecut baiatului dar am vrut sa-ti dau si sfatul meu;eu stiu de la bunici si testat de mine de mai multe ori ,pe partea care are ulcioru ex;ochiul drept ii pui la mina dreapta la degetul inelar ata neagra ifasurat de 3 orci zilei pe deget si o legi si il las la deget 7 zile sper sa dea rezultat si la tine



Mihaela, da' de gramatica si ortografie nu stii nici un descantec? Sau e nevoie de mai mult de 3 orci pentru asta?

Acum on-topic nu se zice nici urcior nici ulcior ci orjelet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by xenocid

quote:
Originally posted by mihaela80

BUNA cred ca ia trecut baiatului dar am vrut sa-ti dau si sfatul meu;eu stiu de la bunici si testat de mine de mai multe ori ,pe partea care are ulcioru ex;ochiul drept ii pui la mina dreapta la degetul inelar ata neagra ifasurat de 3 orci zilei pe deget si o legi si il las la deget 7 zile sper sa dea rezultat si la tine



Mihaela, da' de gramatica si ortografie nu stii nici un descantec? Sau e nevoie de mai mult de 3 orci pentru asta?

Acum on-topic nu se zice nici urcior nici ulcior ci orjelet.




Xenocid:

URCIOR, urcioare, s.n. Mic furuncul care apare la rădăcina genelor. [Var.: ulciór s.n.] – Lat. hordeolus
ORGELÉT s.n. Mic furuncul situat la marginea pleoapei, ordeolum; (pop.) urcior. [< fr. orgelet].





“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80 spune:

nu stiu poate sti tu ca vad ca esti desteapta eu ma chinui cu fata in brate sa-ti pot da un sfat si mai ma si jignesti,imi pare rau ca ti-am raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80 spune:

Eu credeam ca sintem intre prieteni nu sa ne jignim am scris cum am putut ca aveam fata-n brate si nu asta e importent ci subiectu regret ca ti-am raspuns,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by mihaela80

Eu credeam ca sintem intre prieteni nu sa ne jignim am scris cum am putut ca aveam fata-n brate si nu asta e importent ci subiectu regret ca ti-am raspuns,




Mihaela...pe cine te-ai suparat tu de fapt? Ca nu cea care a postat subiectul s-a legat de mesajul tau, ci Xenocid (care atunci cand vede ca nu are perfecta dreptate nici nu mai da pe aici...).
Nu te supara, esti intre prieteni aici intr-adevar!

Maria





“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80 spune:

IMI cer mii de scuze dar nu am fost atenta cine a scris.Va multumesc si sa auzim numai de bine ,ca eu de rau mam saturat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by MaryP
URCIOR, urcioare, s.n. Mic furuncul care apare la rădăcina genelor. [Var.: ulciór s.n.] – Lat. hordeolus
ORGELÉT s.n. Mic furuncul situat la marginea pleoapei, ordeolum; (pop.) urcior. [< fr. orgelet].



pai din ce zici chiar tu se vede ca e acelasi lucru :) urcior (variabil - ulcior), acelasi lucru cu orjelet - provenienta cuvintelor este diferita. si radacina genelor este in acelasi loc cu marginea pleoapei.

Roxana

Mergi la inceput