salbutamol??

salbutamol?? | Autor: silvia_112

Link direct la acest mesaj

Mamicilor vreau sa va intreb daca voi a-ti dat puiutilor vostrii cand au fost raciti salbutamol.Printesa mea este racita ,am fost cu ea la dr. nu i-a dat antibiotic,mi-a zis sa-i dau nurofen ,ketof seara si salbutamol,insa o amica mi-a atras atentia sa ma mai gandesc ptr. ca are multe reactii adverse.Voi ce ma sfatuiti?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Are bronsita? Ma gandesc ca pentru o raceala usoara nu ti-a scris salbutamol. Eu i-am dat la Dragos la 2 ani ca mi-a facut o bronsita spastica, nu am avut efecte neplacute de la el.Eu zic sa-i dai daca ti-a prescris medicul.
multa sanatate!


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coricica spune:

salbutamolul sau ventolinul dupa denumirea comerciala este un bronhodilatator.este foarte bun pt. ca usureaza respiratia copilului si preintimpina reactiile neplacute de sufocare si aparitia fenomenelor de tipul bronsiolitei (respiratie suieratoare).administrat dupa sfatul medicului nu are reactii adverse.fetitza mea cea mare are un astm bronsic de gradul 1 si a luat foarte mult ventolin (salbutamol)fara nici o problema.daca medicul v-a prescris si ketof probabil banuieste si o usoara alergie care genereaza tusea si in acest caz este foarte bine sa-i dati salbutamol pt. ca alergiile determina de cele mai multe ori acea respiratie suieratoare si sufocare.
sanatate multa !

coricica mamica de doua fete cucuiete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Subscriu la ce a zis coricica. Si copilului meu i s-a prescris salbutamol cand era ff. racit si nu putea respira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Si eu zic sa faci ce a zis medicul.Probabil ca fata are o bronsita de tip asmatiform .
Deh ,doar traim in Bucuresti .Stiu o gramada de copii care fac astfel de brosite ,inclusiv al meu .Eu una cred ca poluarea din Bucuresti are un rol important .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

[quote]Initial creeata de silvia_112

Mamicilor vreau sa va intreb daca voi a-ti dat puiutilor vostrii cand au fost raciti salbutamol.Printesa mea este racita ,am fost cu ea la dr. nu i-a dat antibiotic,mi-a zis sa-i dau nurofen ,ketof seara si salbutamol,insa o amica mi-a atras atentia sa ma mai gandesc ptr. ca are multe reactii adverse.Voi ce ma sfatuiti?


Sunteti cumva la dr. Ivascu, pt. ca si fetita mea a primit exact acelasi tratament cand a fost racita, ea avand pb. cand respira, se auzea o haraiala. Poti lua fara nicio pb, n-a avut nicio reactie adversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de silvia_112

Mamicilor vreau sa va intreb daca voi a-ti dat puiutilor vostrii cand au fost raciti salbutamol.Printesa mea este racita ,am fost cu ea la dr. nu i-a dat antibiotic,mi-a zis sa-i dau nurofen ,ketof seara si salbutamol,insa o amica mi-a atras atentia sa ma mai gandesc ptr. ca are multe reactii adverse.Voi ce ma sfatuiti?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/silvia_dinu2003/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0


Daca medicul ti-a prescris tratamentul asta, e bine sa-i dai salbutamolul.Andy a luat vara asta si ketof si salbutamol si toate au fost OK.sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Si copilul meu a luat si inca mai ia Ventolin. A avut o bronsita cu tendinte astmatiforme, se auzea un harait pe inspiratie, acum am redus doza, de luni nu-i mai dau.
Copilul meu are 3 ani si 9 luni.
Multa sanatate.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si Dominic a luat cind inca nu avea un an, facuse o bronsiolita urita si se sufoca, i-a dat spray cu masca citeva zile si nu mai avea nimic. nu a avut reactii adverse, este indicat in astm. si mie mi-a fost frica ca scria pe el ca se da doar la copii peste 3 ani....dar a fost bine pina la urma. la o simpla raceala ma indoiesc sa se ia, nu e un medicament care se ia asa usor, dar daca medicul tau a considerat asa inseamna ca nu e chiar o simpla raceala, o fi auzit el ceva la plamini sau bronsii.sanatate

Flavia +7, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Si Bianca tocmai a terminat tratamentul cu Salbutamol si se simte foarte bine! Daca respecti doza prescrisa de doctor nu are ce sa se intimple.

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

Fetelor multumesc mult ptr. sfaturi m-am mai linistit si o sa-i dau fara nici o frica salbutamol.
Matildasep nu suntem la dr. Ivascu.

Silvia siFlorina


Mergi la inceput