Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

PRAJITURI - VERONICA

(18 voturi)
Pagina precedenta

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 29
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Hildegard  Trimite mesaj yahoo luiHildegard Adauga semn de carte la raspuns Trimite Hildegard un Mesaj Privat
Fabya, iti raspund si aici.
reteta la prajitura rafinata este pe prima pagina
aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86608&whichpage=1

de-ale gurii

Stefan Peter(1 an si 5 luni)
Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Hildegard  Trimite mesaj yahoo luiHildegard Adauga semn de carte la raspuns Trimite Hildegard un Mesaj Privat

GOMBOTI CU PRUNE

Reteta o gasiti www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=8491" target="_blank">aici
Facut de mine arata asa:
aici si aici

de-ale gurii

Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Am facut niste rulade:

-una cu ciocolata nutella
-una de zmeura
-una de vanilie

Rulada

Se bat 4 albusuri cu 4 linguri de zahar,se adauga ce esenta are fiecare sau ce vrea:rom, vanilie, migdale etc, apoi se adauga galbenusurile si se bate in continuare, se icorporeaza 4 linguri faina amestecandu-se de jos in sus ca sa nu se lase albusurile(daca vreti sa iasa maro blatul puneti apoi cacao-2 linguri).
Se coace in tava mare 30/40(ca sa putem rula de mai multe ori).Aluatul pentru rulade trebuie sa fie subtire nu gros.
Cuptorul trebuie sa fie incins la 17 grade C. Se pune hartie cerata in tava si se toarna compozitia de oua.
Se coace repede in 10 minute,se verifica cu scobitoarea.
Se pregateste un prosop umed pe care se scoate rulada, se indeparteaza hartia cerata si pe latime se ruleaza ajutandu-ne cu prosopul. rulada rulata se inveleste in hartie cerata si se lasa asa pana se raceste.
Umplutura:
-poate fi ce vreti voi.
Eu am umplut una cu nutella(alta data am sa fac nutella frecata cu jumate de pachet margarina rama pentru ca asa a iesit prea tare crema de nutella si nu ne-a placut)
Una am umplut-o cu 2 plicuri de crema de vanilie din comert de la dr. oetker in care am adaugat ciocolata taiata bucatele.
A treia a umplut-o cu crema de vanilie ramasa amestecata cu 1 borcan de sirop de zmeura pentru inghetata.
Ornatul il faceti cum va vine pe moment...cu frisca, ciocolata topita bain marie, siropuri de fructe si nu in ultimul rand dulceata sau gem.

poza :aici si aici

de-ale gurii

Editat de - Hildegard on 25/04/2007 17:39:39
Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Umplutura pentru napolitane
-reteta de pe pachetul de biscuiti Romdil.

400 g biscuiti petit beurre se trec prin masina de tocat.
Se pun 400 g zahar in 200 ml lapte si se fierbe pana la obtinerea unui sirop.
Se adauga biscuitii si se mai fierbe 1-2 minute amestecand mereu. se adauga 250 g margarina, 2 linguri cacao, si esenta de rom. Se umple foile de napolitan cu acest amestec Se preseaza pana a doua zi.Se taie felii.

Eu am facut astea recent si arata:asa

de-ale gurii

Editat de - Hildegard on 26/04/2007 17:21:50
Mergi la inceput
Fabya
Fabya

583 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Fabya un Mesaj Privat
Hildegard merci de reteta.Gomboti cu prune i-am facut si eu mai demult sunt super buni ,mie o pofta de ei cu toate ca am prune in congelator dar ma abtin sa-i fac ca mie frica de kg si e pacat ca e vara si noi femeile trebuie sa tinem la forma

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya

Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Buna,

Prajitura Ochi de Leopard- luata de pe culinar

-Trebuie sa puneti la scurs 500 g visine.

Se pune 10 g drojdie proaspata la dospit in lapte caldut si 1 lingurita de zahar la loc cald. Se lasa 5-10 minute timp in care pregatim aluatul.
450 g faina, 5 galbenusuri,150 margarina moale, topit aun pic la micro,1 pahar de lapte caldut. Toate acestea se amesteca pana la obtinerea unui aluat elastic si care nu se mai lipeste de degete. Se pune la crescut 30 minute, 175 grade, la loc cald. In acet timp preparam umplutura: batem albusurile spuma tare cu 5 linguri de zahar, dupa care adaugam 150 g nuca macinata.
Din aluatul crescut se fac 3 bile care se intind pe rand si pe marginea aluatului se pun visinele una cate una aliniate si se ruleaza spre centrul foii(marginile) lasand un spatiu de 5 cm intre ele. Acest spatiu se umple cu albusul batut cu zahar si nuca.
Se pun toate 3 bucati in tava in care punem inainte hartie de copt....introducem la cuptor 30 minute in cuptorul preincalzit.

poza: aici

de-ale gurii

Editat de - Hildegard on 28/04/2007 18:12:51
Mergi la inceput
Hildegard
Hildegard

3767 Mesaje
Capitol nou

de-ale gurii

Mergi la inceput
Pag. din 29 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com