Probleme cu diversificarea la bebe...

Probleme cu diversificarea la bebe... | Autor: mylene

Link direct la acest mesaj

Al meu prislea va face 6 luni saptamina viitoare. De aprox 2 saptamini am incercat sa-i dau cite putin piure de morcov cu lingurita dar scuipa totul cit colo. La inceput nu m-am panicat ca oricum nu tineam sa diversific alimentatia inainte de 6 luni da' acuma incep sa ma ingrijorez putin. Am incercat sa-i fac si mai lichid piureul si tot nu pot sa-l pacalesc, ba saracutul pare scirbit de-a dreptul!...
Daca i-l pun in biberon e OK dar altfel... Sa fie lingurita care nu-i convine? - folosesc o lingurita mica de plastic speciala pentru bebei. Am incercat sa-i dau si lapte cu lingurita, rezultatul e acelasi. N-o fi inca momentul pentru el sa treaca la lingurita? A mai avut cineva problema asta?
L-am alaptat pina la 4 luni cind am reinceput serviciul si am avut si cind l-am intarcat probleme, i-a luat o saptamina ca sa accepte biberonul.

Va multumesc pentru parerile/sfaturile voastre eventuale.

O zi buna!

M

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

noi am inceput sa-i dam cu lingurita dupa 6 luni si a mers greu la inceput, dar diversificarea am inceput-o pe la 5 luni si jumatate cu sucuri de morcov sau mar, apoi cu fulgi de orez seara (in bibe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Te sfatuiesc sa incerci cu sucul intai, in biberon. Sa nu fie doua noutati deodata: si gustul si modalitatea de servire. Si sa insisti. Daca prima si a doua zi scuipa, poate a treia il accepta; da-i inainte de masa sa fie flamand. Sau incearca cu mar copt piure, de obicei nu au probleme la acest meniu.

Geo si
Bibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mylene spune:

Merci Tia!
O sa incerc si eu in we sa-i fac supica de morcov/cartof si sa-i pun in biberon - pina acum ii amestecam piureul de legume cu lapte, dar ne-au 'certat' de la cresa ca cica sa nu amestecam gusturile !:)
Iar cereale mi-a zis pediatra sa nu-i dau ca el e deja grasunel (avea 8,5 kile si 69 cm la 5 luni..)
(Cu primul copil n-am avut nici o problema, a acceptat repede lingurita cind i-am diversificat alimentatia. Da' e drept ca lui i-am dat cu lingurita si mai devreme, pe la 2 luni am avut probleme cu alaptatul si i-am dat supliment cu lingurita...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mylene spune:

Geo, am scris in acelas timp, efectiv si eu m-am gindit sa-ncerc cu supa la biberon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

SI fetita mea scuipa tot la inceput dar am insistat (am inceput diversificarea la 4 luni si pana la 6 aproape ca a scuipat tot)... incearca cu alt aliment, poate nu-i place pur si simplu morcovul... poti sa incerci si altceva... la noi au avut succes foarte mare cartoful dulce si dovleacul( insa nu stiu daca se gasesc in Ro.)... Cert este ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare multa, multa si o sa fie ok. Pe de alta parte poti sa incepi diversificarea cu cereale... poate ii plac mai mult:)

Timea si Mara 10 sept. 2004 si bb2 DPN 19 feb.2006
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinka spune:

exact asta mi-a spus doctorul meu!daca inceoi diversificarea de la 6 luni,majoritatea copiilor refuza sa manance cu lingurita.de aceea este mai bine sa incepem de pe la 4 luni,incet incet.nu trebuie neaparat sa manance f mult dar se obisnueste cu lingurita si cu mestecatul.acesta se invata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ai putea folosi o lingurita cu varf de silicon. Al meu Alex s-a strambat in primele zile la lingurita de plastic, insa s-a indragostit de cea de silicon- la fel la gust si consistenta cu tetinele lui iubite - si mananca realmente cu placere.DianaD & Alexandru(12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mylene spune:

Asta cred si eu, ca e mai refractar la lingurita...
Pe de alta partie stiti si voi cum e cu doctorii, nu zic toti acelasi lucru... Pediatra noastra m-a sfatuit ca nu e cazul sa dau altceva decit lapte pina la 6 luni, mai ales ca musiu mi-a facut un puseu alergic cind l-am trecut la bib...
Cum el e foarte bine si a luat excelent in greutate nici eu n-am insistat, mai ales ca merge la cresa si practic il am toata ziua doar in we si miercurea (ca lucrez 80%)...
Da cum am vazut ca dupa 2 sapt tot nika, am inceput sa ma agit putin...
Sa vedem cum il pacalesc weekendul asta!:))

Merci mult pentru mesaje, va doresc weekend placut si tineti-mi pumnii!

Mergi la inceput