Pentru parinti cu copii mai mari :)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Laura are 10 ani iar surioara ei, Marta,4 ani.E o poveste lungaaaa...Se cearta toata dupa amiaza(cel putin dimineata sun la scoala amandoua).Preocuparea mea nr.1 e sa le "ajut"sa se imprieteneasca.Eu sunt o balanta cu muuuullllttaaaaa rabdare,numai ca uneori imi vi8ne sa ,cand le vad din ce motive au de discutie .In fine,dragele mele,mai nou,Marta e topita dupa un baietas de la scoala.Si nu are decat 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu spune:

Simo are 7 ani si termina clasa I in curand. Este asa cum sunt majoritatea fetitelor de varsta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Hop si noi cu inscrierea!Andrei Lucian are 9 ani si e un nazdravan si jumatate!Ma pune in fel si fel de situatii de raman masca!De multe ori nu stiu cum sa reactionez.La varsta asta se accentueaza dezvoltarea sexualitatii ma testeaza si-mi pune tot felul de intrebari ex.prezervativ e o revista? Credeti ca el chiar nu stia ce e acela prezervativ? Sigur a vorbit despre asta afara cu colegii de joaca unii mai mari ca el cu 2 ,3 ani.M-am facut ca nu stiu ce e acela prezervativ si l-am intrebat pe el ce crede ca este?Taica-su s-a uitat pe sub sprancene la el si l-a intrebat"Mai tu-ti bati joc de noi ? "la care Andrei pur si simplu a ras.Concluzia -sigur stia ce e acela si in plus cred ca stie mult mai multe despre conceptie decat arata.Sa-i explic exact ce se intampla?Oricum cred ca stie in mare parte deja(au grija prietenii lui, si sa-l izolez de ei ar insemna sa nu-l mai las afara la joaca deloc... dar cum ramane cu scoala ca si acolo in pauze invata O GRAMADA DE PROSTII)Cum sa procedez? E foarte curios si daca pune in practica ce i explic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Vlad 11 ani si David 9 ani, amandoi varsatori. Si o multime de "probleme".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heron spune:

In sfirsit am descoperit si eu Topicul acesta fiindca niciodata nu ajungeam pe pagina Forumului la nivelul acesta (ajungeam cel mult sa citesc pina la Discutii Generale si eventula Interzis barbatilor; nu am suficient timp). Ma bucur foarte mult si probabil ca imi voi incepe citirea de aici de acum incolo, fiindca am si eu un baiatel de 7 ani, Marcus. Peste aprox 6 saptamini, Marcus termina clasa a 2-a si de abia asteptam sa venim in tara la vara (inca inainte ca sa se termine scoala) ca sa-i vedem pe bunici si pe ceilalti verisori si rude, fiindca a trecut 1 an de cind nu i-am vazut si ne este foarte dor.

Pe curind,

Liliana si Marcus (7 ani si jumate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Carla, 5 ani pe 6 iulie

Roxane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Hop si eu langa voi,
desi Sandra nu creste cu mine(este fetita sotului) am si eu unele nelamuriri, fiinca de multe ori vine la mine cu diverse intrebari, iar eu sunt pt. ea o prietena , nicidecum mama vitrega.
Asadar Sandra 11 ani si 2 luni, un berbecut inversunat care tocmai termina cl a-IV-a.Nu sunt probleme la invatatura, chiar este in frunte la fiecare sf. de an si pe deasupra mai face si dansuri.


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Master Draciel spune:

Justin are 5 ani si 5 luni si cu toate ca ne adoram, ne intelegem precum ciinele si pisica.Si-a facut o placere din provocatie si ma gindesc cu groaza, ce va fii mai departe.Sper sa fie doar cautarea limitelor, dar.........La scoala sau la aniversari, unde ramine singur, nu sint probleme.Doar cind sint prezenta, turbeaza.Eu stiu, eu fac, eu dreg.....asta aud toata ziua.Si de imbratisat, inainte de a intra pe poarta scolii, o face i_ntr-un loc mai ferit, ptr ca "stii, mama, nu se face asta de fata cu invatatoarea".Ma gindesc sa mai am un alt copil, de preferinta fata, ca sa ma bucur in continuare de imbratisarea unui copil.
Voi, ati intimpinat astfel de probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misilicu spune:

Chiar daca fetita mea este ceva mai mica- are acum 3 ani si 8 luni- ne inscriem si noi aici.Abia astept sa citesc tot ce veti scrie despre copiii vostri, despre problemele care apar pe masura ce ei se maresc, voi avea de invatat foarte multe lucruri, cu siguranta. Monicuta mea este o dulceata de fetita, isteata si cocheta.De cateva luni a inceput gradinita si e incantata ca si-a facut prieteni noi.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissias spune:

Poate ca nu am citit cu atentie dar se pare ca noi sintem mai"batrinele"pe aici ,daca se iau in seama cei 11ani si 7luni ai Alexandrei care-i o "scorpioanca" de nu se poate.Cum reusiti sa va tineti copii in friu?Care sint bazele educatiei pe cre o primesc ei in scoala?

Mergi la inceput