PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:


PRAJITURA CU BRANZA SI BUDINCA
reteta luata dintr-un nr mai vechi al revistei IOANA

Aluat:

500-550g faina alba
1cubulet drojdie
200ml lapte caldut
100g zahar
100g margarina moale(adica scoasa cu vreo 3-4 ore inainte din frigider si lasata la temp camerei)
1galbenus
1plic zahar vanilat

Umplutura:

2 plicuri budinca vanilie
800ml lapte
3oua + albusul ramas de la aluat
175g zahar
1kg branza dulce de vaci
un pumn stafide
100g migdale macinate(io n-am pus ca n-am avut)

CUM FACEM:

Intr-un castron firbem budinca cu laptele si zaharul. Dupa ce am fiert budinca o lasam sa se raceasca bine si ne ocupam de aluat. Punem drojdia in laptele caldut cu putin zahar si o lasam sa creasca putin. Facem in mijlocul fainii o gropita in care punem galbenusul,untul moale,zaharul si drojdia cu laptele. Adaugam si putina sare. Framantam pana rezulta un aluat omogen pe care il lasam la dospit intr-un loc caldut. Peste budinca din castron adaugam branza de vaci,galbenusurile, stafidele si migdalele si apoi le punem peste compozitia de branza. Amestecam usor totul. Aluatul care a crescut de si-a dublat volumul il impartim in 2 bucati pregatim o tava mare (30x40) cu hartie de copt. Intindem din prima parte de aluat o foaie si o punem in tava. O intepam de cateva ori cu furculita. Turnam compozitia de branza deasupra. Intindem si a doua foaie,o punem peste branza si intepam iarasi cu furculita.Se coace 50 min la foc potrivit. Imediat dupa ce am scos tava din cuptor am uns-o putin pe deasupra cu ulei de floarea soarelui si am acoperit-o cu un prosop uscat si am lasat-o la racit.
Foarte important: prajitura se lasa la racit, ca numai asa se taie bine.
Pofta buna!

POZA AICI

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

ALEXUTA, trebuie sa ma gandesc ce fac. vreau sa fac .....sper sa ajung ce-mi propun.
Pun retete in continuare.

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Tort Darts -luata de pe culinar

Pentru blat (3):

Preincalzim cuptorul la 175 grade.
Se freaca cu mixerul ouale (6oua) cu zaharul (340g) bine de tot, dupa care adaugam uleiul (160ml) apoi laptele (440ml) bicarbonatul (3-4 lingurite rase bine), zahar vanilat (2 pliculete), faina (425g) si cacaoa (50g), amestecand in continuare cu mixerul la viteza medie pana cand obtineti o compozitie smantanoasa.
Punem compozitia intr-o tava cu diametrul de 26cm pe care o tapetam cu margarina si faina si o lasam in cuptorul preincalzit la 175 grade timp de 1 ora si 10/15 minute sau pana cand betisorul iese curat.
Daca partea superioara a blatului va iesi mai bombata atunci va sfatuim sa o taiati in asa fel incat sa uniformizati blatul. Apoi il impartiti in 3 parti dar nu inainte de a-l lasa sa se raceasca foarte bine.
Optional se pot insiropa putin blaturile, dar nu foarte mult.

Pentru creme:

Crema 1 : 250g branza Philadelphia frecata cu 5 linguri de zahar apoi amestecata cu 5-6 linguri de frisca.
Crema 2 : Pregatim o budinca de vanilie

Pentru ormanent:

Frisca pentru ornat totul in intregime. Ciocolata granulata,ciocolata topita la bain marie (100-150g), cocos si cirese.

Tortul este bine sa-l lasati la frigider pentru cateva ore bune.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura cu miere-reteta postat initial de natalia

Blatul:
3 oua
1 pahar zahar
2 linguri miere
1 lingurita bicarbonat de sodiu
3-3,5 pah. faina

Crema:
800 g smintina mai groasa
zahar dupa gust
intaritor pt. frisca, daca e nevoie

Intr-un vas se amesteca ouale cu zaharul si mierea.
Se pune vasul intr-o cratita cu apa ce se pune pe foc (bain-marie). Se amesteca cu lingura mereu, pina la dizolvarea zaharului.
Se adauga bicarbonatul. Compozitia se va face spuma si isi va mari semnificiativ volumul.
Intr-un alt vas se pune faina, peste care se toarna compozitia de mai sus. Se amesteca aluatul cu lingura, trebuie sa fie de o consistenta groasa, ca un aluat de chec. Eventual, se mai adauga faina.
Se unge o tava cu unt sau se presara un strat de faina.
Se intinde aluatul cu miinile in tava, presarind faina din belsug, altfel se lipeste de miini.
Se coace la foc mare pina se rumeneste. Dupa coacere se scutura faina de pe blat cu ajutorul unui prosop de bucatarie sau cu o pensula.
Se taie blatul in 4 parti, apoi fiecare parte se taie pe grosime in 2 blaturi.
Se bate smintina cu zaharul si eventual, cu intaritorul de frisca.
Se formeaza 4 dreptunghiuri de prajitura, ungind blaturile cu crema (cu cit se pune crema mai multa, cu atit iese prajitura mai buna).
Se da la rece pentru minim 6-8 ore.

Se poate face si in varianta de tort, dar trebuie facute mai multe foi subtiri de blat. Cum eu sint o persoana comoda, am preferat prajitura, ca mi-e mai usor sa tai un blat copt, decit sa intind de mai multe ori in strat subtire un aluat care are tendinta sa se lipeasca de miini.




de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura cu banane

1/2 pahar stafide
2 linguri lichior sau suc de fructe
1 pahar faina
1/2 lingurita praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
un virf de cutit de sare
3/4 pah. zahar
50 g unt moale la temperatura camerei
1 banana mai mare rascoapta (sau 2 mai mici), pasata
3 linguri lapte batut
esenta vanilie sau zahar vanilat
2 albusuri mari
1/3 pah. miez de nuca, taiat bucatele


Se toarna lichiorul sau sucul de fructe fierbinte peste stafide si se acopera. Se lasa un sfert de ora sa se umfle.

Se infierbinta cuptorul la 180°C (350°F).
Se unge o forma (20/20 cm) cu unt sau se tapeteaza cu hirtie de copt.

Intr-un vas se amesteca faina, praful de copt, bicarbonatul si sarea.

In alt vas (mai mare) se bate untul cu zaharul circa 2 minute.
Se adauga banana pasata, laptele batut, vanilia si albusurile. Se bate bine.
Se adauga faina si se amesteca cu o lingura de lemn. Apoi se pune miezul de nuca si stafidele, se amesteca bine.
Se toarna compozitia in forma pregatita, se niveleaza suprafata.
Se coace circa 30-40 minute, pina la rumenire.
Se raceste pina la temperatura camerei si se taie bucati. Se presara cu zahar pudra, dupa preferinta.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, multumesc frumos ca aduci in prim plan retete de-ale mele postate mai demult, care chiar nu merita sa fie uitate, intrucit ies niste bunatati . Le-ai incercat si tu, nu?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Mda, si se pare ca nu numai reteta e aceeasi, dar ca e copiata chiar fix in fix. Si nu stiu cum, dar tu, Veronica, esti la fel de comoda ca Natalia, sau cum? " Cum eu sint o persoana comoda, am preferat.." ( citat din retetele traduse din rusa si postate de Natalia).

Urat, foarte urat...

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chiar am intrebat despre prajitura televizor si m-am bucurat sa o gasesc aici.
sper sa iasa buna, adica sa o stiu face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lilia si Balbina, da intr-adevar e reteta din topicul "Deserturile Nataliei". Cred ca am luat-o atucni cand am venit pe forum....si am bagat-o la mine in catastif. Sunt retete postate de ale mele pe care le au n-spe mii de bucatarese, nu le-am inventat. Trebuia sa sterg ce a zis Natalia cu "eu sunt mai comoda...." si era ok, nu?
De acum am sa fiu mai atenta....am sa ma pun sa ma uit inca o data peste retetele tale Natalia....sa fie totul ok.
Eu niciodata nu m-as supara sa vad reteta postata de mine, chiar unele cu cuvintele mele in alta parte....Dar nu e concurs. Reteta e reteta. Daca mie mi-a placut asa de mult....ce sa fac?
Hai sa nu ne suparam, ok?
Chiar asa de mult am gresit?
Scuze inca o data...


Olim, sper sa-ti iasa. Prajitura asta am facut-o de nenumarate ori si intotdeauna a iesit. Sa dai de veste ....

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, eu nu m-am suparat, sincer. Pur si simplu stiind ca subiectul se numeste "prajiturile mele" si nu "catastiful meu cu retete", am crezut ca postezi retete pe care le-ai incercat. Si sincer credeam ca ai facut prajiturile astea, asa e, intr-adevar? Mie imi plac tare mult si ma bucur daca sint si pe gustul altora.
Nici eu nu m-as supara sa vad reteta mea (mai exact, textul scris de mine) in alta parte (spre deosebire de poze care au un stapin, clar). Textul insa nu ma deranjeaza, chiar ma bucur ca a atras pe cineva, incit si-a copiat-o si a impartit-o cu altii.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput