Cremele si batranetea

Cremele si batranetea | Autor: dianas

Link direct la acest mesaj

Problema mare: am imbatranit si asta a devenit o chestiune evidenta. Si cel mai grav e ca fata, cea cu care defilez in fiecare zi, a inceput sa-mi arate tot mai clar ca nu mai sant adolescenta. Am 26 de ani si am riduri la ochi, cearcane (lucrez pe calculator), tenul tern si mi-e frica sa mai rad pentru a nu-mi adanci "dragalasele" cute.

Am incercat tot felul de creme, atat pentru ochi, cat si pentru fata, insa nu vad nicio schimbare. Oricat de performanta se prezinta a fi o crema, tenul meu totuscat este, tot duce lipsa de hidratare.

Haideti sa vedem, ce creme de fata si de ochi folositi, care-s bune, care au dat rezultate, ce fond de ten folositi pt a astupa imperfectiunile pielii (si nu pentru a le scoate in evidenta...).

Eu in prezent folosesc gama Guinot hidrabalance - pt fata si eye lift pt oki insa... nu prea se vede nimic... intr-adevar e o crema mai buna decat Nivea, Avene, Vichy sau chiar Estee Lauder (cel putin in cazul meu) insa as vrea totusi sa stiu daca cineva a experimentat ceva mai bun. Ceva demn de recomandat!

In plus, am ochit un fond de ten de la Lancome, nu mai tin minte cum se numeste, e pentru ten matur (peste 50 de ani) insa mi l-as lua ca s-a aratat a fi cel mai hidratant, mai gras si mai hranitor. Daca poate cineva sa-mi spuna mai multe despre fondul de ten... eu am fost impotriva fondului de ten pana acum o luna cand am descoperit ca este musai sa-mi achizitionez unul Pana una alta... am un fond de ten glow de la body shop, lumineaza fata (de asta l-am luat), nu prea astupa imperfectiunile.

Voi ce folositi? Sunteti incantate de rezultate?

dianas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

In primul rand trebuie sa sti ce fel de ten ai : uscat, uleios sau mixt.
Apoi trebuie sa folosesti produse speciale tipului de ten .
Ingrijirea fetei (si nu numai )acasa, dimineata si seara demachiere ochilor , apoi a buzelor, apoi demachierea superficiala si profunda a fetei ( cu miscari de masaj usor), apoi curatarea fetei cu padurile speciale pt. fata ( bureti), cu apa calduta si stoarse bine-bine, apoi hranirea fetei cu o crema , si abia apoi fondul de ten , si machiajul.
Atentie la demachierea ochilor, se v-a face foarte usor , fara mari presiuni si frecari, pt. ca pielea din jurul ochilor este cea mai subtire si se pot aduce daune f. usor.
DE RETINUT: MISCARILE FOLOSITE ASUPRA FETEI SUNT DE JOS IN SUS( barba spre frunte) SI DIN MIJLOCUL FETEI PRE EXTERIOR( de la nas spre urechi, tample), au ca scop mentinere pielii intinse, si de a evita formarea barbiei duble.
Si de asemenea o data pe saptamana se face exfolierea celulelor moarte de la suprafata epidermei , adica un gomaj, sau produse speciale pt. exfoliere si masca .
Apoi, vizita la cosmeticiana , cel putin o data pe luna pt. un masaj facial, si nu numai.
DE RETINUT: FATA NU SE SPALA NICIODATA CU APA SI SAPUN.ASTA DUCE LA RIDURI , USCAREA TENULUI SI IMBATRANIRE INAINTE DE VREME. APOI FOLOSIREA DE PRODUSE CARE NU SUNT SPECIFICE TENULUI, FOLOSIREA PRODUSELOR EXPIRATE, FOLOSIREA INCORECTA A PRODUSELOR , FOLOSIREA RARA A PRODUSELOR, DUC DE ASEMENEA LA IMBATRANIREA TENULUI
Toate produsele folosite sunt specificei varstei, tu pt. ca ai doar 26 de ani , nu trebuie sa folosesti produse pt. ten matur, iti v-a face mai mult rau decat bine.
Intradevar cele mai bune produse pt. ten matur sunt cele de la LANCOME , dar nu sunt pt. tine.


Pt. cearcane foloseste comprese caldute cu musetel , si incearca sa reduci perioada de stat in fata calculatorului.
Ridurile de expresie apar la toata lumea , dar sunt mai mult sau mai putin vizibile, nu ai ce sa faci, poarta ochelari cand este soare, chiar si iarna, si aplica produse corespunzatoare varstei.
ASa cum am scris si mai sus , daca nu procedezi corect la ingrijirea fetei , nici nu o sa vezi vreo schimbare in bine. Incearaca sa o faci corect , si ai sa vezi schimbari, destul de repede.
Pt. tenul tau uscat trebuie sa folosesti pt. hidratare o crema (nu laptisor, sau altceva )care sa aiba o consistenta uleioasa, sa contina humectant( ex. glicerina , parabe). Intotdeauna sa citesti ce scrie pe spatele produselor.
Concluzia, nu intotdeauna produsele scumpe sunt si bune , mai ales daca sunt folosite necorespunzator.



Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Irlandeza, mersic pentru raspuns, tin sa precizez ca-mi demachiez fata in fiecare seara (chiar si cand nu ma machiez) cu un demachiant pt ten uscat, imi aplic un exfoliant (nu foarte des pt ca mi se irita fata) si folosesc numai produse pentru ten uscat. Evit sa folosesc pudre ca mi se pare ca-mi usuca si mai mult fata si, chiar daca se spune ca o crema buna nu e intotdeauna scumpa, din proprie experienta am ajuns si eu la concluzia ca obrazul subtire cu cheltuiala se tine.

Asadar, avand in vedere etatea la care ma aflu, mi-e cam frica sa-mi mai pun pe fata creme, lotiuni si potiuni fara sa stiu daca se potrivesc tenului meu si fara ca brandul respectiv sa prezinte incredere.

dianas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Pt moderatori: Scuzati, abia acum am vazut ca, de fapt, primul topic din acest forum se refera exact la creme... cred ca poate fi inchis al meu

dianas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

hello...te rog nu mai spune ca esti batrana la 26 de ani!!!

renunta si la fumat, daca....si minim 2 l apa pe zi

*cam asa cred si eu despre mine*

Mergi la inceput