Vreau sa ma ajutati

Vreau sa ma ajutati | Autor: Botosica

Link direct la acest mesaj

As avea nevoie de ajutorul si e sfatul cuiva caruia sa-i pese.Sunt insarcinata in luna a-3-a si sunt foarte speriata si nesigura.tatal copilului nu este inca hotarat sa ne casatorim,adica tot trage de timp si amana acest lucru, desi stie ca nu vreau sa fiu cu burta mare si necesatorita.Si mai este un lucru foarte grav, pe care de-abia acum am inceput sa il constientizez mai mult:ii place sa bea.Am stiut sta e mai demult, dar l ainceput am discutat si mi-a spus ca stie ca nu e bine ce face si ca o sa incercam impreuna sa depasim acesta problema.Numai ca in acest moment nu puitem discuta despre asta, ete foarte violent cand aduc in discutie acest lucru, si mi-a spus ca ii pare rau ca o sa avem un copil, pentru ca eu ii fac rau copilului pentru ca plang tot timpul si ma consum.Cum sa merg mai departe?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Draga de tine. Bun venit pe forumul DC.
Grea situatie. Daca as fi in locul tau, dar nu sunt, n-as vrea sa-mi fie sot. Eu nu as accepta:
- bautura(a se intelege baut zilnic, nu o bere pe saptamana)
- violenta (nici chiar o plama)
- adulterul

Acum fiecare cu prioritatile lui.
Bafta in alegerea ce o vei face.
Dar gandestete cum va fi peste 5-10 ani daca acum e asa.

Alegerea iti apartine. Si viata ta,de asemenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen24 spune:

buna imi pare bine sa aud ca esti insarcinata dar de asemenea imi pare rau ca nu ai un om bun langa tine tu vrei sa te casatoresti cu el doar pt copil dar te-ai gandit ce viata o sa ai cu el? doar o hartie nu-l va schimba draga mea trebuie sa aveti o discutie serioasa pe tema asta a casatoriei si a alcoolului eu una nu m-as casatori cu un barbat care bea despre copil eu nu stiu ce sa zic nu vreau sa-ti distrugi viata astept un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu as zice ca-i norocul vostru (al tau si al copilului) daca nu vrea sa se insoare.
ba mai mult, in locul tau as pune eu conditii. si anume: ma marit cu tine numai daca te lasi de baut.
chiar nu merita sa-ti complici existenta cu un barbat care bea peste masura. poate acum ti se pare mai important sa fii casatorita, te asigur insa ca pe termen lung poate fi foarte traumatizant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Botosica spune:

Va mutumesc pentru raspunsuri, dar nu ma ajuta, pt. ca daca ar fi fost e alb si negru, as fi ales singura.Cand ajungi sa iti pui o asemenea intrebare, inseman ca nu e asa simplu, ca te gandesti la toate implicatiile, la tot ce se mai poate face pentru ca indiferent ce s-ar spiune un copil fara un parinte nu este la fel cu cel care creste cu ambii.Tatal copilului meu, are si parti bune, caci altfel nu as fi ajuns aici, ma ajuta cand am nevoie de el, nu este violent, dar nu poate , nu vrea sa se lase de bautura.Nu renunta niciodata la a se intalni cu prietenii pentru a iesi la bautura, indiferent daac eu ii spun ca avem lucruri mai importante de facut, si intotdeauna motiveaza ca nu face nimic grav, ca nu arde nimic, ca nu sunt propbleme atat de urgente, ca poate decide singur .Astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Buna Botosica, fetele ti-au dat sfaturi constructive si bineinteles ca situatia nu e alb si negru. Insa eu as vrea sa iti dau un termen de meditatie...tu ai spus ca e de preferat un copil sa creasca cu ambii parinti..asta asa este DAR numai daca ambii parinti sunt intr-o relatie (casnicie sau nu) FERICITA. Eu consider ca e mai bine ca un copil sa creasca fara unul din parinti decat cu ambii dar unul din ei sa fie betiv. Daca vrei sa ai acest copil, eu zic sa iti imaginezi viitorul din ambele perspective.

Iti doresc mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by Botosica

Va mutumesc pentru raspunsuri, dar nu ma ajuta, pt. ca daca ar fi fost e alb si negru, as fi ales singura.Cand ajungi sa iti pui o asemenea intrebare, inseman ca nu e asa simplu, ca te gandesti la toate implicatiile, la tot ce se mai poate face pentru ca indiferent ce s-ar spiune un copil fara un parinte nu este la fel cu cel care creste cu ambii.Tatal copilului meu, are si parti bune, caci altfel nu as fi ajuns aici, ma ajuta cand am nevoie de el, nu este violent, dar nu poate , nu vrea sa se lase de bautura.Nu renunta niciodata la a se intalni cu prietenii pentru a iesi la bautura, indiferent daac eu ii spun ca avem lucruri mai importante de facut, si intotdeauna motiveaza ca nu face nimic grav, ca nu arde nimic, ca nu sunt propbleme atat de urgente, ca poate decide singur .Astept raspuns.



pai iubita, ce raspuns mai astepti, ca fetele mai sus ti-au spus parerile lor... convinge-l sa se lase de bautura ca sa fiti impreuna, pana nu devine o a doua "viata" a lui asta... ca pe urma nu mai ai ce face!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Pai nu pricepeti ca tocmai de asta nevoie, de un sfat , de o idee, de o poveste din experienta proprie care sa ma indrume cum sa gasesc calea spre a-l convinge.


Adica vrei sa-i impui punctul tau de vedere cu forta? Nu merge asa. Daca el nu simte ca cel mai bine e sa va casatoriti nu are rost sa-l presezi. Altfel te vei trezi peste cativa ani cu un barbat frustrat care va da vina pe tine ca l-ai pacalit sa se insoare.



WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Botosica spune:

Pai nu pricepeti ca tocmai de asta nevoie, de un sfat , de o idee, de o poveste din experienta proprie care sa ma indrume cum sa gasesc calea spre a-l convinge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Eu una inclin sa cred ca atunci cind ati conceput copilul, tot problema aceasta o avea ! Intrebarea mea este cit de mult iti doresti tu bebelushul ? Bineinteles ca un copil are nevoie de ambii parinti, dar cind unul dintre ei sufera de probleme cu alcoolul, nu este bine delok !! Spui ca prietenul tau are si parti bune, dar vad ca nu inclina prea mult balanta in favoarea lui, devreme ce tu esti nehotarita si astepti - inca - un raspuns !
Nu ne dai prea multe amanunte, dar parerea mea este ca daca nu renunta la pasiunea lui pentru bautura, nu va fi ok nici pentru tine si nici pentru copilul care urmeaza sa se nasca !!
Iti doresc numai bine, sarcina usoara si un bebe sanatos si cuminte !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu zic sa iti vezi singura de drum. Lucrurile sint mai alb si negru decit crezi. Daca nu vrea sa renunte la bautura lucrurile vor degenera. Ai spus ca deja e si violent (apoi te-ai contrazis).
Cum s-a spus mai devreme, fii bucuroasa daca nu vrea sa se insoare.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput