Chiftelute marinate

Chiftelute marinate | Autor: ECMI

Link direct la acest mesaj

Ma invata cineva sa fac niste chiftelute marinate adevarate?

Imi aduc aminte ce frumos mirosea in bucatarie cand facea bunica mea, dar atunci eu copil nepriceput nici nu ma uitam la ele.


Daca a mai fost subiectul, imi cer scuze.

Maria si Ilinca
La plimbare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Pentru 10 portii: 600 g carne de vita, 400 g carne de porc, 150 g ceapa, 400 g cartofi, 2 oua, 20 g usturoi, 2 legaturi verdeata (patrunjel+marar), 150 g faina, 200 ml ulei, 1 kg sos tomat, sare, piper, foi de dafin, dupa gust.

Preparare: carnea se spala, se zvinta, si se taie bucati. Ceapa se curata, se spala, se taie felii, apoi se inabusa in 1/2 din cantitatea de ulei cu putina apa si se raceste. Carnea, ceapa, cartofii, usturoiul, verdeata, se trec prin masina de tocat. Se adauga ouale batute spuma, 1/2 din cantitatea de piper macinat, sare si se framinta bine compozitia. Din aceasta compozitie se portioneaza chiftele de marimea unei nuci mijlocii, care se trec prin faina, se prajesc in uleiul infierbintat si apoi se asaza intr-o tava. In sosul tomat se adauga piperul boabe si foile de dafin. Se fierbe cca 10 minute si se pune in vasul cu chiftele, continuind fierberea inca 10 minute.


"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Eu fac chiftele "normale" ( fiecare casa cu reteta ei..carne tocata, ou etc), le fac rotunde ca mingea de ping pong, le asez in tava de Jena una linga alta ca ele mai scad la cuptor si va ramine spatiu pe urma si le dau la cuptor. Cind sunt gata rumenite scot tava si torn peste ele sosul de rosii preparat deja cu 1 lingura de ulei ( cui ii place niste ceapa tocata marunt sau rasa pe razatoare ) , sare, piper foaie de dafin si uneori tarhon ( ca asa le face abunica mea cu tarhon ). Torn sosul peste chiftelele din tava sa le acopere si mai arunc tava in cuptor pina sosul scade cam la jumatate. In momentul asta sunt gata .. bune si gustoase fara prajeala rea pt stomac si mai ales fara miros in casa



Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Multumesc Sheherezada, pentru "lectia de chiftelute" - imi era necesara.

Cristina - asa este, miroseau a tarhon. Multumesc pentru amintire.

Maria si Ilinca
La plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Cu placere.Sper sa-ti placa.

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

uite cum fac eu piftelutele marinate, sau cel putin reteta asta eu o numeam ...piftelute marinate.
Deci:clasicele piftelute, rotunde, pe care le asez intr-un bol, fie el yena, sau orice alt material.
In paralel fac o maionez,in care adaug si o lingurita de iaurt, sa fie mai usoara, si mai pufoasa.
Tai o ceapa rondele(nu stiu exact cum se numeste, nu solzisori), pe care ulterior o oparesc in otet cu apa, pentru un minut.
Pun intr-un ibric otet si apa, cantit egale, boabe de piper, foi de dafin, si las sa dea in clocot, dupa care adaug ceapa, si o las pana la primul clocot.Iti dai seama din ochi cand e gata.
Adaug peste piftelute ceaapa, maioneza,si presor un pic de oregano peste, dupa care o dau la frigider 30 minute.
La trebusoara asta, ii ziceam eu piftele marinate.
Foarte probabil ca i-am gresit denumirea, caci se pare voi le preparati cu totul altfel...
pupici

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

la sos, la sfirsit inainte sa-l iei de pe foc, se pune un strop de otet (citeva picaturi, daca e din cel concentrat) si se mai lasa jumatate de minut - pentru aroma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

In mare eu fac cam asa:
fac intai clasicele piftelute.Apoi intr-o craticioara pun suc de rosii,putina apa,putin ulei,frunza de dafin,piper verde,piper negru si putina vegeta.las totul sa fiarba .Apoi "arunc"piftelutele in oala.le las la foc mic cam 15 minute.Timp in care frec o lingura de faina cu putina apa.Apoi dau deoparte oala si torn faina din cescutza.O mai dau intr-un clocot.Cand e aproape gata,torn o lingurita de otet.Pun deasupra patrunjel si marar tocat fin.Si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

si la toate astea merg pastele fierte sau un pireuas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Multumesc, si va invit la masa. O bunatate.

Nikole - voi incerca si reteta ta, chiar daca se numeste altfel.
Sunt dependenta de maioneza.

Maria si Ilinca
La plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Offf,Ecmi, maioneza ne omoara!!!
Eu o ador, as manca-o asa simpla cu lamie pe paine prajita, non-stop.
Dar numai cea preparata in casa, nu imi place asta din comert de nici o culoare,mi se pare greoaie, si fara nici un gust.
Sper sa-ti place piftelutele cu maioneza...

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput