D3

D3 | Autor: camelia_geanina78

Link direct la acest mesaj

Salut
Trebuie sa-i dau lui Dario Vitamina D3 si nu gasesc. Voi gasiti?
Eu sunt din Pitesti.
Merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Dr nu ti-a prescris Vigantol? Ca in ultimii ani asta se da la bb-i!
Intreaba dr!

*******************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Ce varsta are Dario ?

Eu le-am dat ambelor fetite Vigantol, dar fiecareia i s-au facut la 2 luni si apoi la 4 luni cate-o injectie cu Vitamina D3.


Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">BEBELUSI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Vitamina D3 o mai poti gasi pe piata si sub aceasta www.enatural.ro/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,416/category_id,105/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,31/" target="_blank">forma , dar e mai putin concentrata de cat vigantolul.

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

Eu i-am dat din prima luna vigantolette,sunt pastlute care se dizolva in ceai sau apa(nu lapte)Se administreaza o pastluta pe zi,intr-o lingurita de ceai...nu are nici un gust,asa ca bebii o accepta usor...Alex are acum aproape 2 ani si seara,abia asteapta lingurita cu vitD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Si micutei mele i-a recomandat D3,dar fiola adm.intra muscular,tot pentru rahitism.Apoi 10 zile calciu gluconic peros,cate o fiola pe zi.Vigantolul l-am intrerupt ,iar acum dupa 2 luni o doza de D3,si atat.Implineste 1 an deci vigantolul este scos pentru un timp.Iar 500ml.lapte obligatoriu pe zi.
Sincera sa fiu nu am stiut ca exista D3 sub forma de siropel.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Poti lua D2 de 400 sau 600 U.I si in functie de ceea ce recomanda medicul faci jumatate din cantitate.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Copiate de la:
D3 da agitatie?
D3 injectabil


quote:
Autor: luciana12
Subiect: D3 da agitatie?
Trimis la: 27/10/2006 16:41:28
Mesaj:

Am facut ieri injectie cu vit.D3 la fetita mea de 2 ani, in urma recomandarii pediatrului, cu tratament de 10 zile de calciu. Nu stiu daca e coincidenta, dar azi a fost de o vioiciune iesita din comun...nici nu vrea sa auda de somnul de dupa amiaza..sa fie de la injectia asta? A mai patit cineva asa ceva?

luciana


quote:
Autor: miria_cristina
Raspuns la: 27/10/2006 16:50:04
Mesaj:

Nu am auzit sa-i dea nesomn, dar poate sa-i diminueze pofta de mancare daca este data intr-o cantitate mai mare in corp decat normalul.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."


quote:
Autor: daniella4
Raspuns la: 27/10/2006 18:33:36
Mesaj:

Si noi am facut cateva injectii cu vit D, dar nu am observat agitatie.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"


quote:
Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 30/10/2006 00:14:25
Mesaj:

Noi facem D-ul de la 2 luni si niciodata nu am observat agitatie.Mai multa decat de obicei. Se poate sa fi fost doar o simpla coincidenta,agitatia sa-i fi fost produsa de altceva.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...





quote:
Autor: MaryP
Subiect: D3...injectabil?
Trimis la: 28/10/2006 22:05:51
Mesaj:

Dragi mamici, stiti ceva de varianta Vigantolului injectabila? O data la 2 luni sau asa ceva?
Copilul meu vomita mult si de abia acum ma gandesc ca si Vigantolul l-o fi tot dat afara ...si ma intreb daca nu se poate face injectabil...EU trebuie sa ma gandesc, ca dr nu ...se gandeste in locul meu ()...

Maria si
RAZVAN MIHAI – puiul meu drag




“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)


quote:
Autor: miria_cristina
Raspuns la: 28/10/2006 22:55:42
Mesaj:

Exista varianta injectabila si se face 1 data la 1/2 an, nu sunt sigura, dar parca asa!

Propune-i dr. ca n-are de ce sa te refuze.

Sunt multi copii care fac injectabil.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."


quote:
Autor: roxana30
Raspuns la: 29/10/2006 10:52:12
Mesaj:

daca exista varianta injectabila o data pe an vreau sa stiu si eu. are exact acelasi efect ca si picaturile?

roxana & tudor


quote:
Autor: daniella4
Raspuns la: 29/10/2006 14:36:35
Mesaj:

Noi am facut cam 3 ture de D3 injectabil, la 2 luni. Pe urma nu am mai gasit fiole de D3 si i-am dat vigantol normal. Nu mai retin exact concentratia, stiu ca era importanta, mai bine intreaba pediatra.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"


quote:
Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 29/10/2006 23:59:16
Mesaj:

Noi am facut D-ul injectabil la 2,4,6,9 si 12 luni,apoi o data la 3 luni.Vitamina D3 este de 200.000 de unitati,iar D2-ul este de 400 si de 600.Deci,poti lua si D2 si in functie de ceea ce hotaraste medicul faceti jumatate sau 3 sferturi de fiola.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput