FIV 86

FIV 86 | Autor: andicu

Link direct la acest mesaj


FIV 84- Detalii FIV si filmuletze in linkul de la acest capitol





Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:diphereline 0.1 mg - 24 RON
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 36 RON
gonal f 75 ui - 90 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)
=============
Am gasit eu nou capitol, sper sa fie cu noroc ptr toata lumea!


Imi vine si mie randul... /Pozele mele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Vreau sa va urez sa aveti un nou capitol plin de gravidute!!
Sheritra mai ai putin iubita, tin pumnii sa fie cu multi ochisori!!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ioanatugs/my_photos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

revin si eu din nou...parca esecul acesta m-a facut mai puternica...de data asta am sa imi notez pe hirtie fiecare amanunt...si dupa, am sa pun amanuntele acestea in fata medicilor ce se vor ocupa de urmatorul fiv...la primul fiv am fost e nestiutoare,cu capul in nori si plina de vise...acum dupa ce am revenit cu picioarele pe pamint,schimb placa din toate punctele de vedere...mi-am si cumparat caietelul in care am si inceput notarea de aici de pe forum...ce medicamente se iau inainte si dupa,ce protocoale ..ce si cum...endometru la echo..toooate amanuntele...pt ca vreau sa reusesc de data asta...si trebuie...si stiti ce e cel mai enervat pentru mine?am aici citeva cunoscute,printre care una e si romanca,si de ex ea a avut ceva probleme..si nu putea face copii....apoi m-am intilnit cu ea la supermarket si era in 5 luni...oauuu am ramas tablou,m-am bucurat pt ea..si am asteptat sa-mi zica ca a facut fiv..normal nu a zis nimic,numai m-a pitigaiat rautacios de picior zicindu-mi..."vai draga ce te-ai ingrasat" m-am enervat ca daca nu era gravi ii zikeam eu...eu m-am ingrasat de la hormoni dar nu mult 2 kg si nu se vede macar..si sotului ii par mai apetisanta...dar nu asta e..faza e ca vecina cu care vb mi-a zis ca a facut fiv...si nici una nu recunoaste..ziki ca e ceva rusinos,de parca nu folosim celulele noastre si ale sotilor..si ma simt revoltata cumva... de ce se rusineaza asa?????mie nu mi-e rusine sa zic ca incerc ca disperata pt fiv..si macar de ar zice...sa ma ajute si pe mine sau pe o alta...sa ne indrume la medici buni..stiu eu?un sfat ceva?sint tare dezamagita ca ceea care e si romanca in loc de o vorba buna..a fost numa cu nasul pe sus si de o rautate...dar nu mai dau atentie ca nu merita...asa zice si sotul meu..va am pe voi aici,si ne sustinem una pe alta ,si-mi ajunge....Avalonsincer imi pare enorm de rau,stiu ce simti,incearca mai bine sa faci o vacanta sa te linistesti,si dupa reincarca-ti puterile si investigheaza din nou unde ce si cum nu a mers bine,si dupa mergi mai departe pt o noua incercare,care iti doresc din suflet sa fie si ultima si sa te muti la mamici.....Andicusint alaturi de tine..fi fara stres...relaxeaza-te si Doamne Ajuta sa fie cu ochisoriKitta,Aniast,Musete,Shery,Cristinici,Ioana,Carma,Anto, Victoria,Puiramy,RamyDoamne Ajuta sa iasa bebici frumosi si sanatosi..Danutza,Monica,Ginutsa,Ingeras

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

deci nu stie nimeni care-i faza cu spirala in endometru???????deci nu a mai facut nimeni ?spirala ii pt marirea endometrului...fetele de la endometru n-au raspuns...poate stiti voi...

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Buna dimineata!
AndicuDoamne ajuta sa fie un capitol plin de vesti bune!Multa bafta maine, tin pumnii!
p.s:Andreea(Aniast) vroia aseara sa deschida un nou capiol...dar PM vreau si eu!
Zouzounaki imi pare rau ca nu te pot ajuta, chiar nu am auzit pana acum ca ar exista aceasta spirala pt. endometru...daca totusi te lamuresti sau stiu fetele mai multe, ma intereseaza si pe mine amanunte!
Sheri asteptam un semn...sa nu ne fierbi!
Andreea cum mai stai cu tratamentul?
Lachi, Liana voi nu mai ziceti nimic...?

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Avalon, cuvintele sint de prisos. Stii ca sintem alaturi de tine.
Zouzou, spirala respectiva descarca ceva hormoni pt. cresterea endometrului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Avalon, la cum ai descris evolutia tratamentului si la cat de bine s-au dezvoltat ma intreb cum de nu s-au prins. E clar cineva acolo sus are alte planuri cu noi. Tot ce a depins de tine ai facut. S-a si vazut asta. Nu renunta. La cat de mult ne dorim un copilas si cate incercari facem eu cred ca odata si odata DD i se va face mila de noi si ne va da un copilas.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

puiramy, daca te ajuta cu ceva, eu am fost ieri la control si mi-a zis ca in perioada preovulatorie ( a 11-a zi) am endometru de 5,5 mm si este ok in aceasta faza.

Zouzou, nu stiu nimic de acea spirala.

Anto, intr-adevar, ai o productie bogata. Continua tot asa si vei obtine embrioni frumosi.

Carma, la primul tratament pentru FIV am fost la eco in ziua 6-a de stimulare. La al doilea am fost mai repede si a putut face dozarea mult mai bine.
Tot la primul dupa inhibare am facut 3 chisturi. Nu am asteptat sa-mi treaca natural sau prin AC si dr. le-a punctionat.
La al 2-lea, la sfarsitul tratamentului am avut 8 foliculi maturi, iar la punctie au fost 6 ovocite dintre care 1 nu era ok si nu s-a folosit. Dr spera ca voi avea 8 ovocite si probabil si ceva bonus. Dar nu a fost sa fie.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Zouzou pentru ca intrebi disperata de acea spirala despre care io oricum nu stiu nimic, o sa-ti spun totusi parerea mea: nu-ti baga nici o spirala nicaieri pentru marirea endometrului ca nu e OK. Daca e mic apuca-te si ia cateva luni MACA si o sa creasca endometrul natural fara nici o spirala.

Astazi face Sheri testul. Am visat azi noapte ca s-au prins 2 la ea...ii si vedeam: unul era pricajit rau, mititel (ala era fetita) si unul mai baban (baiat).

Avalon imi pare tare rau ca nu ai reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINA38 spune:

Buna dimineata, prietene dragi!!!
Draga mea, Avalon,imi pare fff rau, imi plange sufletul din nou, stiu prin ce treci si mai stiu ca orice ti-as spune nu te poate consola, dar gandeste-te ca mai ai f multe sanse. Probabil trebuie sa mai suferim ca apoi bucuria sa fie mai mare. Un plans bun e tot ce-ti trebuie acum, apoi te ridici de jos si o iei de la capat.
te sarut si multa putere!!!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Avalon imi pare sincer rau,am trecut de 3 ori prin ce treci tu acum,si tot mi-a fost greu sa renunt!Sunt alaturi de tine si iti doresc sa ai puterea sa o iei de la capat.
Maine merg si eu la echo,voi afla daca incep in noiembrie sau nu!
Am terminat o folie de marvelon duminica,acum astept CM-ul.Am inteles ca in doua trei zile de la ultima pastila vine? Tare as vrea sa vina mai repede ca sa-mi iasa mie toate calculele.

Mergi la inceput