picioare in x

picioare in x | Autor: ana3

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 2 ani si 3 luni are picioarele in x. Adica la atingerea genunchilor, gleznele sunt departate cam 2-3 degete.
Nu mi-am facut probleme pana acum dar, gandindu-ma ca s-ar putea ca "neatentia" ei la cazaturi sa aiba de fapt alta cauza, am inceput sa ma perpelesc.
Eu si tati avem picioarele drepte, iar fetita s-a nascut prin cezariana.
Sa ma duc la un ortoped sau sa nu mai traumatizez copilul cu "halatele albe"?(in ultima vreme a fost bolnavioara _rosu in gat si am ajuns la injectii ca nu lua nimic pe gurita)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Are cumva si platfus?

Mergi la doctor, poate mai corectati ceva. Nu trebuie sa fie speriata ca aici doctorii nu folosesc injectii sau alte chestii care i sperie pe cei mici!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:


Ar trebui sa mergeti la ortoped,el va stii ce e de facut spre binele micutzei.

P.S.--piciorusele in X pare un simptom in Rahitism,iar toracele este evazat la baza.
Ar trebui sa iei treaba mai in serios,sa nu o afecteze mai tarziu.

Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Cauzele trebuie sa le depisteze un medic,eu insa iti pot spune ca picioarele se indreapta daca face balet, am auzit multe cazuri in care s-a intamplat asta (acum este posibil sa se fi indreptat dela sine si sa fi coincis cu perioada de balet, dar cred ca merita sa incerci).
Multa sanatate,
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OrbuGabi spune:

Si fetita mea are piciorusele in X dar are si platfus. Incearca sa o urmaresti din spate cum calca,daca nu cumva ii fuge calcaiul spre exteroir,daca da eu cred ca atunci ar trebui sa consulti un ortoped.

Gabriela mamica de printesaAlice-Cristiana(20.12.2002)
si nazdravanMartin-Tudor(22.09.2005)
www.dropshots.com/OrbuGabi" target="_blank">pozesi filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana3 spune:

Eu am platfus e adevarat, dar nu si picioare strambe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

la varsta asta nu cred ca poti zice despre un copil ca are picioarele in X, daca e mai plinuta e clar ca asa par, pt ca sunt coapsele mai rotunjoare, iar la lipirea genunchilor pare ca se formeaza un X. M-am uitat la baietelul meu care are aceeasi varsta cu fetita ta si sa stii ca nu mi se pare ca ar trebui sa car copilul la medic pt ca inca nu are nici mersul format ca lumea, inca nu flexeaza genunchii bine cand alearga, talpitele ii sunt inca mici si rotunjoare, are pulpele cu colacei fiind mai robust, si in plus nu e genul cu picioare lungi cred. Nu stiu cum va fi cand va fi mare dar acum are conformatia unui jucator de fotbal american, are inaltimea adecvata conform varstei, dar piciorusele fiind mai grosute par mai scurte in comparatie cu trunchiul. Deci e vorba de doua chestii, repet, cand se va mai inalta si va avea o conformatie de copil mare, pe la 4 ani asa, se va intrezari mai bine ce tip de corp va avea ca adolescent/adult: fie va fi genul mai indesat asa deci cu corp si picioare robuste, nu neaparat inalt, ci mediu, fie va fi opusul, inalt, longilin cu membre lungi.

De impiedicat se impiedica cu totii, si depinde de incaltamintea ce o au precum si de gradul lor de atentie corelat cu oboseala. Al meu se impiedica intruna dupa ce i-am luat niste pantofi de toamna. I-am luat apoi altii si e ok. Cu ceilalti una doua il vedeam intins pe burta.

Diagnosticul de platfus e iarasi dificil de stabilit pana la 4 ani, deci pana cand se formeaza piciorul.

Si da, sportul e f bun, inotul, mai ales. De la 4 ani se poate da copilul la cursuri de inot, eu asa as vrea, daca si lui ii va placea. Fetita poate face balet, gimnastica, inot, e in regula, o va ajuta oricare.

sanatate

PS. te asteptam sa mai schimbam impresii, daca vrei, in grupuletul "Piticlontilor de iulie-august 2004" (Clubul scutecelor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Si eu am platfus, dar nici urma de picioare strimbe (in X) ! Si se pare ca baietelul meu Andrei ma mosteneste, la ultimul control doctorita ne-a dat diagnosticul de picior plat si o trimitere pentru evaluare si pus pantofi ortopedici, dar noi am ales sa mai asteptam pina pe la trei ani,cind se va vedea mai bine daca diagnosticul e bun sau nu !
Si chiar, Ana, te asteptam la piticii de iulie-august 2004 ! Fa-ne o vizita si nu ai sa regreti !
Pupici multi si sanatate !

PS - Stiam io ca ne-am mai "intilnit" nu de mult, la subiectul cu temperatura ! Sper ca fetita ta este mai bine acum !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Parerea mea e sa duci copilul la un ortoped sa-l vada,nu e mare lucru, nu-l traumatizeaza ca nu-l inteapa, nu-i face nimic, dar daca intr-adevar sunt probleme iti da sa-i faci talonete pe care sa i le pui pe talpa.Eu merg cu fetita mea de un an jumate la ortoped deoarece merge cu vf departate.Prefer sa fac un drum degeaba si sa-mi spuna ortopedul ca n-are nimic si ca se va regla mai tarziu decat sa ma duc la 3-4 ani si sa-mi spuna ca daca ma duceam mai devreme era mult mai usor de corectat.Parerea mea.Si ca o obs, si fata mea e nascuta prin cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

pai ce legatura exista intre nasterea prin cezariana si picioare in x?baietelul meu e nascut tot prin cezariana,dar n are nici platfus,nici picioare strambe.iertati mi eventuala ignoranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

monalac, iti spun eu care e legatura.Depinde din ce motiv s-a facut cezariana.De ex la mine e fost copilul pelvian, adica nu s-a intors cu capul in jos si atunci mititica si-a lipit practic bustul de picioare(aplecat la maxim adica, asta e pelviana totala si si-a cautat o pozitie la picioruse care i le-a strambat un pic.Daca cezariana a fost facuta ca ai vrut sau ca era copilul mare sau mai stiu eu din ce alt motiv copilul probabil nu are nimic.Intelegi acum?

Mergi la inceput