Regim de slabit de la dr endocrinolog

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Gabi,io as mai ajusta un pic regimul asta. De exemplu fructul de la masa de pranz l-as muta la ora 15, iar iaurtul de la ora 15 l-as muta la micul dejun, si as mai pune si niste muesli/paine integrala langa el.
Si io am aceeasi problema ca si tine, is sensul ca iau f usor in greutate (mai ales in perioadele in care sunt stressata) si slabesc fff greu. Acum vreau sa imi dezvolt o strategie sa nu mai mananc seara si sa fac ceva sport.
Slabitul vine din minte, e o stare de spirit ( vezi, am ajuns sa fac si filozofie pe tema asta). Te uiti la cartofi prajiti si zici "beah, ce porcarie", la ciocolata la fel. Merit ceva mult mai bun decat asta, de exemplu un bol de salata ... ahh, cate vitamine! ce bine imi fac. Hihi, daca stiti cum se ajunge in starea asta sa-mi ziceti si mie.

Monica si Eduard (2 ani jumate!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Gabi, parerea mea ca acea cura de slabire e buna de folosit ca hartie igienica. In primul rand, daca pierzi masa de dimineata (un iaurt slab la 10 nu inseamna mic dejun), tot ce mananci in restul zilei se va pune pe tine in mod sigur pentru ca corpul tau e supra infometat.

Corpul este ca un templu si trebuie sa ii dai ce are nevoie. Eu nu sunt grasa dar nici slaba. (Am 1.55 inaltime si 63kg) dar sunt foarte sanatoasa. Merg la sala de 3 ori pe saptamana unde alternez alergatul cu greutatile si clasele de aerobic. Asta imi tonifiaza corpul si imi da o forma frumoasa.

Eu dimineata mananc cereale cu lapte semi-skimmed. Cerealele sunt negre si nu inundate in zahar dar am gasit in sfarsit unele care sa imi placa. Eu plec de acasa la ora 8 in fiecare dimineata la servici si nu as putea sa stau pe metrou o ora numai cu un ceiutz amarat in stomac. Cred ca as lesina. Pe la 10:30 mananc un mar sau o banana care da, are si ceva zahar dar e plina de potasiu si foarte buna pt energie (ai nevoie ca sa traiesti). Apoi la pranz pe la ora unu, mananc la birou un sandwich cu ton sau pui sau pastrama. Imi mai fac o salata cu sardine cateodata sau imi aduc pachet la mine cu ce am mancat cu o seara inainte. Mananc un pranz sanatos (nu burgers and chips).

Seara,(sotul meu gateste excelent) facem foarte dietetic: peste la gratar, o friptura la gratar,paste, pui la rotisor cu orez fiert. Eu am noroc ca iubesc orice fel de legume si imi plac doar fierte (dar pun si putin unt oeste ele la final si sare si piper) si sunt excelente.

In viata trebuie sa iti respecti corpul bineinteles si asta poti face printr-o dieta sanatoasa si sport. Asta e clar. Te poti infometa cat vrei si poate Doamne fereste mai dai si in alte boli pentru ca corpul tau nu e obisnuit cu tratament asa extrem.

Te rog sa ai grija ce decizie iei si mai degraba mananca sanatos si fa sport decat infometare. Ai grija sa nu bei alcool prea mult: eu beau un pahar de vin in weekend sau in timpul sapt daca avem vreun eveniment de sarbatorit. Asta e parerea mea!!!!!

Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Hanna, sa fiu sincera si eu m-am socat un pic cand am citit regimul pe care mi l-a dat. Genul asta de regim era 'la moda' acu cativa ani. Mie personal mi se pare ca nu aduce aportul necesar de vitamine, minerale si substante nutritive, asa cum am spus si mai devreme. Ma asteptam la ceva mai la zi, ceva mai modern, mai ales ca dna dr este membra a campaniei anti-obezitate care se desfasoara la noi in tara (si despre care pun pariu ca inca nu ati auzit, si eu am gasit situl din greseala aici). Astept rezultatul de la analiza, si o sa ma gandesc foarte bine ce sa fac.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

quote:
Originally posted by korinna

Gabi..unde ai facut analize?la Parhon?La ce medic?

Corinna

poze cu familionu'



Scuze ca nu ti-am raspuns... Testul TSH mi l-am facut la centrul medical Asklepios din Oradea.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Gabi, si mie mi se pare cam drastic regimul. Uite, eu sunt genul de persoana care daca nu mananca dimineata serios nu poate rezista. Ce-i aia cafea pe stomacul gol? Pai mie cafeaua imi face o foame...
Eu zic sa-l adaptezi la posibilitatile tale. De ex poti sa bei un pahar plin de apa in acre ai stors o lamaie si un gref. Lamaia ajuta la dezintoxicarea organismului si la eliminarea toxinelor, greful slabeste. Si in mod sigur tin de foame mai mult decat o cafea.
Si cred ca si fulgii simpli de ovaz, de ex, neindulciti, eventual expandati nu sunt de aruncat, pot fi luati ca o gustare.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

mi se pare cam ciudat regimul asta pt. ca se cam contrazice.
pe de o parte zice "nu sariti peste micul dejun si luati o gustare la amiaza la locul de munca", incat ai zice ca micul dejun ar fi ceva consistent, iar pe de alta parte "mic dejun: cafea neagra sau ceai fara zahar".
in toate recomndarile referitoare al diete se spune ca trebuie sa manaci cel mai bine dimineata, asa ca si mie mi se pare cam drastic.
cel mai bun, care de fapt, e un mod de viata mi se pare regimul Montignac. dar si acesta e pt. cine se poate tine de asa ceva. cu atatea tentatii

va urez succes tuturor indiferent de dieta pe care o alegeti!

numai bine!

mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Rezultatul la tsh este 1,595, care este in limitele normale (min 0,49 - 4,67 max). Ma bucur ca e ok. O sa mai citesc cate ceva pe net, si o sa incerc sa gasesc un nutritionist 'pe gustul' meu. Daca nu gasesc pana la sfarsitul anului, in ianuarie cred ca ma apuc totusi de regimul asta, cu mici modificari la micul dejun.
Daca are cineva chef sa tinem cura impreuna din ianuarie, sa ma anunte.
Va pup!

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Buna fetele.
Am citit si eu ce contine regimul si mi se pareok.De maine ma apuc.Pupici

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larra spune:

Draga mea , ca si tine si eu pun pe mine foarte foarte usor si slabesc foarte greu. Ca si tine am fost la endocrinolog , nu o data , nu de 2 ori ci de mai multe ori si fiecare mi-a recomandat un regim asemanator cu al tau, regim pe care il incepeam cu entuziasm si-l sfarseam destul de repede plina de frustrari plus ca ma lua ameteala. Am luat si reductil pentru ca unul din doctori probabil facea parte din faimosul program amintit de tine. Concluzia ? Am luat mai multe kg decat am slabit si uite asa am ajuns chiar la 92 de kg , pentru ca persoanele ca noi nu trebuie sa urmeze diete absurde ci sa aiba un stil de viata sanatos si asta pentru mine inseamna Montignac si sport.
Indiferent de decizia ta iti urez succes in lupta cu kilogramele si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Fetelor, cititi si cartea dr. Mihaela Bilic. Poate ca ati auzit de ea. Indiferent de cate kg sunt de dat jos, nu mi se pare normal sa se sara peste micul dejun. Si eu am fost acum cativa ani la un medic endocrinolog, dar in nici un caz nu mi-a recomandat sa beau doar cafea la micul dejun. Mi-a spus sa iau 5 mese pe zi (gustari de fapt), sa mananc un singur aliment la o masa, sa nu combin deci alimentele. Singurele interzise au fost: painea si dulciurile. Si a dat rezultate. Mi se pare tare aiurea ca un medic sa recomande un regim in care nu se mananca dimineata!
Mult succes!

Mergi la inceput