aderarea la UE si dreptul de munca in UK

aderarea la UE si dreptul de munca in UK | Autor: Lorelai

Link direct la acest mesaj

ieri am fost surprinsa sa aud la radioul national canadian (CBC Radio) un mini-interviu cu ambasadoarea/consul (nu sint sigura) Romaniei la Londra care comenta decizia britanicilor de a restrictiona drepturile romanilor si bulgarilor de a lucra in UK incepind de anul viitor, desi adera la UE.

ce ma frapat este ca doamna (am sa ii spun asa, scuze ca nu am retinut nici numele si nici titlul) nu parea deloc impresionata de decizie, tonul ei mi s-a parut ca aducea mai mult a: "tot lor o sa le para rau". nu a comentat decit ca romanii sint "hard working" si au "good sense of humour".

sincer, m-as fi asteptat la mai mult. oare nu au la ambasada pe cineva responsabil de relatiile cu publicul si presa? doamna parea ca sta la palavre, la o cafea, cu vecina de palier, nicidecum sa raspunda intrebarile ziaristilor.

as fi curioasa sa vad cum a perceput presa romana stirea, si mai ales cum vad romanii decizia britanicilor.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Lorelai, uite aici ceva interesant, sper sa ai timpul necesar pentru a citi

http://www.evz.ro/article.php?artid=277614

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Din punctul meu de vedere decizia asta este una un pic fortata,de presa,de anumiti comentatori care aveau impresia ca dupa aderare or sa navalesca romanii la munca in UK.Nu zic ca nu s-or duce unii,ca loc este,dar nu atat de multi incat sa ramana bastinasii fara joburi!Romanii prefera tari ca Spania,Italia,chiar si germania unde viata nu este asa scumpa ca in UK.
Am inteles ca or sa acorde 20000 de permise pe an parca,cele mai multe in agricultura,constructii,nus ce..


"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

pe mine nu m-a socat decizia, desi putem sa umplem pagini multe discutind cit e de corecta/logica/buna pt englezi/rea pt romani/asteptata/neasteptata/ etc. pe mine m-a dezamagit atitudinea reprezentantei Romaniei.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

sa nu zici ca in canada avem reprezentanti mai de soi? aici osul pare mai interesant, este post cu prestigiu perceput mare si se da... pe spranceana... momentan nu avem ambasador ca probabil nu s-au tras sforile, se discuta prin culise inca... dureazaaa... altminteri despre echipa ambasada/consulat numa' de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Lorelai, dar accentul madamei cum ti s-a parut?
Groaznic vorbeste engleza. O cheama Raduta Matache si e insarcinatul MAE cu afaceri la Londra. Tine loc de ambasador pana trimite MAE pe cineva mai capabil.
Eu am si vazut-o caci ieri a aparut la BBC Breakfast News si la stirile de pe Channel 4 de seara. Era foarte relaxata dar avea un ton al vocii de parca statea sa planga si raspunsurile la intrebarile reporterilor nu aveau nici o relevanta.
A aburit reporterii ca profesorii generatiei dumneaei nu au putut pune piciorul in Uk, ceea ce nu se va mai intampla de acum si la intrebarea de ce cred romanii ca nu vor britanicii sa le ofere dreptul de munca madame Matache a raspuns ca romanii vorbesc o limba romanica si asadara destinatiile favorite vor fi alte tari vorbitoare de limbi romanice, numind Spania, Italia si Portugalia.

Am vb si cu alti prieteni ce au urmarit prestatia dumneaei si nu pot spune decat ca ne-a fost jena tuturor de felul cum am fost reprezentati in aceasta situatie.


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Asa cum ei isi protejeaza locurile de munca trebuie si Ro sa faca la fel... si in consecinta sa tripleze or x 5 taxele la whiskey, gin, tigari...carne de vita...tot ce inseamna import din GB. Dar noi sintem slugarnici asa ca nu o sa ai nimeni curaj sa propuna ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Am prins si eu o bucata de interviu si era ceva de genul: " bine ca ne dau si atata, pana acuma nici atata nu aveam, trebuiau vize, acuma macar turistic e liber, bla-bla"



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Asa cum ei isi protejeaza locurile de munca trebuie si Ro sa faca la fel...

Le protejeaza numai fatza de noi si bulgari, ca pt polonezi si restul Europei ca sa nu mai zic de Asia usile au ramas larg deschise.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Da, din pacate, Madame Matache nu e la nivelul necesar. Vorbeste o engleza destul de aproximativa (si incerca sa spuna ca multi romani vorbesc mai bine engleza decat polonezii, de pilda...) Am vazut-o si eu la stirile de seara de pe Channel 4 si reporterul englez a ajutat-o (desi el e un "rau", de regula) fiindca pozitia lui era ca decizia guvernului e proasta si inaplicabila. Ceea ce e corect, nu-ti trebuie studii speciale ca sa vezi ca desi scopul declarat e sa controleze imigratia fortei de munca, efectul o sa fie contrar o data ce de venit in UK poate sa vina cine vrea si nu-i poti deporta pe cei care lucreaza ilegal, ca cetateni ai unei tari membre UE... Ba chiar multor companii le convine sa angajeze "la negru" si sa nu mai plateasca taxele catre stat...

E interesant insa faptul ca presa din UK a fost mai degraba anti-imigratie pana cand a fost facuta publica aceasta vag definita pozitie guvernamentala -- moment in care au cam intors foaia, subliniind ridicolul ideii de schimbare a politicii imigrationiste in conditiile in care UK a beneficiat masiv de pe urma imigratiei est-europene din ultimii ani... Si subliniind mai ales inaplicabilitatea practica a propunerilor Home Office-ului...

Dar "protelariatul e rasist si neinformat" cum zice barbatu-meu (care e englez) si masurile propuse ii suna bine fiindca sugereaza ideea de control...

Oricum, decizia guvernului nu e clar detaliata si nici definitiva, asa ca mai dureaza pana sa stim ce-o sa iasa pana la coada... Poate ne alegem si cu un ambasador cat de cat mai capabil intre timp...

Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eh lasa mota,sa vina pakistanezii ca sa aiba serviciile secrete ce celule teroriste sa distruga!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput