Ajutor - ganglion inflamat

Ajutor - ganglion inflamat | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Acum 2 zile cand ma spalam am simtit ceva tare cat un bob de piper subrat iar pielea era rosie in zona aceea. Ma durea ca si cum ar fi fost un cos. Am dat cu spirt, alifie de galbenele a disparut roseata, nu ma mai doare insa este tot acolo intarit si se plimba cand incerc sa pun mana.

Ce ar putea fi? Maine merg la dr....dar pana maine vreau si eu o parere...

THX

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

poate fi un lipom?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

asa peste noapte ? Si ma doare un pic cand apas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelika spune:

in timp ce faceam dus am descopertit o bobita care se "plimba" in dreptul claviculei.Dupa un an este tot acolo.Am fost la medic,m-au trimis sa-mi fac analizele si am primit o singura recomadare:sa o urmaresc in timp.
Sper sa nu fie grav....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Geniest ,am patit ceva asemantor, din cauza frigului, a curentului, s'au prins mai multi ganglioni cred si s'a format ditamai guguloiul sub axilar.. vreo 2 zile am crezut ca o iau razna, eram la 4 luni de la o operatie de nodul la san si am crezut ca iau de la capat toata nebunia. Am luta flamexim si alte inflamatoare(pastile) si diclac gel - unguent. intr'o saptamana mi'a trecut.

pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Azi sunt programata la medic. Eu m-am programat la endocrinolog. O fi bine ??? Trebuia, oare, la ginecolog???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

In ultimele doua luni am patit si eu la fel: la subrat simteam niste umflaturi iar pielea era foarte rosie, exact ca un cos. Plus ca aveam si dureri foarte mari, chiar nu puteam misca mana. Dupa vreo trei zile, mi-a trecut ca prin minune. Apoi luna urmatoare la fel. Se pare ca in cazul meu era de la ovulatie (insa pana acum nu am mai simtit asa ceva).
Insa cauze pot fi multiple: hormonal, un furuncul (soacra mea s-a chinuit cu nu ctiu cate vaccinuri de la Cantacuzino), o infectie in organism, chiar fara febra si atunci ganglionii, se umfla sau o miscare brusca.
Oricare ar fi situatia, trebuie vazut un medic daca simptomele persista pentru ca, din cate stiu eu, ganglionii sunt primii care reactioneaza in caz de infectii sau alte probleme.
Sanatate,
Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Poate fi un granulom de la stick (apropo, l-ai schimbat in ultimul timp?) sau o infectie a unei glande sudoripare (hidrosadenita). Nu-i grav , ia un antinflamator pe gura (Flamexin de exemplu) timp de 5 zile si un antibiotic (Oxacilina 500mg 1tb la 6 ore timp de 5-7 zile), mentine zona curata si nu te mai da cu nimic vreo saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafelutzaro spune:

Si eu sunt interesata de subiectul asta..chiar astept sa ne spui ce ti a zis dr. Si eu am niste ganglioni inflamati, si mi-am facut analizele, am fost la dr. si mi a zis ca nu e nimic in neregula. Ca ar fi fost grav daca erau leucocitele (parca asa) marite. Dar cum nu sunt sa nu imi fac griji momentan si sa ii urmaresc in timp. Si eu am unul in axila dr., care tot asa doare uneori de nici nu pot misca mana. Mi s-a mai intamplat acum jumatate de an, dar dupa aceea mi-a trecut. Imi aduc aminte ca eram prin liceu si tot asa se inflamasera atunci in ambele axile, si ma dureau ingrozitor, dar au cedat dupa ceva vreme.

Inca o intrebare, in legatura cu Flamexinul..daca ai ceva probleme cu stomacul (gastrita) poti lua? Eu am citi prospectul si parca imi aduc aminte ca nu era chiar indicat...

Chiar astept raspunsurile voastre ca si eu cam imi fac griji cu ganglionii astai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Ce bine ca raspunsurile voastre m-au mai linistit....astept sa vad ce zice si dr.

Delsim, sa stii ca e interesanta ideea ta cu stick-ul, spun asta pentru ca de ceva vreme am niste mancarimi cu putina usturime dupa ce-mi dau cu stick. Dar nu imediat, ci in cursul zilei. Acum de cand cu beleaua de ganglion nu ma mai dau sub axila respectiva (ma dau cu spirt din cand in cand in cursul zilei si niste pudra numita Baneocin, are si antibiotic si m-am gandit ca mentine uscata axila), insa ma gandesc serios sa dau 300.000 lei si sa-mi iau din ala fara aluminiu si alte belele......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Geniest, ce ti-a spus doctorul?

Si eu sunt foarte interesata. Cand ma rad la subrat ma doare vreo 3 zile. Acum incerc sa dau usor cu lama pe deasupra, de abia sa ating pielea, si nu se ia cum trebuie. De epilat cu ceara/aparat nici nu poate fi vorba. Ma cam chinuie problema. Dar nu mai vreau sa simt durerea aia care ma ingrijora tare rau.

Nu ne uita si spune-ne si noua ce ai facut.

Mergi la inceput