Febra mare, maini si picioare reci

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinan spune:

duceti-va la medic IMEDIAT,asa a avut si fetita mea,si ...a facut pneumonie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Noi azi am fost la doctor, dupa 3 zile de febra, plus frisoane si maini si picioare reci, buze vinete, nas infundat...diagnosticul: otita seroasa, eu ii dadeam deja antibiotic de sambata seara, plus alternanta paracetamol cu nurofen la 4 ore.

Febra prelungita necesita o vizita la doctor. Chestia cu impachetatul in prosop umed sau baia in apa calduta nu mi-au reusit niciodata. Ma mai calmeaza sa vad ca si la frati, din ce spune Ramona J, sint diferente la manevrele astea. Nici in spital, sub supravegherea medicului, nu dadeau rezultate in cazul baiatului meu...Doamne, vreau sa creasca mare, sa scap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

Bebe Beca ce mai face nepotica ta,a fost cu ea la doctor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Baitul meu de 5 ani a facut zilele astea o viroza puternica luata de pe la gradi, care s-a manifestat ca o gripa, adica 4 zile febra mare care scadea greu si tot asa, extremitatile reci la temparatura mare, plus tuse uscata (la nepota-miu care a facut in acelasi timp la fel s-a manifestat cu dureri de cap si gat, dar fara tuse...) si stare proasta generala, adica zacea.
Interesant mi se pare mie ca frigul si exptremitatile reci le are la temperaturi mari de cand a facut mononucleoza, prin martie, pt. ca atunci cand era mic si facea 39-40, ardea si atat...
Oricum ideea e ca a fost trecut pe antibiotice, desi dr. mea nu prea e adepta lor, si-n a 4-a zi de Sumamed n-a mai facut febra.
Sfatul meu e sa mearga la doctor, ca circula tot felul de traznai acum.

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Mergeti de urgenta la un spital! Cum adica doctorul nu isi da seama, nu se poate, ce doctor e asta! Daca nu stie, atunci sa mearga la alt doctor, chiar la un spital de urgenta. Nu ai zis ce virsta are fetita.

Trebuie neaparat antitermice care sa scada febra, exista pericol de convulsii. Sa bea multe lichide, pentru ca exista pericol de deshidratare. Medicul trebuie sa stabileasca daca trebuie si antibiotic. Mergeti de urgenta la spital!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput