Ajutor!!!- Nu doarme!!!

Ajutor!!!- Nu doarme!!! | Autor: roxssab

Link direct la acest mesaj

Ajutoooooor!!!!!!
Am un superbebe de 8 luni care ne cam da batai de cap cu somnul. Nu plange foarte mult, este un bebelus vesel si sanatos.Dar...doarme foarte putin. Se trezeste dimineata pe la ora 6.30-7.00 si apoi mai adoarme in jurul orei 11.00 cam 1 ora sau 1 ora si jumatate si apoi pana seara, nimic.Si seara cand credem ca este obosit si va adormi foarte usor, de unde....Il plimbam si eu, si tati, si bunica si intr-un final dupa ce noi santem epuizati adoarme si bebe dar se trezeste la cel mai mic zgomot.Va rog spuneti-mi ce sa fac. Am incercat aproape toate metodele posibile, de la leganat, mangaiat, cantat, lasat sa planga....


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Are probabil o perioada in care nu doarme sau e hiperactiv. Se va regla in timp. Oricum el doarme atat cat are nevoie!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

roxana, bebele tau pare a fi frate cu monica mea si ea tot asa se manifesta, dar noi o lasam in pace si adoarme singura, cand nu mai poate. doarme in schimb toata noaptea fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Parca ai descris-o pe Bianca mea... Si la noi a fost exact la fel, incepusem sa dau in disperare. Am incercat si noi toate metodele si nimic. Pina la urma s-a reglat de la sine, dar abia pe la 1 an si 3 luni. Acum doarme de pe la 21-21,30 pina la 7-7,30 (citeodata chiar mai mult), iar ziua doarme 1-1,5 ore. Eu zic sa ai rabdare ca va trece! Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Roxana, pentru inceput incearca sa culci copilu la 2-2,5 ore de la ultima trezire. Deci, daca se scoala la 7 dimineata nu-l lasa pana la 11 treaz. Incearca mai repede. la 9, 9.30. Dupa ce se trezeste, la fel, la 2, 2.5 ore iar incerci sa-l culci. Dar nu te da usor batuta, insista! Daca mai vrei sfaturi iti scriu pe PM, dar nu stiu daca ti-e activat.
Dupa parerea mea copilul e deja 'sleep deprived' si nu poate dormi din cauza oboselii. Stiu ca ti se pare un paradox, dar la bebei asa e. Degeaba il lasi pana seara sperand ca daca e obosit va dormi mai bine... nici poveste!!! E invers. Cu cat e mai obosit cu atat va adormi mai greu si va dormi mai rau! Sunteti intr-un cerc vicios din care trebuie sa-l scoti. Daca vrei sa te ajut, scrie-mi.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Sunt de acord cu Coraly. Totodata incearca sa ai un mic zgomot continu, cum ar fi radioul dat pe o frecventa pe care sa vajaie incetisor. Asa i-am facut eu fetitei mele, urmand sfatul altor mamici mai experimentate, si a ajutat-o sa doarma, pentru ca acoperea zgomotele rare dar inevitabile de prin casa.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargaritza spune:

Buna, Roxana!
Toata vara trecuta Irina nu a dormit decat de la 19-7 dimineata.
Nu somn de dimineata, nu somn de pranz....nimik
Cred ca a fost pur si simplu o perioada....din toamna s-a reglat...a inceput sa doarma la pranz.
Acum la 1 an si aproape 9 luni .....nu sare nici o dupa-amiaza (2 ore) iar seara adoarme pe la 20 pana la 7.
Eu sunt de parere ca bb-ii trebuie sa aiba un program clar de nani si mancare pe care sa incerci sa-l repecti cu sfintenie.
Nu cred ca e ok sa doarma cineva cu ei, nu cred ca trebuie leganati si nu cred ca toata casa trebuie sa intzepeneasca cand adorm.
Ai rabdare si ai sa vezi ca o sa treaca si asta. O sa vina altele


Mergi la inceput