Laringita se transmite?

Laringita se transmite? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna, azi ne-a vizitat o fetita care tuseste de 2-3 zile, si cica are laringita. n-am fost f speriata, dar dand o cautare pe google aflu ca e virala si ca e posibil sa se transmita deci. mentionez ca baietelul meu tocmai a terminat vineri seara o tura de 5 zile de tratament cu sumetrolim pt o rinofaringita si numai de o alta chestie virala NU aveam nevoie iar asa de curand.
Oare e protejat cat de cat de faptul ca a luat 5 zile de sumetrolim (de luni pana vineri inclusiv) sau e posibil sa fie iar "potcovit" cu ceva?
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Se spune ca se ia si e foarte contagioasa. Dar au fost cazuri la noi cind unul din copii a avut si celalat nu a luat. De exemplu amindoi copiii mai mari au avut saptamina trecuta si bebe de 6 luni nu a luat, spre fericirea mea. Deci sint cazuri si... cazuri. Sa speram ca va fi bine cu voi. sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si eu stiu ca e contagioasa. Sanatate!
Banti, poate bebe mic de 6 luni nu a luat pentru ca suge sau mai are anticorpi de la tine si e inca protejat.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

din cate am inteles fetita respectiva nu face febra si starea generala e buna, nu e alterata, insa .... mai bine statea maica-sa cu ea acasa decat sa vina la noi unde e si asa complicatura destula, numai ce a scapat cel mic de o raceala si io-s gravida in aproape 8 luni deci numai chef de nopti albe si chin nu mai am nevoie. Baietelul e acum inca in convalescenta, mai are muci, apetit ioc, si eu am cred deja ulcer de la atata stres.... fir-ar sa fie de constiinta ce unora le lipseste, adica e ca si cu capra vecinului, daca al ei e bolnav, ce mai conteaza, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Nici ai mei nu fac febra cind au laringita, dar tusea e suparatoare. Eu zic sa te linistesti si sa nu te mai stresezi ca ii faci rau celui mic din burtica. Trebuie sa iei lucrurile astea mai usor ca iti va fi greu si cu bebe mic si cu inca unul mai maricel, asta iti spun din experienta mea cu 3 copii. Cred ca nu va face laringita acum, dar e bine sa te feresti mai ales ca vei naste in curind, ca sa stai mai linistita. Trebuie sa nu iti mai faci ginduri negre si sa nu intri in panica pentru ca iti va fi mai greu cind il vei avea si pe bebe si trebuie sa te incurajezi singura. Asa eram si eu la primul, dar cu timpul a trebuit sa imi schimb un pic atitudinea ca dupa aceea nu mai stateam bine cu nervii. Ca mame suferim cind sint copiii bolnavi, dar cind avem 2 sau 3 trebuie sa fim noi ma tari ca sa putem face fata situatiei, si asa destul de dificile uneori. Iti doresc nastere usoara si bebe sanatos si stai linistita ca va trece si boala asta! Sanatate!

Da, bebe al meu inca suge la sin si nu a racit deloc pina acum. Sper s-o tina tot asa :-)



Mergi la inceput